W ocenie premiera sprawdza się strategia przyciągania do Polski inwestorów zagranicznych. Jak podkreślił są oni "papierkiem lakmusowym pozycji kraju na arenie międzynarodowej". "Inwestor zagraniczny nie przyjdzie do Polski w momencie, kiedy nie ma pewności swojej inwestycji, stopy zwrotu, jakości administracji, która z nim współpracuje, przepisów środowiskowych i wszelkich innych" - powiedział szef rządu.
Podczas wystąpienia w Świętem poinformował, że "inwestycje zagraniczne w roku 2021-2022 przekroczyły 110 miliardów zł". "To rekordowe ilości; ponad dwa razy wyższe wielkości, niż te, które były jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. To znakomite osiągnięcie świadczące o zaufaniu inwestorów i inwestorów zagranicznych do naszej gospodarki, do naszej przyszłości i widoczny znak naszej współpracy na arenie międzynarodowej" - powiedział Mateusz Morawiecki.
Jak dodał, renomowany, międzynarodowy inwestor, czyli amerykańskie PepsiCO jest kolejnym, który zaufał Polsce. Podkreślił, że na tej współpracy korzystają np. lokalne samorządy.
Szef rządu przypomniał, że w czasach jego wczesnej młodości, pepsi-cola w tej części Polski była synonimem Zachodu. "Cieszę się zatem, że tamten czas jest już daleko za nami, że w wolnej, demokratycznej Polsce świętujemy kolejny sukces współpracy polsko-amerykańskiej, super nowoczesny zakład otwierany tutaj pod Wrocławiem. Ale cieszę się także z tego, że tym samym umacniamy naszą pozycję na arenie międzynarodowej" - powiedział szef rządu.
Premier: około 600 miejsc pracy w nowej fabryce PepsiCO w Świętem
"To nie tylko 450 a docelowo ponad 600 nowych miejsc pracy, ale to także cały nowy ekosystem, który tutaj wokół Środy Śląskiej będzie tworzony. Ekosystem, który ma oznaczać korzyści dla wszystkich: dla inwestora, dla lokalnych farmerów, rolników" - powiedział premier. Dodał, że kilkudziesięciu rolników ma już podpisane umowy.
Szef rządu zaznaczył, że inwestycja jest wyrazem konsekwentnego dążenia do przyciągania inwestorów zagranicznych z całego świata, a w szczególności inwestorów z krajów z Polską najbardziej zaprzyjaźnionych, jak Stany Zjednoczone.
"Jest znakomitym dowodem na to, że w Polsce można realizować supernowoczesne projekty greenfieldowe" - podkreślił Morawiecki. Przyznał, że miejsce wybrane przez inwestora było rzeczywiście zielonym polem.
"Zielonym polem, na którym powstała inwestycja supernowoczesna, najbardziej zaawansowana z punktu widzenia zarówno ekologicznego, z punktu widzenia stosowania najnowszych technologii ale także jeśli chodzi o rynek pracy" - powiedział premier.
Wartość inwestycji, która jest zlokalizowana w podstrefie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w pobliżu Środy Śląskiej to ponad miliard złotych. Wytwarzane w zakładzie produkty będą eksportowane do ponad 20 europejskich krajów. (PAP)
Autorzy: Aneta Oksiuta, Piotr Doczekalski, Łukasz Pawłowski
kgr/