O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

"Zapowiadane i konsultowane wiele tygodni temu". Premier o wycofaniu wojsk USA z Jasionki

Wycofanie żołnierzy amerykańskich z lotniska w Jasionce było zapowiadane i konsultowane wiele tygodni temu - powiedział we wtorek premier Donald Tusk. Jak mówił, Amerykanie zapewnili, że ich żołnierze nadal będą stacjonowali w Polsce, a decyzja nie oznacza redukcji sił USA w Polsce czy w Europie.

Donald Tusk. Fot. PAP/Marcin Obara
Donald Tusk. Fot. PAP/Marcin Obara

Dowództwo armii USA w Europie i Afryce (USAREUR-AF) ogłosiło planową relokację amerykańskiego personelu i sprzętu wojskowego z podrzeszowskiego lotniska w Jasionce do innych miejsc w Polsce. Jak wskazano w komunikacie, decyzja ma na celu m.in. optymalizację wysiłku ponoszonego przez amerykańskie wojsko i "odzwierciedla miesiące ocen i planowania", które przeprowadzono w koordynacji z polskimi gospodarzami i innymi sojusznikami z NATO.

Więcej

Ćwiczenia NIEDŹWIEDŹ-22 z udziałem żołnierzy wojsk z USA i Wielkiej Brytanii w Nowej Dębie Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Szef BBN: nie ma wiążących decyzji co do redukcji wojsk USA w Europie

Do sprawy odniósł się podczas wtorkowego spotkania z przedstawicielami branży motoryzacyjnej premier Donald Tusk. Jak mówił, wycofanie stamtąd żołnierzy było "zapowiadane i konsultowane już wiele, wiele tygodni temu".

"To nie jest żadne zaskoczenie, Amerykanie nas o tym uprzedzali i zapewniali, że żołnierze, którzy będą wycofani z okolic Rzeszowa i z Jasionki, będą nadal stacjonowali w Polsce i że nie oznacza to w żaden sposób redukcji sił amerykańskich w Polsce czy w Europie"

Premier Donald Tusk

"Mówię o zapewnieniach ze strony amerykańskiej. Mam nadzieję, że one się zrealizują i będzie tak, jak nasi sojusznicy zapowiadali" - dodał szef rządu.

Premier wyraził również satysfakcję z przyjęcia na wtorkowym posiedzeniu rządu projektu ułatwiającego inwestycje w obronność. Projektowane przepisy mają podzielić inwestycje na te kluczowe, jak Tarcza Wschód, oraz strategiczne.

Więcej

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i wiceszef MON Cezary Tomczyk. Fot. MON/X

Rząd przyjął projekt ułatwiający inwestycje w obronność. Szef MON: to oczekiwana rewolucja

"Przyjęliśmy projekt ustawy, gdzie uprościmy bardzo procedurę, w sposób radykalny, nie będziemy musieli czekać latami na zezwolenia, tylko tam, gdzie to dotyczy bezpośrednio bezpieczeństwa obywateli państwa polskiego, będziemy mogli podejmować te decyzje bardzo szybko" - wskazał premier.

Projekt dot. inwestycji w obronność zakłada podział inwestycji na inwestycje kluczowe, takie jak np. Tarcza Wschód oraz produkcja amunicji, oraz inwestycje strategiczne. W przypadku tych drugich decyzję w uproszczony sposób wydawać ma wojewoda. (PAP)

nl/ mbed/ sdd/ mar/
 

Zobacz także

  • Baza wojskowa w Jasionce. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Relokacja wojsk USA. Czy amerykańskie siły wycofują się z Europy?

  • Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Paweł Supernak

    "Prezydent Trump wątpi w relacje z obecnym rządem polskim". Morawiecki o relokacji wojsk USA

  • Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Wojska USA opuszczają Jasionkę. Polskie władze: Amerykanie nie wycofują się z Polski [INFORMACJE DNIA]

  • Ćwiczenia NIEDŹWIEDŹ-22 z udziałem żołnierzy wojsk z USA i Wielkiej Brytanii w Nowej Dębie Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Szef BBN: nie ma wiążących decyzji co do redukcji wojsk USA w Europie

Serwisy ogólnodostępne PAP