O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Gliński: Udało się zakupić 18 prac Łempickiej ze zbiorów w Meksyku

Dzięki pracy naszych muzealników, przede wszystkim zasługom Muzeum Narodowego w Lublinie, udało się zakupić 18 prac Tamary Łempickiej ze zbiorów w Meksyku - ogłosił w piątek w Lublinie wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Jak mówił, "udało się zakupić w zasadzie cały dorobek Łempickiej, który znajdował się w Meksyku".

Dzieło Tamary Łempickiej na wystawie w Nowym Jorku w 2022 r.,Fot. PAP/Newscom
Dzieło Tamary Łempickiej na wystawie w Nowym Jorku w 2022 r.,Fot. PAP/Newscom

W piątek w Muzeum Narodowym w Lublinie z udziałem wicepremiera Glińskiego odbyła się konferencja prasowa "Z Cuernavaki na lubelski Zamek – nowe nabytki Muzeum Narodowego w Lublinie".

"W zeszłym roku, jak wszyscy pamiętamy, w Polsce mieliśmy zaszczyt otworzyć trzy wystawy wielkiej, polskiej malarki Tamary Łempickiej. Ta największa przeglądowa wystawa była właśnie tutaj w Muzeum Narodowym w Lublinie. 86 tys. osób zwiedziło tę wystawę. Mieliśmy także wystawę Łempickiej w Muzeum Narodowym w Krakowie, a także w Villa la Fleur w Konstancinie. W Polsce znajdują się w zbiorach publicznych tylko dwa obrazy Łempickiej. Kilkanaście obrazów, czy nawet trochę więcej znajduje się w kolekcji prywatnej w Konstancinie. Tamara Łempicka jest także najdroższą polska artystką. Teraz mamy więcej obrazów Łempickiej w Polsce" - powiedział wicepremier Gliński.

"Dzięki pracy naszych muzealników, przede wszystkim dzięki zasługom Muzeum Narodowego w Lublinie, udało się zakupić 18 prac Tamary Łempickiej ze zbiorów w Meksyku, tam, gdzie Łempicka spędziła ostatnie lata życia" - dodał.

Przypomniał, że Łempicka zmarła w 1980 r., a ostatnie lata życia spędziła w domu Manuela Contrerasa, meksykańskiego rzeźbiarza. "Weszliśmy z nim w kontakt, rozmawialiśmy, nasze delegacje tam udawały się kilkakrotnie, także z pomocą polskiej ambasady i udało się zakupić w zasadzie cały dorobek Łempickiej, który znajdował się w Meksyku. Jednocześnie realizowaliśmy ten projekt w uzgodnieniu ze spadkobierczyniami Łempickiej, które przyczyniły się także do sukcesu tej naszej wystawy w Lublinie. Mamy bardzo dobry kontakt i odpowiednie dokumenty zostały podpisane, także prawa własności po zakupie tych 18 prac Tamary Łempickiej są dla państwa polskiego, dla Muzeum Narodowego w Lublinie, potwierdzone" - przekazał wicepremier Gliński.

Podziękował wszystkim, którzy się do tego przyczynili - dyrektor i zespołowi Muzeum Narodowego w Lublinie, a także Departamentowi Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Miejsc Pamięci, dyplomacji w Meksyku. "To była dobra praca wykonana na rzecz polskiej kultury" - ocenił. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska, Gabriela Bogaczyk

ksi/ gab/ pat/

Zobacz także

  • Mona Lisa, fot. PAP/EPA/YOAN VALAT

    Mona Lisa zostanie przeniesiona? Problemy w paryskim Luwrze

  • Roman Cieślewicz. Fot. PAP/Maciej Musiał

    95 lat temu urodził się Roman Cieślewicz - grafik, współtwórca polskiej szkoły plakatu

  •  Rondo gen. Charles'a de Gaulle'a z palmą w stolicy. Fot. PAP/Szymon Pulcyn
    Specjalnie dla PAP

    Jedni widzą w niej dzieło sztuki, inni jej nie znoszą. "To otwarta ścieżka do pisania historii miasta z punktu widzenia Innego"

  • Portret Fryderyka Chopina. Fot. PAP/Andrzej Rybczyński

    Niesamowite odkrycie w USA. To nieznane dzieło Fryderyka Chopina?

Serwisy ogólnodostępne PAP