O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Niesamowite odkrycie w USA. To nieznane dzieło Fryderyka Chopina?

Nieznany walc Fryderyka Chopina został najprawdopodobniej znaleziony w jednym z muzeów w Nowym Jorku – poinformował dziennik „New York Times”. Na stronie dziennika można posłuchać wykonania nieznanego dotąd utworu.

Portret Fryderyka Chopina. Fot. PAP/Andrzej Rybczyński
Portret Fryderyka Chopina. Fot. PAP/Andrzej Rybczyński

Według dziennika znaleziska dokonał kurator Morgan Library & Museum na Manhattanie Robinson McClellan, gdy przeszukiwał pamiątki po znanych twórcach, takie jak pocztówki podpisane przez Pabla Picassa czy listy Johannesa Brahmsa i Piotra Czajkowskiego.

„Kiedy McClellan natrafił na przedmiot nr 147, zamarł. Był to podniszczony zapis nutowy wielkości karty z katalogu z drobną notatką i wyraźnie widocznym nazwiskiem” – podał dziennik. Adnotacja brzmiała „Valse”, zaś u góry widniało nazwisko Chopina.

Kurator, który sam jest kompozytorem, zagrał utwór w domu, ale miał wątpliwości, gdyż był on "nietypowo gorączkowy". Wysłał więc zdjęcie zapisu nutowego czołowemu znawcy muzyki Chopina na Uniwersytecie Pensylwanii Jeffreyowi Kallbergowi.

„Szczęka mi opadła – powiedział Kallberg. – Byłem pewien, że nigdy tego nie widziałem."

Po przeanalizowaniu papieru i atramentu, a także charakteru pisma i stylu muzycznego rękopisu, oraz po konsultacjach z zewnętrznymi ekspertami Morgan Library & Museum doszło do wniosku, że jest to prawdopodobnie nieznany walc Chopina.

Więcej

Zobacz galerię (4)
Odnalezione fragmenty zaginionego pomnika króla Prus, Fryderyka Wilhelma I. Fot. PAP/Piotr Kowala

Odnaleziono rzeźbę Fryderyka Wilhelma I, główny element pomnika z 1724 r. [NASZE ZDJĘCIA]

Natrafianie na nieznane utwory Chopina zdarza się rzadko, gdyż był on mniej płodny niż inni kompozytorzy – podkreślił „NYT”.

Chociaż znaleziony utwór w tonacji A-moll stanowi pełną całość, jest on krótszy niż inne walce Chopina – trwa zaledwie około 80 sekund.

Morgan Library & Museum jest jednak pewne, że to autentyczny utwór Chopina. Papier i atrament odpowiadają tym, jakich używał Chopin, typowy dla niego jest też sposób zapisu klucza basowego.

„Jesteśmy całkowicie pewni naszych konkluzji – powiedział McClellan. – Teraz nadszedł czas, by pokazać to światu, aby mógł wyrobić sobie własne zdanie”.

Wybitny pianista Lang Lang, w którego wykonaniu można posłuchać walca na stronie „NYT”, powiedział, że brzmi on dla niego jak utwór Chopina. „Nie jest to najbardziej skomplikowana muzyka Chopina, ale pod względem stylu wydaje się tak autentyczna, jak tylko można sobie wyobrazić” - oznajmił.(PAP)

mw/ akl/ pap/gn/

Zobacz także

  • Włoski piosenkarz Lazza Fot. EPA/Ettore Ferrari

    Pianista Aleksander Zieliński współpracuje ze znanym włoskim raperem

  • Rękopis muzyczny Ballady f-moll Fryderyka Chopina. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Muzeum Fryderyka Chopina zyskało drogocenny rękopis [NASZE WIDEO]

  • Lambert Wilson. Fot. PAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT

    Gwiazdor Matrixa chwali polskiego aktora. Grają razem w filmie o Chopinie

  • Portret Fryderyka Chopina. Fot. PAP/Reprodukcja Jan Morek

    Elektryzujące odkrycie rękopisu Chopina nie zrewolucjonizuje naszej wiedzy o jego spuściźnie

Serwisy ogólnodostępne PAP