Minister wzięła udział w piątek w jubileuszu 30-lecia Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych.
Maląg podkreśliła, że polityka społeczna i polityka wsparcia rodzin jest „sercem polityki prowadzonej przez PiS od 2015 r.”. „Odpowiedzialne państwo to takie, które nie jest skierowane tylko do elit, ale przede wszystkim do każdego człowieka” – mówiła.
Minister podkreśliła, że „fundamentem dla rządu PiS są polskie rodziny”. „Wprowadziliśmy program +Rodzina 500 plus+. Ten program będzie ewoluował. Projekt ustawy został przekazany do konsultacji społecznych i międzyresortowym. Zależy nam na tym, aby jeszcze ten Sejm przyjął tę ustawę. Nowa odsłona tego świadczenia jest możliwa od stycznia 2024 r.” – przypomniała.
Według Maląg w Polsce zaczyna spadać inflacja, a sytuacja gospodarcza się poprawia. „Z danych Eurostatu wynika, że jesteśmy pierwszym państwem na podium razem z Czechami z najniższym bezrobociem w UE” – mówiła.
Minister wskazywała też na programy socjalne wprowadzone przez rząd PiS. „Od 500 plus, po Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Program Maluch Plus – 5,5 mld zł na utworzenie 102 tys. miejsc wsparcia opieki żłobkowej” – wyliczała Maląg.
Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej mówiła też m.in. o zmianach w Kodeksie pracy czy wsparciu seniorów. „Godne waloryzacje emerytur, 13. i 14. emerytura, która zostanie na stałe. Tylko w tym roku w ramach świadczeń dodatkowych seniorzy otrzymają ponad 70 mld zł wsparcia” – powiedziała.
Minister podkreśliła, że wsparcie dzieci, seniorów i osób niepełnosprawnych to nie wydatek, ale – jak mówiła – inwestycja w przyszłość kraju. „To jest odpowiedzialne zarządzanie państwem” – dodała.
Maląg mówiła też o pomocy osobom niepełnosprawny. „Wprowadziliśmy fundusz solidarnościowy, programy asystent osobisty osoby niepełnosprawnej, opieka wytchnieniowa, centra opiekuńczo-mieszkalne, ale też świadczenie 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielniej egzystencji i inne programy realizowane tez przez PFRON” – wyliczała minister.
Wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik podkreślił, że w Polsce „dokonuje się zasadnicza zmiana, na którą osoby z niepełnosprawnościami czekały prawie 30 lat”. „Osoby z niepełnosprawnościami przestają być proszącymi o świadczenia, tymi którzy są podopiecznymi i stają się obywatelami, zaczynają być dla społeczeństwa ważni. Dzięki polityce, którą prowadzimy, podmiotowość tych osób staje się faktem” – mówił Wdówik.
Dodał, że milickie stowarzyszenie, którym kieruje Alicja Szatkowska, jest „wzorcowym podmiotem realizującym pomoc osobom niepełnosprawnym”. „Od wsparcia najmniejszych aż do warsztatów terapii zajęciowej, do środowiskowego domu samopomocy, czyli wsparcia dla osób dorosłych” – mówił. Dodał, że stowarzyszenie realizuje „partnerski model”. „Tu osoba z niepełnosprawnością, jej rodzina, dziecko z niepełnosprawnością są na pierwszym miejscu” – mówił.
Wdówik mówił też o ustawie o świadczeniu wspierającym, która została przyjęta przez Sejm. „Dokonaliśmy tego na co wielu rodziców czekało. Umożliwiliśmy podejmowanie pracy dla rodziców dzieci do 18. roku życia, którzy pobierają świadczenie pielęgnacyjne. Będziemy wypłacać świadczenie pielęgnacyjne na każde dziecko, a po 18. roku życia tworzymy zupełnie nową jakość – świadczenie wspierające” – mówił wiceminister. (PAP)
Autor: Piotr Doczekalski
gn/