Jacek Sasin: państwo wspiera ekspansję zagraniczną polskich firm

2023-06-03 11:02 aktualizacja: 2023-06-03, 14:21
Jacek Sasin. Fot. PAP/Piotr Nowak
Jacek Sasin. Fot. PAP/Piotr Nowak
Polskie państwo wspiera ekspansję zagraniczną polskich firm - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas kongresu "Polska Wielki Projekt". Awangardą budowania pozycji Polski za granicą są spółki Skarbu Państwa - dodał.

Wiele polskich firm już osiągnęło poziom rozwój, który pozwala im myśleć o międzynarodowej ekspansji - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas kongresu "Polska Wielki Projekt". Dodał, że dla takich przedsięwzięć potrzebne jest wsparcie państwa.

Jak dodał wicepremier Sasin, awangardą budowania pozycji Polski za granicą są spółki Skarbu Państwa. Zaznaczył, że inwestycje tych spółek są coraz większe.

"Dzisiaj już obecne na kilku kontynentach, nie tylko w Europie" - stwierdził wicepremier Sasin.

Zaznaczył, że spółki Skarbu Państwa są też największymi płatnikami, najbardziej zasilającymi budżet. Przypomniał, że w 2022 r. zapłaciły 60 mld zł różnego rodzaju danin do Skarbu Państwa.

Wicepremier wskazał, że wiele polskich firm już dzisiaj osiągnęło poziom rozwoju, który pozwala im nie tylko myśleć o ekspansji na rynku polskim, ale również o ekspansji międzynarodowej.

"Wiele firm do tej ekspansji się przygotowuje, a te, które już są obecne (za granicą - PAP) planują rozszerzanie swojej globalnej obecności, w tym bardzo realnym wymiarze, nie tylko handlowym, a również produkcyjnym, wydobywczym. Chcemy być obecni, chcemy budować markę polskich firm za granicą. Polskie państwo wspiera te działania" - podkreślił.

W jego ocenie przez "ekspansję zagraniczną, gospodarczą Polski, polskich firm, polskich największych przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej budowane jest przekonanie o tym, że Polska jest dzisiaj krajem poważnym".

Zwrócił uwagę, że jest oczekiwanie, aby polskie firmy pojawiały się na rynkach zagranicznych, „szczególnie dotyczy to nowych rynków, poza europejskich takich jak Azja Środkowa czy szerzej rynek azjatycki, afrykański, gdzie chcemy w najbliższych latach nasza obecność rozwijać" - mówił.

Dodał, że potrzebne jest "mocne wsparcie państwa tych przedsięwzięć".

Podkreślił, że "aby te ambitne plany mogły się spełnić, potrzebna jest stabilizacja polityczna". Zaznaczył, że jeżeli tak się nie stanie, "nasza pozycja znowu zostanie sprowadzona do roli państwa - gospodarczej kolonii największych gospodarek świata". (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski, Anna Bytniewska

jc/