O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Po interwencji polskiej ambasady zmieniono wpis o „polskim obozie zagłady”

Interwencja Ambasady RP w Hadze oraz holenderskiej fundacji Sobibor spowodowała zmianę wpisu pierwotnie informującego o „polskim obozie zagłady” w czasie II wojny światowej. Post na profilu portalu NU, prowadzonym na Facebooku, został uzupełniony o informację, iż chodzi o niemiecki obóz zagłady w Polsce.

Budynek Ambasady Królestwa Niderlandów, 2 bm. w Warszawie.
Budynek Ambasady Królestwa Niderlandów, 2 bm. w Warszawie.

W niedzielę NU, informując o 80. rocznicy deportowania żydowskich dzieci z prowadzonego przez SS w Holandii podczas II wojny światowej obozu w Vught, napisał na swoim profilu na Facebooku, że zostały one przewiezione do „polskiego obozu zagłady” (Pools vernietigingskamp).

W komentarzach pod postem pojawiły się głosy Holendrów, że był to niemiecki obóz w okupowanej Polsce. „NU powinien zmienić tekst. To jest niemiecki obóz zagłady na okupowanym terytorium Polski” – napisała Gera Knibbe z Amstelveen.

Interweniowała także ambasada RP w Hadze, która przesłała do redakcji wniosek o zmianę wpisu. „Apelujemy o unikanie w przyszłości pisania o "polskich obozach", gdyż jest to wysoce obraźliwe i sprzeczne z prawdą historyczną” – czytamy w liście polskiej placówki.

Sprostowania domagała się również holenderska fundacja Sobibor (Stichting Sobibor), która przypominała, iż obóz znajdował się w okupowanej przez Niemców wschodniej części Polski. „To był obóz niemiecki, a nie polski” – podkreśla fundacja w poście na Facebooku.

W poniedziałek po południu redakcja NU zmieniła wpis, który obecnie brzmi „prawie tysiąc trzysta żydowskich dzieci zostało deportowanych z obozu Vught do niemieckiego obozu zagłady w Polsce”.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

sm/

Zobacz także

  • Tysiące demonstrantów w Gruzji domagało się rozpisania nowych wyborów. Fot. PAP/EPA/DAVID MDZINARISHVILI

    MSZ: Polska solidaryzuje się z niesprawiedliwie uwięzionymi w Gruzji

  • Santorini. Fot. wikimedia commons

    Zwiększona aktywność sejsmiczna w regionie Santorini. Apel ambasady RP

  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Fot. PAP/Radek Pietruszka. Fot. MSZ

    Pilna interwencja ambasady RP w Madrycie po fatalnej wpadce hiszpańskiej agencji prasowej EFE

  • Siedziba MSZ w Warszawie. Fot. PAP/	Paweł Supernak

    Ambasada Polski w Syrii apeluje, by Polacy natychmiast opuścili ten kraj

Serwisy ogólnodostępne PAP