O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

TSUE w sprawie frankowiczów. 15 czerwca ma zapaść bardzo ważny wyrok

15 czerwca ma zapaść bardzo ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie wzajemnych rozliczeń frankowiczów i banków po unieważnieniu umowy kredytowej - przypomina w środę "Rzeczpospolita". Według dziennika wygląda na to, że konsekwencje decyzji TSUE nie będą dla banków kosztami jednorazowymi.

Franki szwajcarskie, Fot. PAP/Michał Walczak
Franki szwajcarskie, Fot. PAP/Michał Walczak

"Jeśli Trybunał uzna, że bankom nie należy się żadne wynagrodzenie, nawet zwykłe odsetki płacone przez kredytodawców, poniosą one ogromne straty, szacowane nawet na 100 mld zł, a po uwzględnieniu dotychczas zawiązanych rezerw – na ok. 60–70 mld zł" - donosi "Rz".

Więcej

Frankowicze przestają spłacać kredyty. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Banki biją na alarm. Frankowicze przestają spłacać kredyty

Gazeta podkreśla, że kluczowa w tym kontekście jest kwestia, czy te ogromne kwoty banki powinny uznać za koszt jednorazowy, nierozłożony w czasie. Byłoby to ciężarem ponad siły dla części z nich.

"Wygląda jednak na to, że obecnie to ryzyko jest znacząco mniejsze. Podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie bankowcy niemal jednym głosem przekonywali, że konsekwencje decyzji TSUE nie będą kosztami jednorazowymi" - czytamy w "Rz".

Jak komentuje jeden z analityków, koniec końców dużych strat, w postaci dokonywania kolejnych rezerw na ryzyko prawne, nie da się uniknąć, ale możliwość rozłożenia ich w czasie, tak jak dotychczas, byłaby optymalnym rozwiązaniem.

Dziennik podkreśla, że niektóre konsekwencje - negatywnego dla siebie - wyroku TSUE banki będę musiały jednak uwzględnić w sposób natychmiastowy. Banki, które obecnie uwzględniają jakieś wynagrodzenie od kredytobiorców po unieważnieniu umowy, będą musiały z niego zrezygnować.

Według "Rz" trudno ocenić, jakie konsekwencje przyniesie zapowiadana przez Komisję Nadzoru Finansowego tzw. ustawa frankowa, która ma wprowadzić obowiązek przedstawiania wszystkim klientom frankowym propozycji ugody. "Jeśli taka ustawa +zakaże+ kierowania spraw do sądu, koszty problemu frankowego dla banków mogą znacząco się zmniejszyć, ale tego na razie nie wiemy - zaznacza jeden z analityków. (PAP)
gn/

Zobacz także

  • Banknoty franków szwajcarskich. Fot. PAP/Adam Warżawa

    Koniec frankowej sagi? "Kredytobiorcy triumfują"

  • Franki szwajcarskie Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

    Związek Banków Polskich: projekt ustawy frankowej nie odblokuje sądów

  • Franki szwajcarskie. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/KEYSTONE/MARTIN RUETSCHI

    Izba Cywilna SN podjęła uchwałę dot. pięciu kluczowych problemów ws. kredytów frankowych

  • Mieszkania na sprzedaż Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    Ekspert: w 2024 r. procesów o kredyty frankowe będzie nawet o 30 proc. więcej

Serwisy ogólnodostępne PAP