"Horyzont II" wyruszył w swój pierwszy tegoroczny rejs po remoncie [WIDEO]

2023-06-07 17:54 aktualizacja: 2023-06-08, 08:19
Statek "Horyzont" wyruszył z Nabrzeża Kutrowego w Gdyni. Fot. PAP/Adam Warżawa
Statek "Horyzont" wyruszył z Nabrzeża Kutrowego w Gdyni. Fot. PAP/Adam Warżawa
Statek szkoleniowo-badawczy Uniwersytetu Morskiego "Horyzont II" rozpoczął pierwszy tegoroczny rejs z Nabrzeża Kutrowego w Gdyni. W wyprawie na Spitsbergen (wyspa w Norwegii) oprócz załogi stałej statku udział biorą studenci Wydziału Elektrycznego UMG, a także grupa polarników z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, która zmieni zespół aktualnie przebywających naukowców w polskiej stacji polarnej w Hornsund na Spitsbergenie.

We wtorkowe popołudnie, 6 czerwca, w rejs na Spitsbergen wyszedł statek szkoleniowo-badawczy Uniwersytetu Morskiego „Horyzont II”. Jest to jego pierwszy tegoroczny rejs po remoncie. 

"Horyzont II" dowodzony przez kpt. ż.w. Ryszarda Durlika, dotrze na archipelag Svalbard w ciągu tygodnia.

Statek „Horyzont II” obok funkcji zaopatrzeniowych bierze także udział w międzynarodowych projektach badawczych. Są to często pionierskie wyprawy - w słabo poznane rejony archipelagu Svalbard. W kolejnych dniach zaplanowane są postoje w Hornsund, Longyearbyen, Kaffioyra i Bellsund – w miejscach, gdzie funkcjonują polskie stacje badawcze.

"Studenci na statku są od tygodnia, podzieleni na wachty. Każda wachta przez tydzień ma inne zadanie, czy to na mostku, w maszynowni albo w kuchni. Taki rejs jest to dla nich prawdziwa próba” – podkreśla kapitan Durlik.

"Dla nas każdy rejs, a to będzie 23. sezon, jak płyniemy „Horyzontem II”, to zadanie dostarczenia na Spitsbergen około 100 ton ładunku: zaopatrzenia, sprzętu badawczego, a przede wszystkim ludzi, bo zmieniamy ekipę polarników przebywającą tam już ponad rok" - wskazuje Krzysztof Otto, Dyrektor ds. polarnych i technicznych Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Wyspa Spitsbergen stanowi swoiste, niezwykle ważne laboratorium przyrodnicze – badania i pomiary prowadzone tutaj pozwalają prognozować zarówno tendencje zmian klimatu na naszej półkuli jak i rozpoznawać procesy sejsmiczne, przyrodnicze czy oceanologiczne.

„Horyzont” jest stałym ogniwem polskich projektów polarnych, stanowi integralny element polskiej obecności w Arktyce.

Do Gdyni statek powróci w poniedziałek, 26 czerwca. (PAP)

Źródło: umg.edu.pl

mmi/

TEMATY: