Co trzeci młody Niemiec akceptuje przemoc wobec kobiet. "Zaszczepić szacunek"

2023-06-11 20:40 aktualizacja: 2023-06-12, 07:19
Co trzeci młody Niemic akceptuje przemoc wobec kobiet Fot. PAP/Archiwum Turczyk
Co trzeci młody Niemic akceptuje przemoc wobec kobiet Fot. PAP/Archiwum Turczyk
W Niemczech aż 33 proc. mężczyzn w wieku 18-35 lat akceptuje przemoc wobec kobiet, a 34 proc. przyznało, że zdarzyło im się w trakcie kłótni podnieść rękę na partnerkę – wynika z przeprowadzonej niedawno ankiety. Z kolei 34 proc. ankietowanych przyznało się do zastosowania przemocy fizycznej wobec kobiet, aby „zaszczepić w nich szacunek”.

W Niemczech tradycyjne wzorce zachowania wśród młodych mężczyzn powodują, że poziom akceptacji przemocy w związkach partnerskich jest wysoki – wynika z ogólnokrajowego reprezentatywnego badania, przeprowadzonego przez niemiecki oddział organizacji Plan International na zlecenie mediów grupy Funke.

Jak skomentował Karsten Kassner, specjalista z Federalnego Forum Mężczyzn, wyniki ankiety są szokujące.

„Problem polega na tym, że jedna trzecia ankietowanych mężczyzn bagatelizuje przemoc fizyczną wobec kobiet. To powinno pilnie ulec zmianie” – podkreślił Kassner.

Badanie pokazało również, że wielu mężczyzn nadal jest zwolennikami tradycyjnego obrazu kobiety jako „gospodyni domowej”. 52 proc. uważa, że to oni powinni zarabiać wystarczająco dużo, aby „kobieta mogła zająć się domem”.

Z ankiety wynika również, że co drugi młody mężczyzna nie chce wejść w związek z kobietą, która miała już wielu partnerów seksualnych. 51 proc. uznało, że okazywanie uczuć jest słabością.

„Klasyczne wzorce postępowania są nadal mocno zakotwiczone w umysłach społeczeństwa” – stwierdziła Alexandra Tschacher, rzeczniczka Plan International. „Wielu mężczyzn zadeklarowało akceptację wobec większej równości płci i przeciw stereotypowym rolom, ale nie przełożyłoby tego na konkretne działania” – dodał Kassner.

Ankieta była przeprowadzana w marcu tego roku na reprezentatywnej próbie tysiąca mężczyzn i tysiąca kobiet w wieku 18-35 lat w formie pisemnej ankiety online. (PAP)

mar/