Szef MZ: każda kobieta w Polsce ma prawo do aborcji w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia

2023-06-12 11:47 aktualizacja: 2023-06-12, 16:43
Adam Niedzielski. Fot. PAP/Paweł Supernak
Adam Niedzielski. Fot. PAP/Paweł Supernak
Każda kobieta w tym kraju ma prawo – w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia – do przerwania ciąży, czyli do aborcji. Te dwa warunki powinny być traktowane rozłącznie – podkreślił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

"To prawo do przerywania ciąży zostało również na moją prośbę doprecyzowane" – wskazał Niedzielski na konferencji prasowej zorganizowanej m.in. w kontekście śmierci 33-letniej kobiety, pani Doroty z Bochni, która w piątym miesiącu ciąży trafiła do szpitala w Nowym Targu.

Chodzi o wytyczne przedstawione przez dwóch konsultantów – w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz w dziedzinie perinatologii.

"7 listopada 2021 roku, po pierwszych zdarzeniach, które budziły wątpliwości – związanych ze sprawą ciężarnej pacjentki w Pszczynie, poprosiłem konsultantów o szczegółowe wytyczne określające, jak postępować w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia pacjentki. Te warunki (...) bardzo wyraźnie wskazywały na decyzję kobiety, decyzję pacjentki, która w tej sytuacji ma również znaczenie w procesie dokonania ostatecznej decyzji" – podkreślił minister.

Minister Niedzielski: powołam dziś zespół, który będzie dopracowywać wytyczne w sprawie aborcji, wydane w 2021 roku 

Powołam dziś zespół, który dopracuje wytyczne w sprawie terminacji ciąży, czyli aborcji, wydane w roku 2021. Zrobimy to w szerokim gronie, zapewniając parytet udziału kobiet – zapowiedział minister zdrowia.

W Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu z powodu wstrząsu septycznego 24 maja zmarła 33– letnia Dorota z Bochni, która była w piątym miesiącu ciąży. Z dokumentacji medycznej wynika, że kilka godzin wcześniej, o godz. 5.20, USG wykazało obumarcie płodu. W nocy z 20 na 21 maja zaczęły odchodzić jej wody płodowe.

W poniedziałek w Warszawie odbyła się konferencja prasowa na temat standardów opieki nad pacjentką w sytuacji konieczności przeprowadzenia zabiegu przerwania ciąży (aborcji).

"Powołam dziś zespół, który w większym gronie ekspertów – już nie tylko dwóch konsultantów w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz perinatologii przygotuje jeszcze bardziej szczegółowe wytyczne postępowania" – zapowiedział minister Niedzielski

Zaznaczył, że "w Polsce każda kobieta w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia ma prawo do terminacji ciąży, czyli wykonania zabiegu aborcji". Podkreślił, że "warunki jego dokonania trzeba traktować rozłącznie". Zastrzegł, że "definicji zdrowia odnosi się nie tylko do zdrowia fizycznego, ale również psychicznego".

"Rzecznik praw pacjenta i minister zdrowia są od egzekwowania tego prawa pacjenta i prawa pacjentek, dlatego będziemy dopracowywać wytyczne, które zostały wydane w roku 2021 i zrobimy to szerokim gronie, zapewniając parytet udziału kobiet" – zapowiedział minister Niedzielski.

Szef MZ dodał, że "ustawa o jakości oferowała rozwiązania dla pacjentów, którzy są dotknięci błędami medycznymi".

"Ta sytuacja jest dla nas kolejnym czynnikiem, który przesądza o tym, że rozwiązania propacjenckie, które mówią o rejestracji błędów medycznych, o systemie kompensacji za błędy medyczne, muszą się w polskim systemie opieki zdrowotnej pojawić" – powiedział Niedzielski. 

Rzecznik praw pacjenta: w Nowym Targu doszło do naruszenia praw pacjentki

Rzecznik praw Pacjenta poinformował, że "jeżeli chodzi o ten tragiczny przypadek z Nowego Targu, niezwłocznie po sygnałach medialnych podjęliśmy wyjaśnienia z urzędu". Podał, że w tej sprawie skorzystano z opinii konsultanta krajowego ds. położnictwa i ginekologii prof. Krzysztofa Czajkowskiego, a także z opinii wewnętrznych ekspertów m.in. pani doktor Moniki Sadowskiej.

"Doszliśmy do następujących ustaleń: mianowicie doszło do naruszenia praw pacjentki, doszło do naruszenia prawa do udzielania świadczeń zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, doszło do naruszenia praw pacjenta do udzielania świadczeń zdrowotnych z należytą starannością, ale również w zakresie naruszenia prawa pacjenta do uzyskania rzetelnej klarownej informacji o stanie zdrowia i tego, jaki jest plan terapeutyczny wobec tego pacjenta, a również stwierdziliśmy naruszenie praw pacjenta do dokumentacji medycznej w postaci nierzetelnego jej wypełniania i braków w dokumentacji" – powiedział Chmielowiec. 

Rzecznik praw pacjenta zaapelował do pacjentek, by kontaktowały się z jego biurem, gdy potrzebują wsparcia

"Chciałbym zaapelować do wszystkich pacjentów, a w szczególności do pacjentek, aby w każdej sytuacji, w każdym przypadku zgłaszali się do rzecznika praw pacjenta z prośbą o pomoc. Oprócz badania tych przypadków, które już się wydarzyły, prowadzimy również interwencje (...). To znaczy natychmiast, gdy jest zagrożenie życia lub zdrowia, podejmujemy interwencje, czasami, jeżeli jest taka potrzeba, udajemy się tego samego dnia do szpitala, do placówki medycznej po to, aby stać na straży praw pacjenta" – powiedział Chmielowiec.

Przypomniał numer telefonu ogólnopolskiej infolinii Rzecznika Praw Pacjenta i Narodowego Funduszu Zdrowia: 800-190-590.

"Można się skontaktować za pośrednictwem maila: kancelaria@rpp.gov.pl. Na naszej stronie internetowej jest chat, również za pośrednictwem tego medium można się skontaktować z rzecznikiem praw pacjenta, oczywiście w formie pisemnej. Nasz profil jest również na mediach społecznościowych i również za pośrednictwem mediów społecznościowych można wystąpić do nas z prośbą o podejmowanie interwencji we wszystkich tych sytuacjach, w których pacjentki czują się zagrożone i potrzebują wsparcia" – podał rzecznik.

Mówiąc o śmierci pacjentki w Nowym Targu, poinformował, że "do placówki zostaną przekazane szczegółowe zalecenia w zakresie tego, co należy zrobić, aby do takiej sytuacji nie dochodziło: jakie procedury należy wdrożyć, by takich sytuacji uniknąć i jakie szkolenia należy przeprowadzić".

Według niego "ta tragiczna sytuacja pokazuje również, jak bardzo ważne są rozwiązania", które zawarto w skierowanych do Sejmu projektach nowelizacji ustaw – o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta oraz o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

"Niestety zdarzenia niepożądane, błędy medyczne zdarzają się na całym świecie, to nie jest tak, że zdarzają się tylko w Polsce. One się zdarzają na całym świecie i na całym świecie są wprowadzane rozwiązania systemowe, które mają spowodować, abyśmy mogli starać się unikać tych sytuacji, abyśmy mogli (je) wyłapywać i wprowadzać rozwiązania, które mogą spowodować, że nie będziemy mieli do czynienia z tak tragicznymi sytuacjami jak ta w Nowym Targu" – wskazał Chmielowiec.

"Głęboko wierzę, że całe środowisko polityczne w Sejmie przychyli się do tego, by te ustawy zostały uchwalone, bo to będzie taki zdecydowany krok do tego, abyśmy mogli systemowo poprawiać bezpieczeństwo pacjenta w Polsce" – dodał.

"Te zalecenia opracowane przez zespół powołany przez ministra Niedzielskiego będziemy chcieli rozpropagować, zostanie zaprojektowany cały cykl szkoleń we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, we współpracy z panem profesorem Krzysztofem Czajkowskim po to, aby edukować personel medyczny wszystkich placówek szpitalnych, w których są udzielane świadczenia ginekologiczno-położnicze, po to, by dać narzędzie w postaci wiedzy, jak należy postępować w danych, konkretnych sytuacjach" – zapowiedział rzecznik praw pacjenta.(PAP)

Autorki: Agata Zbieg, Delfina Al Shehabi, Magdalena Gronek, Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsk/