Wicepremier Gliński w rocznicę pierwszego transportu do Auschwitz: straszliwa czarna dziura w historii cywilizacji

2023-06-14 13:56 aktualizacja: 2023-06-14, 17:36
Fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/ TT
Fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/ TT
Musimy o tym pamiętać, bo to straszliwa czarna dziura w historii cywilizacji - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który w środę w Oświęcimiu złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą więźniów pierwszego transportu do obozu Auschwitz.

Tablica poświęcona więźniom pierwszego transportu znajduje się na budynku Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego. W piwnicach tego budynku Niemcy początkowo więzili deportowanych 14 czerwca Polaków. Obóz nie był jeszcze gotowy na ich przyjęcie.

"Musimy o tym pamiętać, bo to jest straszliwa czarna dziura w historii cywilizacji. I za te straszne tragedie niestety odpowiedzialna jest wspólnota narodowa niemiecka - to Niemcy ten los zgotowali przedstawicielom innych narodów" – mówił prof. Gliński.

Jak wskazał, w pierwszym transporcie do obozu trafili przede wszystkim więźniowie polityczni. "To były osoby zaangażowane w działalność podziemną, to byli kurierzy tatrzańscy. Większość z nich zginęła" – przypomniał wicepremier, zaznaczając, że tak "rozpoczęła się ta straszliwa, nieludzka historia w Auschwitz, a później także w Birkenau".

W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wieniec pod tablicą złożyła Zofia Romaszewska.

"To tu, w tych budynkach zaczęła się najbardziej mroczna odsłona historii ludzkości" – mówiła podczas uroczystości rektor Małopolskiej Uczelni Państwowej Sonia Grychtoł. "Uczelnia jest instytucją, której powierzono obowiązek pieczy nad trudną historią – a jednocześnie mającą za zadanie kształcić, wychowywać i kreować obywatelskie i dojrzałe postawy młodych ludzi. Nie wyrzekamy się historii, uznajemy ją za część własnej tożsamości i pielęgnujemy ją. Pamiętamy i przypominamy" – podkreśliła.

W środę w Oświęcimiu trwają odchody 83. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. 14 czerwca uznawany jest za dzień, w którym obóz zaczął funkcjonować. (PAP)

Autorka: Julia Kalęba

mmi/