O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

W Suwałkach można obejrzeć odkryty niedawno obraz Jana Matejki

Odkryty niedawno obraz Jana Matejki, przedstawiający starszą siostrę malarza Marię, jest prezentowany od czwartku w Muzeum Okręgowym w Suwałkach (Podlaskie). Portret należy do wczesnych prac mistrza.

Portret Marii Matejko można podziwiać w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Fot. PAP/Artur Reszko
Portret Marii Matejko można podziwiać w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Fot. PAP/Artur Reszko

 

Obraz został odkryty 2 lata temu. Jego właściciele przypuszczali, że namalował go Jan Matejko. Dzieło przedstawiało nieznaną - wówczas dla nich - młodą dziewczynę. Wyjaśnieniem wizerunku na portrecie zajęli się badacze Muzeum Narodowego w Krakowie.

Jak poinformowała Barbara Ciciora z tego muzeum, identyfikacji portretu dokonano na podstawie analiz porównawczych z wizerunkami siostry malarza oraz postaciami kobiecymi na jego szkicach i obrazach.

„Odkrycie portretu należy do najbardziej spektakularnych wydarzeń ostatnich lat związanych z twórczością Jana Matejki. Specjalistyczne analizy dzieła wykazały, że należy on do najwybitniejszych portretów młodego wówczas artysty” – powiedziała Ciciora.

Dodała, że z kolei Maria okazała się jedną z najważniejszych osobowości w życiu Jana Matejki. Studia nad biografią siostry Matejki oraz nad relacjami rodzeństwa odkryły postać niemal zapomnianą i niewymienianą w biografiach artysty, a odgrywającą kluczową rolę w jego dorastaniu.

Ciciora dodała, że Maria była osobą pełną melancholii, ciepła i miłości. Starsza siostra była oparciem dla brata, jego towarzyszką i muzą.

Portret, znajdujący się do 2022 roku w prywatnej kolekcji Danuty Piontek, w listopadzie tego roku po raz pierwszy od lat został pokazany w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Wcześniej ostatni raz był publicznie prezentowany w 1910 roku.

Obraz olejny ma wymiary 62x46,8 cm. W lewym dolnym narożniku ma monogram JM 1859. Będzie można oglądać go w Suwałkach do końca sierpnia. (PAP)

Autor: Jacek Buraczewski

gn/

Zobacz także

  • Stańczyk podczas wystawy w Luwrze. Fot. EPA/TERESA SUAREZ

    "Stańczyk" Jana Matejki powrócił z paryskiego Luwru do Warszawy

  • Muzeum Bitwy pod Grunwaldem pozyskało i zaprezentowało wierną kopię obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" w Stębarku. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

    Kopia obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" w Stębarku. Autor pracował nad nią 6 lat [NASZE WIDEO]

  • Bohdan Butenko. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    5 lat temu umarł Bohdan Butenko. Grafik, ilustrator nazywał siebie „uczniem Matejki”

  • Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wystawa „Pod powiekami aniołów”. Fot. asp.krakow.pl

    Nigdy nie pokazywany publicznie obraz Matejki na pokazie w Muzeum ASP

Serwisy ogólnodostępne PAP