Adam Niedzielski przekazał na konferencji w Warszawie, że w piątek po raz pierwszy zebrał się, powołany przez niego w poniedziałek, 12 czerwca, zespół ds. opracowania procedur związanych z przerwaniem ciąży. W jego składzie znaleźli się eksperci m.in. ginekologii, położnictwa, neonatologii, perinatologii i psychiatrii. W piątek odbyło się pierwsze spotkanie gremium. Niedzielski podał, że nowe, rozwinięte wytyczne w obszarze medycznym i organizacyjnym mają pojawić się do końca sierpnia lub na początku września.
Minister @a_niedzielski zainaugurował prace zespołu ds. opracowania wytycznych odnośnie procedur przerwania ciąży. Na ich podstawie odbędą się szkolenia dla zespołów medycznych. W pracach uczestniczą eksperci ginekologii i położnictwa, neonatologii, perinatologii, psychiatrii. pic.twitter.com/23iXSGcnvw
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) June 16, 2023
Wskazał, że w przypadku śmierci ciężarnej w nowotarskim szpitalu popełniono błędy.
"Próby manipulacji i kłamstw, które pojawiają się przy politycznej narracji, uznaję za skandaliczne. Ilość nieprawdy, która się pojawiła, z ust nie ekspertów, przy okazji wyjaśniana sprawy jest porażająca" – powiedział minister.
"Buduje się narrację, że jest zakaz przerywania ciąży. Oczywiście, że przerywanie ciąży w warunkach określonych prawnie jest dopuszczalne. Błędy medyczne traktuje się jako wypadki wynikające z takich, a nie innych regulacji" – dodał.
Jednym z największych kłamstw, jak kontynuował, jest kwestia klauzuli sumienia.
"Chcę wyraźnie powiedzieć, że klauzula sumienia nie obowiązuje w sytuacji zagrożenia życia" – podkreślił minister.
"Happening posłanek Lewicy, polegający na darciu kartki z klauzulą sumienia, to jest zupełnie obok sytuacji, co więcej, można to odbierać jako nawoływanie do wyjścia z Unii Europejskiej" – ocenił minister.
Wskazał, że klauzula sumienia wynika z Karty praw podstawowych Unii Europejskiej. "Karta przewiduje prawo każdego człowieka do odmowy wykonywania ze względów światopoglądowych różnych działań" – zaznaczył Niedzielski.
Klauzula sumienia, zawarta w art. 39 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, stanowi, że "lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, z zastrzeżeniem art. 30, z tym że ma obowiązek odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej".
W art. 30 ustawy wskazano, że "lekarz ma obowiązek udzielać pomocy lekarskiej w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia".
Zgodnie z prawem dokonanie aborcji w Polsce jest możliwe, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo).
Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec informował w poniedziałek, że w sprawie śmierci pacjentki w Nowym Targu po sygnałach medialnych natychmiast podjęto wyjaśnienia z urzędu, korzystając m.in. z opinii konsultanta krajowego ds. położnictwa i ginekologii.
Śledztwo w sprawie 33-letniej kobiety z Bochni przekazano Prokuraturze Regionalnej w Katowicach. Zdecydowała o tym Prokuratura Krajowa. (PAP)
Autorki: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Katarzyna Herbut
mmi/