Projekt stadionu głównego i hali na warszawskiej Skrze. Do końca czerwca poznamy wykonawcę

2023-06-16 17:08 aktualizacja: 2023-06-16, 17:17
Nieczynny piłkarsko-lekkoatletyczny stadion klubu Skra Warszawa przy ul. Wawelskiej 5 na Ochocie, Fot. PAP/Rafał Guz
Nieczynny piłkarsko-lekkoatletyczny stadion klubu Skra Warszawa przy ul. Wawelskiej 5 na Ochocie, Fot. PAP/Rafał Guz
Dosłownie za kilka dni, na pewno do końca czerwca, poznamy zwycięzcę konkursu na projekt etapu drugiego, czyli stadion lekkoatletyczny główny i halę sportową na Skrze - powiedziała w piątek na spotkaniu z dziennikarzami wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Wiceprezydent poinformowała też, że w tej chwili miasto jest - jak podkreśliła - na finiszu z pozwoleniem na budowę etapu pierwszego. "Mam nadzieję, że na jesieni wjedziemy już na budowę tego etapu" - dodała.

Pierwszy etap prac obejmuje budowę stadionu treningowego wraz z zagospodarowaniem terenu, zapleczem i trybunami, strefę rzutów oraz boisko do rugby. W pozostałej części stanowiącej obszar ogólnodostępny, otwarty na park Pole Mokotowskie, powstanie strefa parkowa i sportowa przeznaczona do rekreacyjnego uprawiania dyscyplin lekkoatletycznych. W swoim założeniu kompleks sportowy ma być też zapleczem treningowym dla kolejnego etapu modernizacji ośrodka, jakim będzie budowa stadionu głównego.

W ramach drugiego etapu modernizacji Skry powstanie nowoczesna hala sportowa i stadion lekkoatletyczny. Wiceprezydent Kaznowska zaznaczyła, że w konkursie na projekt tego etapu zgłoszono pięć prac. "W środę rozpocznie się analiza projektów przez sąd konkursowy" - dodała.

Cały teren ma 21 hektarów, z czego pierwszy etap obejmuje 13 hektarów. Kaznowska przekazała, że obiekty sportowe mają być wkomponowane w zieleń, a w tej chwili trwa inwentaryzacja drzewostanu.

"Do teraz zinwentaryzowaliśmy na terenie Skry 2 tysiące drzew. Każde drzewo, które będzie usunięte, będzie skompensowane nasadzeniami. Będziemy też stosować ochronę korzeni, np. przez pozostawienie murków i fundamentów i wykorzystanie ich jako ławki" - powiedziała i dodała, że około 15 drzew cennych gatunkowo będzie przesadzonych.

Przekazała, że by ochronić 622 piękne graby, specjalnie zmniejszono oczko wodne, przemodelowano też alejki, by nie wycinać drzew. Ratusz szacuje, że prawdopodobnie trzeba będzie na tym terenie wyciąć około 200 drzew - głównie pod boiska. "To i tak mniej niż w pierwszej fazie projektu, gdzie aż tysiąc drzew kolidowało z inwestycją" - powiedziała.

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska wyjaśniła, że stadion główny jest pod ochroną konserwatora zabytków, który nakazał zachować elewację. "Natomiast całą resztę możemy wyburzyć. Elewacja też będzie wymagał korekt, ponieważ też była przebudowywana. Wyburzona zostanie też wieża, która jest w fatalnym stanie i niedługo pewnie sama się przewróci. Konserwator zabytków zgodził się na jej usunięcie i zgodził się żeby nowa wieża nie była repliką" - dodała.

Dyrektor zarządzający Aktywna Warszawa Bartosz Kusior wyjaśnił, że pod koniec października lub na początku listopada rozpoczną się pierwsze prace etapu pierwszego.

"Prace mają potrwać 16 miesięcy, wiec w pierwszym kwartale 2025 roku powinniśmy je zakończyć. Potem odbiory i już w drugim kwartale powinny na stadionie treningowym odbyć się pierwsze zawody" - wyjaśnił.

W czerwcu zostanie rozstrzygnięty konkurs na budowę stadionu głównego i hali sportowej. "W lipcu rozpoczynają się negocjacje umowy na projektowanie. W październiku powinniśmy podpisywać umowę na projektowanie. Potem 22 miesiące na uzyskanie pozwolenia na budowę. Czyli początek prac w 2025 roku a koniec w 2027 roku" - powiedziała Renata Kaznowska.

 

autorka: Marta Stańczyk

 

sm/