Jest porozumienie w sprawie sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy

2023-06-21 13:34 aktualizacja: 2023-06-21, 16:00
Pracownicy w biurze. Fot. PAP/Adam Warżawa
Pracownicy w biurze. Fot. PAP/Adam Warżawa
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (KSON), Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Izby Gospodarcze: Warszawska i Ukraińska i m.in. CSI Projekty podpisały w środę porozumienie w sprawie poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy.

Porozumienie podpisano w Warszawie podczas konferencji "Szanse. Dostępność. Partnerstwo. Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – okrągły stół z okazji Dnia Przedsiębiorczości".

Dokument podpisali przedstawiciele Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Warszawskiej Izby Gospodarczej, Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" iCSI Projekty (Centrum Szkoleniowo Inwestycyjne). Strony zadeklarowały partnerską współpracę "w dążeniu do poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy w Polsce oraz realizacji idei integracji społecznej i poszanowania praw człowieka".

Współpraca ma polegać na promocji zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, przygotowaniu i szkoleniu pracowników, a także pośrednictwie w ich zatrudnieniu (poprzez Agencję Pracy powstałą przy KSON i CSI).

Wiceprezes Zarządu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Marcin Nowacki poinformował PAP, że w Polsce żyje około 4 mln osób z niepełnosprawnościami, a ich zatrudnienie cały czas utrzymuje się na niskim poziomie.

"Zgodnie z najnowszymi danymi jest to ok. 17 proc. w 2020 r. Zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami rośnie, ale w dobie wielu technologii wspomagających i ułatwiających pracę wszystkim powinniśmy aktywnie zabiegać o to, aby ten wskaźnik był wyższy" – powiedział.

"Mamy sytuację, gdzie obie strony wzajemnie się potrzebują. Pracodawcy potrzebują osób, które mogą realizować bardzo różne zadania czy obowiązki w ramach przedsiębiorstw, a osoby z niepełnosprawnościami chcą i ciągle rozwijają swoje kompetencje, by móc uzyskać zatrudnienie" – podkreślił Nowacki.

Zaznaczył, że istotna jest także współpraca w kontekście doszkalania i kształcenia pracowników. Obecnie wszyscy się doszkalamy w trybie pozaszkolnym, często w miejscu pracy, jest to kierunek, który należy promować.

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak powiedział z kolei PAP, że osoby z niepełnosprawnościami są dobrymi pracownikami i trzeba ich zatrudniać. "Jest to korzystne rozwiązanie dla biznesu i dla samych pracowników" – dodał.

Podkreślił, że w wielu zawodach pełna sprawność fizyczna nie jest potrzebna, a działalność promująca zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami jest pożyteczna i należy ją dalej rozwijać. (PAP)

Autorka: Iga Leszczyńska

kgr/