W komunikacie poinformowano, że zwrot części składki za 2022 rok w wysokości od kilkudziesięciu tysięcy złotych otrzyma połowa uprawnionych do tego związków wzajemności członkowskiej działających w ramach TUW PZUW. Tworzą je podmioty o podobnym profilu działalności i związanym z tym ryzyku.
"Bijemy kolejne rekordy. Zakończyliśmy ubiegły rok historycznym wynikiem, przekraczając dwa lata przed założonym planem miliard złotych rocznej składki. Historyczna jest też kwota zwrotów składki. To premia za przezorność i odpowiedzialność, których efektem jest ograniczanie ryzyka" – stwierdził, cytowany w komunikacie, prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.
Jak podkreślono, należące do Grupy PZU towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych opiera się na współpracy ubezpieczonych, którzy są jednocześnie jego członkami i do których wraca ewentualna nadwyżka finansowa. "Jeśli nie ma zbyt wielu szkód albo ich rozmiary są niewielkie, ubezpieczeni otrzymują z powrotem pieniądze zaoszczędzone ze składek. Wspólnym interesem jest więc ograniczanie ryzyka" – dodał Kiliński.
Wskazano, że TUW PZUW wspiera przy tym ubezpieczonych w przedsięwzięciach na rzecz bezpieczeństwa. Służą temu bezpłatne audyty ekspertów od inżynieryjnej oceny ryzyka, a także liczne projekty prewencyjne, m.in. szkolenia i finansowe wsparcie w inwestycjach służących minimalizowaniu ryzyka.
TUW PZUW to największe towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych w Polsce i jedyne dysponujące międzynarodowym ratingiem – na poziomie A-, który oznacza wysoką wiarygodność finansową. Ubezpiecza przedsiębiorstwa, wśród nich strategiczne dla państwa firmy, podmioty lecznicze, głównie szpitale, a także samorządy, instytucje publiczne i kościelne. (PAP)
mmi/