22:25 Rosja utworzyła specjalne grupy, by zbierać i ukrywać ciała osób zabitych na skutek wysadzenia zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartek w przemówieniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.
Podkreślił też, że potrzebne jest pełne wyzwolenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej spod rosyjskiej okupacji, by zapobiec katastrofie, którą może spowodować Moskwa.
Zełenski dodał, że po wysadzeniu zapory w Nowej Kachowce i świadomych atakach rosyjskich na inne zapory nikt na świecie nie może już mieć iluzji co do Rosji. (PAP)
22:04 Delegacja Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża odmówiła przekazania informacji o liczbie przetrzymywanych przez Rosję ukraińskich jeńców, których pozwolono jej odwiedzić - powiadomił w czwartek ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec po spotkaniu z szefem delegacji Czerwonego Krzyża na Ukrainę, Juergiem Eglinem.
"Delegacja stwierdziła, że to poufna informacja" - napisał Łubinec na Facebooku. "Zakładam więc, że było ich dziesięć razy mniej niż jeńców rosyjskich, których mogli odwiedzić na terenie Ukrainy" - dodał.
Przedstawiciele Czerwonego Krzyża mieli powiedzieć, że nie byli w stanie zrealizować swoich zadań, ponieważ "Rosja nie przestrzega praw i zwyczajów wojny". Nie odpowiedzieli również na pytanie o to, jak ukraińscy jeńcy korzystają z prawa do korespondencji z rodzinami.
"Największym problemem jest niezdolność Czerwonego Krzyża do wykonywania mandatu" - napisał rzecznik, dodając, że nie sposób dostrzec, by organizacja mogła pochwalić się rezultatami swoich działań w odniesieniu do jeńców wojennych i ukraińskich zakładników cywilnych w Rosji.
21:20 Ponad 60 miliardów dolarów pomocy na odbudowę Ukrainy ze zniszczeń wojennych zadeklarowano podczas zakończonej w czwartek w Londynie dwudniowej konferencji poświęconej tej kwestii - przekazał w wydanym komunikacie brytyjski rząd.
Jak wskazano, współorganizowana przez Wielką Brytanię i Ukrainę konferencja zgromadziła przedstawicieli biznesu, społeczeństwa obywatelskiego i rządów z 59 krajów, aby zobowiązać się do wsparcia odbudowy Ukrainy jako nowoczesnej, zrównoważonej i odpornej gospodarki.
Według Banku Światowego, całkowite potrzeby Ukrainy w zakresie odbudowy i rekonstrukcji wynoszą 411 miliardów dolarów, z czego 14 mld USD będzie potrzebnych na priorytetowe inwestycje w 2023 roku.
20:48 Siły ukraińskie skutecznie powstrzymują atak wojsk rosyjskich na wschodzie kraju, zaś na południu idą naprzód – poinformowali w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar i dowódca operacyjno-strategicznego zgrupowania wojsk Tauryda generał Ołeksandr Tarnawski.
Ukraińskie siły obrony powstrzymują na wschodzie rosyjski atak na kierunkach łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marijińskim, przy czym „wróg nie przesunął się ani o metr” – oznajmiła Malar na Telegramie.
Według niej wojska ukraińskie prowadziły również w tym regionie działania ofensywne, częściowo uwieńczone powodzeniem, np. na kierunku Biłohoriwka-Dibrowa umocniły się na zajętych pozycjach.
Na południu kraju natomiast trwają ataki sił ukraińskich, które „stopniowo posuwają się do przodu”. W tej części kraju siły ukraińskie atakują na kierunkach melitopolskim i berdiańskim, wypierając przeciwnika i wyrównując linię frontu.
„Nasi żołnierze nadal posuwają się naprzód i odnoszą sukcesy na niektórych kierunkach” – oznajmił generał Tarnawski na Telegramie. Według niego wróg stracił w ciągu ostatniej doby w sumie ponad trzy kompanie zabitych i rannych. Siły ukraińskie zniszczyły też 21 sztuk rosyjskiego sprzętu wojskowego i dwa magazyny broni.
19:45 Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało w czwartek państwa członkowskie RE, które należą do NATO, by poparły akcesję Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego – poinformowała członkini ukraińskiej delegacji w Zgromadzeniu Jewhenija Krawczuk na Facebooku.
Krawczuk przekazała, że apel ten znalazł się w rezolucji ZPRE o politycznych następstwach agresji Rosji przeciwko Ukrainie.
W dokumencie zapewniono, że Zgromadzenie będzie kontynuować wysiłki zmierzające do powołania specjalnego trybunału ds. agresji Rosji oraz do wzmocnienia presji sankcyjnej i międzynarodowej izolacji państwa-agresora. Jak zaznaczono, międzynarodowa odpowiedzialność powinna przy tym rozciągać się również na wszystkie prywatne firmy wojskowe i sojuszników Rosji, którzy dopuszczają się zbrodni na terytorium Ukrainy, w tym na najemniczą Grupę Wagnera.
Wezwano też do stworzenia publicznej listy firm i osób fizycznych, które działają w interesach Rosji i mają związek z obchodzeniem sankcji nałożonych na Rosję.
18:35 Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oskarżył Rosję o zabicie 136 dzieci na Ukrainie w 2022 roku i oświadczył, że rosyjskie siły zbrojne zostały wpisane na "światową listę hańby" - wynika z rocznego raportu ONZ, który ma być opublikowany w przyszłym tygodniu.
"Jestem szczególnie wstrząśnięty dużą liczbą ataków na szkoły, szpitale i personel ochrony oraz dużą liczbą zgonów i okaleczeń dzieci, przypisywanych siłom rosyjskim i powiązanym z nimi grupom zbrojnym" - podkreślił Guterres w raporcie, którego fragmenty opublikowała agencja Reutera.
W raporcie stwierdzono, że rosyjskie siły zbrojne i powiązane z nimi grupy zabiły w 2022 roku na Ukrainie 136 dzieci, okaleczyły 518 dzieci i przeprowadziły 480 ataków na szkoły i szpitale. Użyły również 91 dzieci jako żywe tarcze.
"Jestem zbulwersowany dużą liczbą poważnych nadużyć popełnionych wobec dzieci na Ukrainie po inwazji Federacji Rosyjskiej" – oświadczył Guterres.
18:20 Armia rosyjska zaczęła wykorzystywać do ataków rakietowych na Ukrainę nowe lotnisko, leżące w pobliżu Mozdoku w Osetii Północnej na Kaukazie – poinformował w czwartek ukraiński projekt Schemy Radia Swoboda.
Portal pisze, że chociaż 28 kwietnia na lotnisku pod Mozdokiem nie było żadnego lotnictwa dalekiego zasięgu, to w środę znajdowało się na nim już siedem samolotów Tu-22M3. Na zdjęciu Planet Labs opublikowanym przez Schemy widać też samoloty transportowe, które mogą dostarczać rakiety.
Według Sił Powietrznych Ukrainy z lotniska pod Mozdokiem wystartowały w nocy ze środy na czwartek samoloty Tu-22M3, które wystrzeliły w kierunku obwodu dniepropietrowskiego rakiety manewrujące Ch-22, uszkadzając kilka budynków, gazociąg, wodociąg oraz linie energetyczne.
Ekspert wojskowy Mychajło Żyronow powiedział portalowi, że może to świadczyć o zmianie taktyki rosyjskiej armii.
„Lotnisko Mozdok było wykorzystywane jeszcze w czasach Związku Radzieckiego, ale od 1991 roku Rosja go nie używała w celach wojskowych, jeśli nie liczyć przerzucania swoich sił do Syrii. Ale teraz najprawdopodobniej będzie wykorzystywane w celu zwalczania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej” – oznajmił Żyronow.
18:02 Wczesna faza ukraińskiej kontrofensywy jest mniej udana, a siły rosyjskie wykazują się większą sprawnością, niż przewidywały oceny władz krajów zachodnich – powiedzieli zachodni oficjele cytowani w czwartek przez portal amerykańskiej telewizji CNN.
Kontrofensywa „nie odpowiada oczekiwaniom na żadnym froncie” – oświadczył jeden z zachodnich urzędników.
Według zachodnich ocen rosyjskie linie obrony są dobrze ufortyfikowane, co utrudnia siłom ukraińskim ich przełamanie. W dodatku żołnierze rosyjscy z powodzeniem wstrzymują ukraińskie wojska pancerne atakami rakietowymi i minami. Ponadto skuteczniej używają sił powietrznych.
17:02 Armia ukraińska nie niszczy infrastruktury, a niszczy plany wroga - powiedziała w czwartek rzeczniczka sił ukraińskich na południu kraju Natalia Humeniuk, komentując ostrzał mostu w miejscowości Czonhar, łączącego obwód chersoński z okupowanym Krymem.
"Nie niszczymy infrastruktury, niszczymy plany wroga" - oświadczyła rzeczniczka, cytowana przez portal RBK Ukraina. Wskazała, że rosyjska "logistyka będzie teraz osłabiona, a możliwości jej rekompensowania będą zminimalizowane".
Zdaniem Humeniuk powinno to wpłynąć nie tylko na morale wojsk rosyjskich, ale i na ich "sytuację fizyczną i materialną".
Most drogowy w okolicach miejscowości Czonhar łączy okupowane tereny obwodu chersońskiego z anektowanym Krymem. Nie jest jedynym połączeniem między tymi terytoriami - w samym Czonharze jest jeszcze most kolejowy; istnieje też trasa prowadząca przez przesmyk perekopski.
16:53 Ukraińscy żołnierze są przetrzymywani w co najmniej 42 miejscach, więzieniach lub koloniach karnych, w Rosji – poinformowała w czwartek koordynatorka Medialnej Inicjatywy na rzecz Praw Człowieka (MIPC) Tetiana Katryczenko na konferencji prasowej.
„Federacja Rosyjska wykorzystuje obecnie miejsca zatrzymania w Moskwie czy Rostowie nad Donem, ale do tego dochodzi wiele innych miejsc, gdzie są przetrzymywani obywatele Ukrainy, zarówno cywile, jak i żołnierze” – powiedziała Katryczenko.
Dodała, że w Rosji przetrzymywanych jest bardzo wielu obywateli Ukrainy – są to tysiące osób.
MIPC od 24 lutego ubiegłego roku do 15 czerwca bieżącego roku przeprowadziło rozmowy z ponad 50 żołnierzami zwolnionymi podczas wymian jeńców z rosyjskiej niewoli.
16:39 Z odbudową Ukrainy nie będziemy czekać na koniec wojny, ona musi być prowadzona już teraz - powiedział premier tego kraju Denys Szmyhal podsumowując zakończoną w czwartek w Londynie międzynarodową konferencję poświęconą odbudowie Ukrainy.
Podkreślił, że odbudowa Ukrainy ze zniszczeń będących efektem rosyjskiej napaści będzie największym tego typu projektem od czasu II wojny światowej i przywołał słowa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który zwracając się zdalnie do uczestników konferencji mówił, że nie chodzi tylko o odbudowę jednego kraju, lecz będzie to budowa świata.
"Jednym z kluczowych przesłań, które chciałbym przekazać jest to, że zaczynamy odbudowę Ukrainy w tym roku. Nie czekamy na koniec wojny. Mamy w tym absolutne poparcie proukraińskiej koalicji sojuszników. Tworzymy również koalicję odbudowy, mobilizujemy zasoby, dostarczamy i wdrażamy nowe projekty. Mamy architekturę korporacyjną, która zapewni transparentność i rozliczalność" - mówił Szmyhal w przemówieniu końcowym.
15:21 Na terenie okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej instalowane są kolejne miny - powiedział w czwartek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ostrzegł przed planami "dużego aktu terroru" rozpatrywanymi przez Rosję.
"Rosja nie jest w stanie w średnioterminowej perspektywie utrzymać Enerhodaru (miasta, gdzie znajduje się siłownia -PAP) i dlatego rozpatruje duży akt terroru w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej" - napisał Podolak na Twitterze. Oświadczył, że "trwa dalsze zaminowywanie" elektrowni, "łącznie z akwenami chłodzącymi".
Celem tych planów Rosjan miałoby być - według Podolaka - zatrzymanie kontrofensywy ukraińskiej i stworzenie na następne lata "bezludnej sanitarnej szarej strefy (...) jako części terytorialnego status quo". Doradca prezydenta dodał, że w ramach tej samej strategii Rosja próbuje atakować pociskami Kindżał zaporę w Krzywym Rogu. Zaapelował o reakcję świata na działania Rosji.
14:14 Rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow komentując w czwartek ostrzał mostu w miejscowości Czonhar, łączącego obwód chersoński z okupowanym Krymem, oświadczył, że "ciąg dalszy nastąpi". Wspomniał także o "planowej pracy" sił bezpieczeństwa i "ruchu oporu".
"Trwa praca i będzie ona kontynuowana - planowa praca sił bezpieczeństwa, sił obrony, ruchu oporu i miejscowej ludności, która czeka na powrót legalnych władz ukraińskich na tych obszarach" - powiedział Jusow, cytowany przez ukraińską stację telewizyjną Kanał 24. Dodał następnie: "mogę skomentować tylko tak, że ciąg dalszy nastąpi".
Most w okolicach Czonharu jest najkrótszą trasą prowadzącą z Krymu do okupowanego Melitopola i w kierunku frontu na południu kraju, gdzie armia ukraińska stara się prowadzić kontrofensywę. Ukraiński portal Militarny wskazuje, że wstrzymanie ruchu przez ten most sprawi, iż rosyjskie ciężarówki jadące z Krymu do Melitopola będą musiały nadłożyć około 100 km, co zajmie przynajmniej kilka godzin.
13:17 Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej i do NATO nie jest kwestią dekady, lecz najbliższych kilku lat, myślę, że nastąpi to bardzo szybko - powiedział w czwartek podczas odbywającej się w Londynie konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy premier tego kraju Denis Szmyhal.
Szmyhal podczas konferencji prasowej powiedział, że do końca roku Ukraina powinna być gotowa do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z UE.
"Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wdrożyć wszystkie ich zalecenia, dyrektywy i regulacje, a teraz jesteśmy w trakcie samodzielnego sprawdzania ukraińskiego ustawodawstwa pod kątem europejskiego ustawodawstwa i dyrektyw. Do końca tego roku wdrożymy wszystkie dyrektywy i siedem nowych zaleceń, zakończymy proces samokontroli i będziemy absolutnie gotowi do negocjacji w sprawie członkostwa. Myślę, że działamy bardzo szybko i nie myślimy o perspektywie 10 lat. Myślimy o najbliższych latach i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby tak się stało" - powiedział Szmyhal.
11:05 Prezydent Ukrainy powiedział, że informacje dotyczące potencjalnego ataku na elektrownię atomową w Zaporożu Ukraina przekazała swoim partnerom na świecie. "Przekazujemy wszystkie posiadane informacje naszym partnerom - każdemu na świecie. Europa, Ameryka, Chiny, Brazylia, Indie, świat arabski, Afryka - wszystkie kraje, absolutnie wszystkie powinny o tym wiedzieć" - oświadczył. Zełenski Dodał następnie: "świat został uprzedzony, a więc może i powinien działać".
Położona na południu Ukrainy nieczynna obecnie siłownia jest największą elektrownią atomową w Europie, od 4 marca 2022 r. okupują ją oddziały rosyjskie.
W ostatnich miesiącach wojska najeźdźcy wielokrotnie ostrzeliwały teren elektrowni, stwarzając w ten sposób - w ocenie władz w Kijowie - zagrożenie radiacyjne o trudnych do przewidzenia konsekwencjach.
10:51 Rzecznik ukraińskiego Sztabu Generalnego Andrij Kowalow poinformował w czwartek, że na kierunku Łymanu w Donbasie oddziały ukraińskie nadal prowadzą działania ofensywne i odniosły "częściowy sukces" w rejonie Biłohoriwki i Dibrowy.
W ciągu minionej doby "na kierunku Łymanu siły obrony prowadziły działania ofensywne w kierunku miejscowości Biłohoriwka i Dibrowa. Odniosły częściowy sukces i umacniają się na osiągniętych rubieżach" - powiedział rzecznik, cytowany przez portal Suspilne. Bołohoriwka i Dibrowa to miejscowości leżące na wschód od Łymanu, na terenie sąsiedniego obwodu ługańskiego.
Rzecznik sztabu powiedział, że "szczególnie ciężkie walki" trwają w rejonie na południowy zachód od Dibrowy, koło rezerwatu Serebriańskiego. Jest to pogranicze obwodów donieckiego i ługańskiego. Oddziały ukraińskie - według sztabu generalnego - powstrzymują ofensywę rosyjską w obwodzie donieckim, na kierunkach: Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki.
10:20 Wolniejsze od oczekiwanego tempo ukraińskich operacji kontrofensywnych nie jest wskaźnikiem ogólnego potencjału, a armia prawdopodobnie przygotowuje się do przyszłego głównego uderzenia pomimo początkowych niepowodzeń – ocenia w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną.
„Władze ukraińskie od dawna sygnalizowały, że kontrofensywa będzie serią stopniowych i następujących po sobie działań; ponadto niedawno oświadczyły, że obecne działania nie stanowią głównego kierunku planowania kontrofensywy” – pisze ISW w najnowszym raporcie.
09:48 Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych w wyniku wybuchu, do którego doszło w nocy ze środę na czwartek w 15-piętrowym bloku mieszkalnym w stolicy Ukrainy Kijowie; uratowano 18 osób - poinformowała na Telegramie ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).
Całkowicie zniszczone zostały cztery lokale, a w sześciu kolejnych odnotowano różnego rodzaju uszkodzenia. Na miejscu zdarzenia wciąż trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa, w tym ewakuacja mieszkańców. Przyczyna eksplozji nie została jeszcze ustalona - czytamy w komunikatach DSNS i mera Kijowa Witalija Kliczki, opublikowanych na Telegramie.
08:11 Armia rosyjska w nocy ze środy na czwartek zaatakowała Odessę przy pomocy irańskich dronów Shahed. Trzy z nich zostały zestrzelone, jeden trafił w magazyn – powiadomiły władze regionu.
„Pożar sprawnie zlikwidowano. Ludzie nie ucierpieli” – napisał Bratczuk w Telegramie w czwartek rano.
07:57 Armia ukraińska ostrzelała most, łączący okupowaną część obwodu chersońskiego z kontrolowanym przez Rosjan Krymem – informuje w czwartek agencja Reutera, powołując się na władze okupacyjne.
Przedstawiciel okupacyjnej administracji obwodu chersońskiego (częściowo kontrolowanego przez Rosjan) powiadomił o ataku na most w okolicach miejscowości Czonhar, łączący ten region z Krymem. Według niepotwierdzonych informacji kolaboracyjnego urzędnika w ataku mogła być zastosowana brytyjska rakieta Storm Shadow. Most miał zostać uszkodzony, a ruch samochodowy przekierowany na „trasy alternatywne”.
07:45 Minionej nocy Rosja przeprowadziła kolejne ataki przy użyciu rakiet oraz irańskich dronów Shahed przeciwko ludności cywilnej, trwa ustalanie skutków - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w porannym czwartkowym komunikacie.
W ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili 44 ataki rakietowe i 44 ataki powietrzne, w tym 6 ataków przy użyciu irańskich bezzałogowych statków powietrznych Shahed. Wszystkie Shahedy zostały zniszczone przez siły ukraińskie. Przeprowadzono również 47 ataków z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - podał sztab. W komunikacie dodano, że na skutek tych ataków są zabici i ranni, a szczegóły są ustalane.
06:15 Ukraińska artyleria powstrzymuje rosyjski szturm na froncie wschodnim.
Ukraine's artillery stops a Russian assault cold on the eastern front
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) June 22, 2023
Ukrainian artillery strikes hit Russian tanks trying to advance in the Lyman-Kreminna sector.
📹https://t.co/He44YCUfni pic.twitter.com/ke8CrweubpUkraińska artyleria uderzyła w rosyjskie czołgi próbujące posuwać się naprzód w odcinku Lyman-Kreminna.
(PAP)
Wywiad Ukrainy: Rosja rozważa atak terrorystyczny za Zaporoską Elektrownią Jądrową [RELACJA NA ŻYWO]
2023-06-22 08:39 aktualizacja: 2023-06-23, 09:16
Zaporoska Elektrownia Atomowa, Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
"Właśnie pojawił się raport naszego wywiadu i służby bezpieczeństwa Ukrainy. Wywiad otrzymał informację, że Rosja rozważa scenariusz aktu terrorystycznego w elektrowni jądrowej w Zaporiżu - poinformował w mediach społecznościowych prezydent Wołodymyr Zełenski. I podkreślił: Promieniowanie nie zna granic państwowych i o tym, kogo uderzy decyduje tylko kierunek wiatru.
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.