O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Spalenie Koranu w Szwecji. Turcja ostro reaguje

Szef tureckiej dyplomacji Hakan Fidan we wpisie na Twitterze odniósł się w środę do spalenia Koranu podczas antymuzułmańskiej manifestacji w Sztokholmie. Napisał, że zezwalanie na takie demonstracje w imię wolności słowa jest niedopuszczalne.

Interwencja szwedzkiej policji podczas demonstracji Fot. STEFAN JERREVANG/PAP/EPA
Interwencja szwedzkiej policji podczas demonstracji Fot. STEFAN JERREVANG/PAP/EPA

"Potępiam nikczemny protest w Szwecji przeciw naszej świętej księdze w pierwszym dniu błogosławionego (święta) Id al-Adha" - napisał Fidan.

Koran podarł i spalił wcześniej w środę w centrum Sztokholmu pochodzący z Iraku imigrant; on też zorganizował antymuzułmańską manifestację. 

Więcej

Jens Stoltenberg. Fot. PAP/NTB/Stian Lysberg Solum

Sekretarz generalny NATO: Turcja i Szwecja spotkają się w sprawie szwedzkiego członkostwa

Policja wcześniej dwukrotnie odmówiła mu zezwolenia na spalenie Koranu, powołując się na opinię służb specjalnych SAPO, w której przestrzegano o zagrożeniach dla bezpieczeństwa kraju. Na początku roku w Turcji i kilku innych krajach islamskich doszło do antyszwedzkich demonstracji, a w internecie pojawiły się groźby wobec Szwecji. Wnioskodawca odwołał się jednak do sądu administracyjnego, którego dwie instancje przyznały mu rację na podstawie prawa do wyrażania opinii, zapisanego w konstytucji.

Premier Szwecji Ulf Kristersson na konferencji prasowej odmówił spekulacji czy antymuzułmańska demonstracja wpłynie na proces akceptacji przez Turcję szwedzkiego członkostwa w NATO.

W lutym prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan postawił szwedzkiemu rządowi nowy warunek w sprawie akcesji tego kraju do NATO i oświadczył w parlamencie, że Ankara nie zaakceptuje szwedzkiego wniosku do NATO "dopóki w Szwecji dozwolone będzie palenie Koranu".

Była to reakcja Ankary na demonstrację duńsko-szwedzkiego aktywisty i założyciela antymuzułmańskiej partii Rasmusa Paludana, który spalił świętą księgę islamu przed ambasadą Turcji. 

mar/
 

Zobacz także

  • Policja na miejscu zdarzenia Fot. PAP/EPA/STEFAN JERREVANG

    Sprawca palenia Koranu zastrzelony w Szwecji. Miał usłyszeć wyrok

  • Salwan Momika. Fot. PAP/EPA/Caisa Rasmussen

    Imigrant z Iraku spalił Koran w Szwecji. Poniesie konsekwencje swojego czynu

  • Koran Fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB

    Dania chce zakazać palenia świętych ksiąg w miejscach publicznych

  • Koran Fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB

    Szef szwedzkiej dyplomacji: mój kraj nie popiera palenia Koranu, ale wolność słowa na to pozwala

Serwisy ogólnodostępne PAP