Pieniński Park Narodowy. Kozy karpackie pomogą chronić cenne murawy [WIDEO]

2023-06-30 11:37 aktualizacja: 2023-06-30, 19:29
Kozy karpackie. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Kozy karpackie. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Na Wzgórzu Zamkowym w Pienińskim Parku Narodowym pojawiło się stado kóz karpackich, które mają pomóc w ochronie cennej przyrodniczo murawy kserotermicznej Festuco-Brometea, której grozi zarastanie – poinformowali w piątek przedstawiciele PPN.

Jak wyjaśniają władze Pienińskiego Parku Narodowego (PPN), największym zagrożeniem dla istnienia cennej murawy porastającej wzgórze pod zamkiem Czorsztyn jest zarastanie krzewami i wysokimi trawami.

„Mamy nadzieję, że dzięki tej pomocy siedlisko murawy z roku na rok będzie w coraz lepszym stanie, a wypas przyczyni się do ochrony odpowiednich gatunków murawowych poprzez zgryzanie, rozsiewanie w nawozie i wdeptywanie w podłoże nasion przystosowanych do tego typu rozsiewania” – wskazali przyrodnicy z PPN.

Na zboczach opadających od ruin średniowiecznego zamku w kierunku Jeziora Czorsztyńskiego występuje też chroniony pszonak pieniński, czyli gatunek endemiczny i priorytetowy dla sieci Natura 2000.

„Plan ochrony PPN obliguje nas m.in. do zapewnienia odpowiednich warunków świetlnych oraz utrzymania układu naturalnego, czyli mozaiki siedlisk. Wprowadzenie wypasu zwierząt gospodarskich, w tym przypadku kozy karpackiej, sprzyja zachowaniu mozaiki tych siedlisk oraz utrzymaniu ich we właściwym stanie” – czytamy na stronie internetowej parku.

Koza karpacka to stara, polska rasa, licznie występująca jeszcze na przełomie XIX i XX wieku na terenach górskich. Kozy karpackie zostały wyparte z hodowli w wyniku napływu innych ras. W 2005 r. w Polsce zostały odnalezione dwa, być może ostatnie gniazda kozy karpackiej. Od tego czasu w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Odrzechowej prowadzony jest program restytucji rasy, który ma na celu uratowanie jej od całkowitego wyginięcia.

Kozy karpackie mają białą długą sierść, a nad oczami długą grzywkę. Rogi samców są duże i rozłożyste, ze spiralnym skrętem. Zwierzęta te są dobrze przystosowane do trudnych warunków środowiska, nie są wybredne w doborze pasz.

Pieniński Park Narodowy powstał w 1932 r., wraz ze swoim odpowiednikiem na Słowacji, jako pierwszy park narodowy w Polsce i w Europie, a drugi na świecie międzynarodowy obszar chroniony. Po stronie polskiej obejmuje fragment Pienin o powierzchni 2372 ha. PPN zajmuje najcenniejsze pod względem krajobrazowym i przyrodniczym obszary Pienin Właściwych: Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki oraz Przełom Dunajca. W Pieninach występuje ponad 2800 gatunków roślin i grzybów, a także przeszło 7369 gatunków zwierząt - m.in. jelenie, sarny, borsuki, dziki, rysie i kuny. (PAP)

Autor: Szymon Bafia

kgr/