Jako pierwsza ze stołecznego kościoła św. Anny, po mszy św. o godz. 5:30, wyruszy 43. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Pątnicy będą szli przez 10 dni, by na Jasną Górę dotrzeć 14 sierpnia, w przeddzień uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym roku pielgrzymce towarzyszyć będzie hasło: "Pan mój i Bóg mój".
Młodzież akademicka i szkół średnich archidiecezji warszawskiej od 1981 r. pielgrzymuje na Jasną Górę historycznym szlakiem sanktuariów i miejsc związanych z przeżyciami religijnymi. Trasa Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej liczy niemal 300 kilometrów i wymaga przejścia każdego dnia około 35 km w 5-6 etapach.
Na pielgrzymkę zapisać się będzie można od 1 lipca poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie internetowej: http://www.wapm.waw.pl/zapisy/.
Również 5 sierpnia po raz 40. pielgrzymi udadzą się na Jasną Górę z Warszawsko-Praską Pielgrzymką Pieszą. Tegoroczne hasło: "Wierzę w Kościół Chrystusowy", nawiązuje do hasła roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce.
Pielgrzymkę rozpocznie msza św. o godz. 7 w stołecznym Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Pątnicy przemierzą 315 km, by na Jasną Górę dotrzeć 14 sierpnia, gdzie o godz. 13:30 odprawiona zostanie msza św. na Wałach Jasnogórskich. Zapisy na pielgrzymkę odbywać się będą w parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie-Witolinie.
5 sierpnia o godz. 6 rano z sanktuarium św. Józefa na Kole wyruszy 32. Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i Rodzin na Jasną Górę, organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej. Trasa pielgrzymki jest dostosowana zarówno do wózków inwalidzkich, jak i dziecięcych.
Zapisy na pielgrzymkę w formie online rozpoczną się 1 lipca na stronie www.ksnaw.pl. W dniach od 3 do 4 lipca będzie można również zapisać się w siedzibie KSNAW przy ul. Deotymy 41.
6 sierpnia wyruszy najstarsza 312. Warszawska Pielgrzymka Piesza nazywana "paulińską". Pielgrzymi zaczną swą podróż od stołecznego sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia po mszy św., której o godz. 6 rano będzie przewodniczył metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz.
W dniach od 20 lipca do 2 sierpnia zapisy na pielgrzymkę będą odbywały się poprzez stronę internetową: https://warszawa.paulini.pl/. Natomiast w dniach 3 i 4 sierpnia będzie można zapisać się stacjonarnie w kościele ojców paulinów na ul Długiej 3 w Warszawie w godz. od 12.00 do 20.00; 5 sierpnia w godz. 10.00-22.00 oraz 6 sierpnia w godz. 5.00-6.00.
W tym roku 312. Warszawska Pielgrzymka Piesza pójdzie na Jasną Górę pod hasłem "Sakramenty dają życie". Pierwszy raz wyruszyła na Jasną Górę w 1717 r., kiedy 20 mężczyzn pod kierunkiem Antoniego Gromadzkiego poszło w pielgrzymce pokutnej, aby prosić o zatrzymanie epidemii dżumy.
Z kolei 11 sierpnia po mszy św. o godz. 7:30 w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach na szlak wyjadą rowerzyści w ramach Warszawskiej Pielgrzymki Rowerowej. Jej uczestnicy pokonają dystans ok. 290 km, przy czym dziennie przejadą na rowerach od 75 do 90 km w 5-6 etapach. Pielgrzymka zakończy się 14 sierpnia mszą św. na Wałach Jasnej Góry.
Druga pielgrzymka rowerowa wyruszy 22 lipca po mszy św. o godz. 8:30 z parafii św. Łukasza Ewangelisty na warszawskich Jelonkach, aby dotrzeć na Jasną Górę 26 sierpnia w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.
Rowerzystom towarzyszyć będzie hasło: "Chrześcijaninem jest się dla innych, nie tylko dla siebie". W tym roku nawiedzą m.in. sanktuaria: Matki Bożej Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie, Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach, św. Anny w Smardzewicach, Matki Bożej Gidelskiej, Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia i św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce.
Zapisy w formie online rozpoczną się 10 lipca a szczegółowe informacje są już dostępne na stronie: warszawskarowerowa.pl.
16 sierpnia pod hasłem "Oddani Maryi za Kościół Chrystusowy" wyruszy 40. Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Matki Kościoła na Jasną Górę. Pielgrzymkę rozpocznie msza św., którą w konkatedrze na Kamionku odprawi o godz. 6 rano ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński. Pątnicy dotrą do Sanktuarium w Częstochowie 25 sierpnia. Oficjalnie pielgrzymkę zakończy msza św. sprawowana 26 sierpnia o godz. 11 na Wałach Jasnogórskich.
"W tym roku wpatrzeni w Maryję uczymy się od niej jak być blisko serca Kościoła Chrystusowego, dziękujemy za dar 40. pielgrzymki i pragniemy czerpać z doświadczenia ŚDM w Portugalii" - napisał w komunikacie opublikowanym na stronie diecezji warszawsko-praskiej kierownik XL Praskiej Pielgrzymki Pieszej Pomocników Maryi Matki Kościoła ks. Rafał Goliński.(PAP)
Autor: Iwona Żurek
kw/