15-letnia Cristina z Angoli wychodzi ze szpitala. Operacja usunięcia guza z żuchwy zakończona sukcesem

2023-07-03 13:19 aktualizacja: 2023-07-03, 23:03
Carlos (brat Cristiny), Maria da Graça Cardoso Woźniak, Cristina, lek. Maciej Borowiec, dr n. o zdr. Małgorzata Roman. Fot. WSSD w Olsztynie
Carlos (brat Cristiny), Maria da Graça Cardoso Woźniak, Cristina, lek. Maciej Borowiec, dr n. o zdr. Małgorzata Roman. Fot. WSSD w Olsztynie
15-letnia Cristina z Angoli, która tydzień temu przeszła w Olsztynie skomplikowaną operację usunięcia olbrzymiego guza i rekonstrukcję żuchwy, zostanie wypisana ze szpitala - poinformował Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie.

"Ogromnie cieszymy się, że efekty operacji przeprowadzonej przez naszych specjalistów pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Łukasza Krakowczyka i dr. n. med. Krzysztofa Dowgierda są bardzo dobre i pacjentka wychodzi ze szpitala zgodnie z planem" - przekazała Agnieszka Deoniziak z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Tydzień temu Cristina przeszła w tej placówce bardzo skomplikowaną operację wycięcia olbrzymiego guza i rekonstrukcji żuchwy. Nastolatka czuje się już na tyle dobrze, że w poniedziałek zostaje wypisana ze szpitala i najbliższy tydzień może spędzić w ośrodku wypoczynkowym.

"W kolejny poniedziałek czeka ją kontrola w poradni chirurgii szczękowo-twarzowej w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcy w Olsztynie, a potem powrót do Angoli, do rodziny, która czeka z utęsknieniem na swoją Cristinę" - poinformowała Deoniziak.

W trakcie trwającej sześć godzin operacji olsztyńscy chirurdzy usunęli olbrzymi guz z żuchwy i zrekonstruowali ten narząd z kości strzałkowej dziewczyny. Operacja dała młodej Afrykance szansę na normalne życie.

Cristina przyjechała do Olsztyna 15 czerwca dzięki staraniom Fundacji Dzieci Afryki. Fundacja z siedzibą w Warszawie działa w Polsce od 15 lat. Finansuje pomoc dzieciom z krajów afrykańskich w ich miejscu zamieszkania.

Choroba dziewczyny była na tyle poważna, że nie znalazła ona pomocy na miejscu w Angoli. Została zoperowana w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, który jest ośrodkiem eksperckim w leczeniu chorób rzadkich głowy i szyi u dzieci. To jedyna taka placówka medyczna w Polsce. Dyrekcja szpitala wyraziła zgodę na wykonanie operacji 15-latki z Angoli, a lekarze zgodzili się wykonać operację charytatywnie, zrzekając się swojego wynagrodzenia.(PAP)

Autorzy: Marcin Boguszewski, Agnieszka Libudzka

jc/