Resort obrony: Bachmut znów stał się miejscem intensywnych walk [RELACJA NA ŻYWO]

2023-07-06 08:38 aktualizacja: 2023-07-08, 12:25
Ukraińscy żołnierze, Fot. Instagram/ministry_of_defense_ua
Ukraińscy żołnierze, Fot. Instagram/ministry_of_defense_ua
Po okresie uspokojenia w czerwcu, w ciągu ostatnich siedmiu dni Bachmut ponownie stał się miejscem jednych z najbardziej intensywnych walk na froncie wojny Ukrainy z Rosją - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że siły ukraińskie czynią stałe postępy zarówno na północ, jak też na południe od zajmowanego przez Rosjan miasta, podczas gdy rosyjscy obrońcy najprawdopodobniej zmagają się ze słabym morale, faktem, że są mieszaniną zróżnicowanych jednostek oraz ograniczoną zdolnością do wykrywania i atakowania ukraińskiej artylerii.

11:59 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uczestniczył w Stambule w Turcji w nabożeństwie w intencji ofiar wojny z Rosją. Podziękował patriarsze Konstantynopola Bartłomiejowi I za duchowe wsparcie Ukrainy i Ukraińców oraz modlitwy o pokój.

Nabożeństwo w intencji ofiar rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie odbyło się w katedrze św. Jerzego w Stambule. Zełenski w opublikowanym w sobotę w mediach społecznościowych wpisie podziękował patriarsze Bartłomiejowi za duchowe wsparcie Ukrainy i Ukraińców.

Prezydent poinformował, że spotkał się z patriarchą. Jak dodał, ich rozmowa dotyczyła tematu realizacji formuły pokojowej proponowanej przez Kijów oraz powrotu do kraju ukraińskich dzieci deportowanych przez Rosję.

10:52 Co najmniej sześć osób zginęło, a pięć zostało rannych w sobotę w rosyjskim ostrzale Łymanu w obwodzie donieckim - poinformował Pawło Kyryłenko, szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy.

Rosyjskie wojska ostrzelały miasto z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych około godz. 10 rano (godz. 9 w Polsce). Uszkodzone zostały dom i sklep. Na miejscu prowadzą działania ratownicy medyczni i policjanci.

Na początku października ubiegłego roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o wyzwoleniu Łymanu spod rosyjskiej okupacji. Krótko po przywróceniu kontroli Kijowa nad tym strategiczne ważnym miastem w Donbasie pojawiły się doniesienia o masowych miejscach pochówku osób, które zostały tam zabite lub zmarły z przyczyn naturalnych podczas agresji Kremla. 

10:45 Rosyjskie wojska kontynuują zaminowywanie okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i obiektów na jej terenie - poinformował wywiad wojskowy Ukrainy (HUR).

Według HUR obecnie na teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej dostarczane są miny i materiały wybuchowe. W pomieszczeniach technicznych i maszynowniach znajdują się zdalnie sterowane minowe zapory przeciwpiechotne - twierdzi ukraiński wywiad.

10:30 W związku z 500. dniem rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie na pełną skalę ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar wymieniła kilka faktów dotyczących trwającej wojny. Podkreśliła m.in., że jest to "pierwsza wojna dronów".

Wojna Rosji przeciwko Ukrainie to największy konflikt w Europie od czasów II wojny światowej. "500 dni plus osiem lat prawdziwego doświadczenia bojowego: żadna współczesna armia świata nie była wykorzystana w wojnie o tak wysokiej intensywności" - zauważyła Malar.

Jak dodała, wojnę tę można z pewnością uznać za "pierwszą wojnę dronów". Wiceminister zaznaczyła, że bezzałogowe aparaty powietrzne, lądowe i wodne, są zintegrowane z każdym etapem działań bojowych.

10:14 Dwa tygodnie po rebelii wymierzonej we władze Rosji szef najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn jest nadal niezbędny Władimirowi Putinowi - ocenił amerykański dziennik "Wall Street Journal".

Jak podkreślono w piątkowym artykule, Kreml usiłuje ograniczyć wpływy właściciela wagnerowców, starając się jednocześnie nie stracić najważniejszego zasobu Grupy Wagnera, czyli 25 tys. bojowników.

"Wydawało się, że dwa tygodnie temu Putin powstrzymał największe w historii wyzwanie rzucone swoim rządom. Prigożyn zgodził się przenieść na Białoruś po odwołaniu 'marszu na Moskwę'. Umowa obejmowała włączenie wielu jego najemników do regularnej armii rosyjskiej. Grupa Wagnera, fundament potęgi Prigożyna, nie byłaby już odrębną siłą bojową" - przypomniał "WSJ". "Niewiele z tego wszystkiego rozwinęło się jednak zgodnie z planem" - zauważył dziennik.

10:02 Nie ma w NATO dyskusji na temat tego, czy Ukraina spełnia militarne wymogi wstąpienia do Sojuszu. To jedyny kraj, który używa natowskiego uzbrojenia, doktryny, taktyki i amunicji, by walczyć przeciwko Rosji, a przecież w tym celu NATO zostało utworzone; by przeciwstawiać się kremlowskiej agresji – powiedział PAP minister spraw zagranicznych Estonii Margus Tsahkna.

„Wszyscy członkowie NATO rozumieją, że wymóg przedstawienia Planu Działań na rzecz Członkostwa (MAP) dla Ukrainy musi zostać usunięty. Ukraina spełnia warunki MAP walcząc z Rosją na froncie” – przyznał Tsahkna

08:31 "Rosyjscy przywódcy niemal na pewno uważają za politycznie niedopuszczalne oddanie Bachmutu, który ma symboliczne znaczenie jako jedna z niewielu zdobyczy (Kremla) w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jest jednak wysoce prawdopodobne, że (najeźdźcy) posiadają niewiele dodatkowych rezerw do zaangażowania w tym sektorze" - oceniono w raporcie brytyjskiego ministerstwa.

08:10 W 500. dniu rosyjskiej agresji na pełną skalę przeciwko Ukrainie prezydent Wołodymyr Zełenski udał się na Wyspę Węży na Morzu Czarnym. Uczcił pamięć ukraińskich wojskowych, którzy oddali życie w walce o to miejsce.

"500 dni wojny na pełną skalę. Wyspa Węży. Wolna wyspa wolnej Ukrainy" - napisał prezydent w mediach społecznościowych.

"Jestem wdzięczny wszystkim, którzy walczyli tu przeciwko (rosyjskim) okupantom. Uczciliśmy pamięć o bohaterach, którzy oddali życie w tej bitwie - jednej z najważniejszych podczas pełnowymiarowej wojny" - dodał.

08:02 Ukraina będzie wykorzystywać amunicję kasetową wyłącznie do wyzwalania swojego terytorium w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową - zapowiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow. Broń nie będzie stosowana na obszarach miejskich - zapewnił.

W komunikacie na Twitterze Reznikow podziękował USA za decyzję o dostarczeniu Ukrainie artyleryjskiej amunicji kasetowej, która - jak podkreślił - bardzo pomoże siłom ukraińskim w wyzwalaniu terytorium i jednocześnie pozwoli ocalić życie wielu żołnierzy.

Zaznaczył, że Ukraina od dawna prosiła o ten rodzaj amunicji i zapewnił, że realizując swoje prawo do samoobrony, Kijów nadal będzie przestrzegał ratyfikowanych konwencji międzynarodowych.

07:15 Szczyt NATO w Wilnie przyniesie decyzje dotyczące dalszego wzmacniania wschodniej flanki; nie wiadomo, czy spotkanie posunie naprzód kwestie członkostwa Szwecji i Ukrainy w Sojuszu – oceniła przewodnicząca rady Fundacji Pułaskiego i Warszawskiego Forum Bezpieczeństwa (WSF) Katarzyna Pisarska.

Ekspertka w dniach 5-7 lipca przebywała w Kijowie z międzynarodową delegacją WSF, w której skład weszli przedstawiciele Polski, Litwy, Wielkiej Brytanii i Francji, w tym byli ministrowie spraw zagranicznych i urzędnicy NATO oraz były szef Sztabu Generalnego.

Tematami rozmów z przedstawicielami ukraińskich władz, były perspektywy członkostwa Ukrainy w NATO, oczekiwania Ukrainy wobec szczytu Sojuszu w Wilnie, który odbędzie się w dniach 11-12 lipca, a także wymiana doświadczeń z krajami, które wstępowały do Sojuszu.

07:13 Ukraińskie siły odniosły taktyczne sukcesy wokół Bachmutu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - powiadomił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Armia Ukrainy kontynuowała w piątek kontrofensywę także na co najmniej trzech innych odcinkach frontu.

Z danych geolokacyjnych wynika, że Ukraińcy odnieśli duże sukcesy w okolicy miejscowości Jahidne na północ od Bachmutu - czytamy w opracowaniu ISW.

Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że operacje ofensywne były realizowane na północ i południe od miasta. Dowódca ukraińskich sił lądowych generał Ołeksandr Syrski przekazał, że wojska przejęły kontrolę nad straconymi wcześniej pozycjami w okolicy Bachmutu.

07:01 Nie sądzę, by nieformalne rozmowy byłych dyplomatów z Siergiejem Ławrowem na temat wojny na Ukrainie odbywały się na polecenie Białego Domu i administracji - powiedział PAP Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce. Jak dodał, pojawienie się doniesień o tych kontaktach tuż przed szczytem NATO w Wilnie budzi jego podejrzenia.

Fried odniósł się w ten sposób w rozmowie z PAP do doniesień NBC News o tym, że trójka byłych amerykańskich oficjeli, a obecnie członków Rady ds. Stosunków Zagranicznych (Council on Foreign Relations, CFR), odbyła w kwietniu w Nowym Jorku potajemne rozmowy z szefem rosyjskiej dyplomacji, mające wybadać grunt pod potencjalne negocjacje nt. zakończenia wojny na Ukrainie.

Zdaniem Frieda, wieloletniego dyplomaty i obecnie eksperta think-tanku Atlantic Council, trójka członków CFR - odchodzący prezes Richard Haass, Thomas Graham i Charles Kupchan - nie cieszy się szczególnymi wpływami wewnątrz administracji, ani nie jest wiarygodna dla Ukraińców.

03:45 Jeśli Rosja nie zgodzi się na przedłużenie umowy umożliwiającej bezpieczny eksport zboża i nawozów z ukraińskich portów, państwa zachodnie prawdopodobnie nie będą dalej współpracować z ONZ i pomagać Moskwie w eksporcie jej produktów rolnych - zapowiedział Martin Griffiths, podsekretarz generalny ds. humanitarnych i koordynator ds. pomocy w sytuacjach kryzysowych w ONZ.

Rosja zagroziła, że nie przedłuży umowy zbożowej, która wygasa 17 lipca, ponieważ kilka jej żądań dotyczących eksportu zboża i nawozów nie zostało spełnionych. Obecnie ostatnie trzy statki ładują się w ukraińskim porcie w Odessie i prawdopodobnie wypłyną w poniedziałek.

"Świat zobaczył wartość Inicjatywy Czarnomorskiej...to nie jest coś, co można zniszczyć" – stwierdził Griffiths.

00:00 Prezydent USA Joe Biden powiedział w wywiadzie dla CNN, że decyzja o przekazaniu Ukrainie broni kasetowej była bardzo trudna, ale ocenił, że Kijów potrzebuje tej amunicji, by uniemożliwić Rosji zatrzymanie kontrofensywy.

"To była bardzo trudna decyzja z mojej strony. A tak przy okazji, rozmawiałem o tym z naszymi sojusznikami, rozmawiałem o tym z naszymi przyjaciółmi. Ukraińcom kończy się amunicja" - powiedział Biden w wywiadzie, który w całości zostanie wyemitowany w niedzielę.

CNN przypomina, że ponad 100 krajów, w tym Wielka Brytania, Francja i Niemcy, zdelegalizowały amunicję tego rodzaju na mocy Konwencji o amunicji kasetowej. Ale USA i Ukraina nie są sygnatariuszami tego zakazu.

"Nie jesteśmy sygnatariuszami tej umowy, ale mimo to trochę czasu zajęło mi przekonanie się do tego - mówił Biden - Ale najważniejsze jest to, że albo mają broń, aby powstrzymać Rosjan – powstrzymać ich przed rozbiciem ukraińskiej ofensywy – albo nie mają. I myślę, że jej potrzebują”.

23:31 W odpowiednim czasie, na dużą skalę i bardzo potrzebny - tak określił Wołodymyr Zełenski najnowszy amerykański pakiet pomocy militarnej dla Kijowa. Prezydent Ukrainy na Twitterze podziękował prezydentowi USA Joe Bidenowi za wsparcie, które obejmuje m.in. broń kasetową.

"Terminowy, szeroko zakrojony i bardzo potrzebny pakiet pomocy obronnej ze strony USA. Jesteśmy wdzięczni narodowi amerykańskiemu i prezydentowi Josephowi Bidenowi za zdecydowane kroki, które przybliżają Ukrainę do zwycięstwa nad wrogiem, a demokrację do zwycięstwa nad dyktaturą. Rozbudowa zdolności obronnych Ukrainy dostarczy nowych narzędzi do deokupacji naszych ziem i przybliżenia pokoju” – napisał Zełenski.

22:30 Prezydent Biden: decyzja o przekazaniu Ukrainie broni kasetowej była trudna 

Prezydent USA Joe Biden powiedział w piątek w wywiadzie dla CNN, że decyzja o przekazaniu Ukrainie broni kasetowej była bardzo trudna, ale ocenił, że Kijów potrzebuje tej amunicji, by uniemożliwić Rosji zatrzymanie kontrofensywy.

Wcześniej w piątek doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan ogłosił, że USA po raz pierwszy dostarczą Ukrainie artyleryjską amunicję kasetową DPICM.

21:56 Administracja USA ogłosiła nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wart 800 mln dolarów

Administracja USA ogłosiła w piątek nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy, wart 800 mln dol., w tym po raz pierwszy artyleryjską amunicję kasetową DPICM. Poza nią w pakiecie znalazły się też dodatkowe haubice, wozy Bradley i Stryker, rakiety lotnicze i amunicja do systemów obrony powietrznej.

21:54 Przez rosyjski ostrzał dach nad głową straciło 60 rodzin

Przez rosyjski ostrzał Lwowa dach nad głową straciło ok. 60 rodzin - poinformował w piątek mer tego miasta na zachodzie Ukrainy Andrij Sadowy. Zapowiedział odbudowanie zniszczonego w ataku zabytkowego budynku.

"Odbudujemy zniszczony zabytkowy budynek. Ale to nie będzie jutro" - podkreślił mer. Zaznaczył, że osoby poszkodowane otrzymają wsparcie od miasta w znalezieniu zakwaterowania.

Sadowy poinformował też, że Ukraiński Uniwersytet Katolicki ogłosił zbiórkę pomocową dla poszkodowanych w ataku. Uczelnia wpłaciła na ten cel milion hrywien. 

W wyniku rosyjskiego ataku pociskami manewrującymi typu Kalibr na Lwów w nocy z 5 na 6 czerwca zginęło 10 osób, a ponad 40 zostało rannych.

Jak powiedziała PAP pracownica Narodowego Instytutu Dziedzictwa Aleksandra Brodowska, rakieta zniszczyła zabytkową kamienicę we Lwowie zaprojektowaną w 1925 r. przez architekta Michała Rybę. Była przykładem polskiego dziedzictwa kulturowego i lwowskiego modernizmu w architekturze.

"Według informacji ze Lwowa budynek jest częściowo zniszczony. Konieczna jest ekspertyza rzeczoznawców, którzy ocenią, czy będzie on się kwalifikował do odbudowy i ponownego zasiedlenia" - wskazała.

21:03 Syria zdyscyplinowała najemników Grupy Wagnera w czasie buntu Prigożyna

Władze Syrii szybko zdyscyplinowały bojowników Grupy Wagnera w czasie buntu jej przywódcy Jewgienija Prigożyna. Najemnikom odcięto telefony i internet, by nie mogli się skontaktować ze swymi kolegami i dowódcami w Rosji, a potem kazano im podpisać nowe umowy - podaje w piątek Reuters.

Powołując się na źródła w Syrii i regionie, agencja pisze, że wagnerowcom odcięto możliwość kontaktowania się z kimkolwiek w Rosji już w nocy 23 czerwca, gdy zaczęła się rebelia. Dowódcy najemniczych oddziałów zostali wezwani do rosyjskiej bazy wojskowej, a ich podwładnym nakazano podpisać nowe umowy z resortem obrony Rosji lub szybko wyjechać z Syrii.

20:44 Odzyskano ciała żołnierzy, którzy zginęli w ataku na obóz jeniecki w Ołeniwce

Ukraina odzyskała ciała żołnierzy, którzy zginęli w ataku na obóz jeniecki w Ołeniwce latem ubiegłego roku - poinformował w piątek Dmytro Łubinec, ukraiński rzecznik praw człowieka.

"Atak terrorystyczny w Ołeniwce: Ukrainie udało się odzyskać ciała ukraińskich obrońców. Większość z nich jest zidentyfikowana" - napisał rzecznik w mediach społecznościowych.

Zaznaczył, że ofiary ataku w Ołeniwce to osoby posiadające oficjalny status jeńców wojskowych.

29 lipca 2022 roku w obozie w Ołeniwce na terytorium tzw. Donieckiej Republiki Ludowej doszło do wybuchu, w wyniku którego zginęło co najmniej 53 ukraińskich jeńców wojennych, w tym uczestnicy obrony Azowstalu, a ponad 70 zostało ciężko rannych. W ocenie władz w Kijowie był to celowy akt terrorystyczny dokonany przez siły rosyjskie. 

20:33 Biały Dom: Przekażemy Ukrainie amunicję kasetową 

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan ogłosił, że USA po raz pierwszy dostarczą Ukrainie artyleryjską amunicję kasetową DPICM. Jak powiedział Sullivan, artyleria jest kluczowa w walce na froncie, zaś decyzja jest podyktowana zmniejszającymi się zasobami pocisków artyleryjskich.

19:55 Zełenski: będę rozmawiał z Erdoganem m.in. o szczycie NATO i gwarancjach bezpieczeństwa

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w piątek wieczorem, że przybył do Turcji, gdzie będzie rozmawiał z przywódcą tego kraju Recepem Tayyipem Erdoganem m.in. o szczycie NATO, gwarancjach bezpieczeństwa i kontraktach obronnych.

"Kończymy ten aktywny dzień w Turcji. Rozmowy z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Koordynacja stanowisk w sprawie formuły pokojowej, szczytu NATO, gwarancji bezpieczeństwa i inicjatywy zbożowej. Odbudowa Ukrainy, kontrakty obronne między naszymi przedsiębiorstwami" - napisał Zełenski w mediach społecznościowych. 

18:03 Ukraińska aktywistka: rozwinięte demokracje zapomniały, że dyktatury stanowią dla nich zagrożenie

Rozwinięte demokracje są przyzwyczajone do ustępstw wobec dyktatur. Zapomniały, że państwa, które zabijają dziennikarzy, więżą działaczy czy rozbijają pokojowe protesty, stanowią zagrożenie nie tylko dla własnych obywateli – pisze w dzienniku „Le Figaro” Oleksandra Matwiejczuk, ukraińska prawniczka walcząca o prawa człowieka, szefowa uhonorowanej pokojowym Noblem organizacji Centrum Wolności Obywatelskiej.

17:26 Marcin Przydacz: są już pewne decyzje dot. warunków, na jakich Ukraina ma wstąpić do NATO 

Są już pewne decyzje na temat warunków, na jakich Ukraina ma wstąpić do NATO i kiedy miałoby to nastąpić - powiedział w piątek w Waszyngtonu szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Marcin Przydacz. Prezydencki minister spotkał się w Białym Domu z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake'iem Sullivanem i rozmawiał na temat nadchodzącego szczytu NATO w Wilnie.

16:24 Szczyt NATO w Wilnie powinien dać jasny sygnał Ukrainie w sprawie tego, w jaki sposób może zostać członkiem sojuszu - uważa szef MSZ i prezydent elekt Łotwy Edgars Rinkeviczs, cytowany w piątek przez agencję LETA.

Szczyt w Wilnie powinien przedstawić tzw. mapę drogową albo plan dotyczący tego, co muszą zrobić Ukraina i NATO, by Kijów został członkiem sojuszu, kiedy pozwolą na to warunki, gdy zakończy się faza aktywnych działań zbrojnych - podkreślił Rinkeviczs. Jak dodał, to jeden z łotewskich priorytetów podczas rozpoczynającego się we wtorek szczytu.

16:02 W rosyjskiej niewoli prawdopodobnie przebywa ponad 25 tys. cywilów z Ukrainy; jeśli nie zostanie wypracowany międzynarodowy mechanizm na rzecz uwolnienia tych osób, powroty naszych obywateli do ojczyzny mogą trwać nawet kilkadziesiąt lat - oznajmił w piątek ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.

Dotychczas do kraju powróciło 2576 osób więzionych w Rosji, lecz tylko 144 spośród nich to cywile. Udało się też uwolnić 382 dzieci. Jak widać, bez wypracowania odpowiedniego mechanizmu proces powrotu naszych obywateli będzie ciągnął się bardzo długo. Nie mamy tyle czasu. Już tyle razy zwracaliśmy się w tej sprawie do organizacji międzynarodowych, lecz bezskutecznie - podkreślił Łubinec, cytowany przez agencję UNIAN.Rzecznik praw człowieka przypomniał, że sam podejmował inicjatywy na rzecz stworzenia procedur, które ułatwiłyby powrót ukraińskich cywilów z rosyjskiej niewoli.

15:57 Bułgaria nie wyśle walczącej z Rosją Ukrainie sprzętu wojskowego, który jest potrzebny w naszym kraju - zapewnił w piątek w parlamencie premier Bułgarii Nikołaj Denkow.

Denkow odpowiedział na interpelacje poselską wywołaną wcześniejszą wypowiedzią ministra obrony Todora Tagerewa. Tagarew poinformował, że podczas czwartkowej wizyty w Sofii prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił stronie bułgarskiej listę sprzętu wojskowego i uzbrojenia, którego potrzebuje jego kraj. Na liście zawarte było "wszystko oprócz statków powietrznych" - stwierdził minister.

Premier Denkow potwierdził słowa ministra Tagarewa, lecz zapewnił, że "Bułgaria nie wyśle Ukrainie żadnego sprzętu, którego brak odbyłby się negatywnie na zdolnościach obronnych kraju".

15:10 W ostatnich dniach władze Warszawy przekazały nam sześć kolejnych wagonów metra; dotychczas otrzymaliśmy z Polski 18 takich wagonów, a do końca 2023 roku planowana jest dostawa jeszcze 42 - powiadomiła w piątek administracja Kijowa, stolicy Ukrainy.

Specjaliści z naszej firmy stopniowo sprawdzają i testują otrzymane wagony - oznajmił dyrektor kijowskiego metra Wiktor Brahinski. Pod koniec kwietnia mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko powiadomił, że Warszawa wkrótce przekaże Kijowowi pierwszą partię wagonów. Jak wówczas informował, dzięki pomocy międzynarodowych partnerów, w tym warszawskiego metra i Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Publicznego, kijowskie metro otrzyma za darmo 60 wagonów serii 717.

Część pociągów ma przewozić pasażerów, natomiast niektóre wagony posłużą jako zasoby części zamiennych - zapowiadał wówczas Kliczko.

13:24 Na przyszłotygodniowym szczycie NATO w Wilnie utworzymy Radę NATO-Ukraina, by zacieśnić naszą współpracę z Kijowem - zapowiedział na konferencji prasowej sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

Szef NATO przekazał, że oczekuje, iż sojusznicy zgodzą się na składający się z trzech elementów pakiet dotyczący wsparcia dla walczącej z Rosją Ukrainy. Jedną z części tego pakietu ma być właśnie utworzenie Rady NATO-Ukraina, ale ponadto Stoltenberg ocenił, że należy stworzyć wieloletni program wsparcia militarnego, by zbliżyć do siebie siły NATO i wojska Ukrainy.

13:21 Rosyjska rakieta typu Kalibr zniszczyła zabytkową kamienicę we Lwowie, zaprojektowaną w 1925 r. przez architekta Michała Rybę. Była przykładem polskiego dziedzictwa kulturowego i lwowskiego modernizmu w architekturze - powiedziała PAP pracownica Narodowego Instytutu Dziedzictwa Aleksandra Brodowska.

Podczas rosyjskiego ataku pociskami manewrującymi typu Kalibr na Lwów w nocy z 5 na 6 czerwca zginęło 10 osób, rany odniosły 42 osoby. Fakt ten potwierdził mer Andrij Sadowy. W mieście ogłoszono żałobę. Wśród uszkodzonych przez Rosjan obiektów jest zespół budynków przy ul. Stryjskiej 50-76.

13:11 Odwiedzam dzisiaj Słowację; moje rozmowy w tym kraju będą dotyczyły m.in. wsparcia obrony Ukrainy w wojnie z Rosją, integracji naszego kraju z Unią Europejską i NATO, a także nadchodzącego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie - powiadomił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który do godzin porannych przebywał z wizytą w Czechach.

W Bratysławie zaplanowano ważne rozmowy z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą, premierem Ludovitem Odorem i przewodniczącym Rady Narodowej (parlamentu) Borisem Kollarem. Wspólnie z naszym sąsiadem, na którego możemy liczyć, omówimy też m.in. zagadnienia dotyczące zakończenia wojny z Rosją zgodnie z proponowaną przez nas "formułą pokoju", a także ukraińsko-słowackich relacji dwustronnych i bezpieczeństwa energetycznego - dodał Zełenski w komunikacie na Twitterze

13:09 Sekretarz generalny NATO: na szczycie w Wilnie utworzymy Radę NATO-Ukraina, by zacieśnić naszą współpracę z Kijowem.

11:21 Przekażemy Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej, obejmujący śmigłowce bojowe, 100 tys. sztuk amunicji oraz symulator lotów na amerykańskich samolotach wielozadaniowych F-16 - poinformował w Pradze premier Czech Petr Fiala po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

"Wysłaliśmy (dotychczas Ukrainie) 667 sztuk ciężkiego sprzętu wojskowego i ponad 4 mln sztuk amunicji. To oznacza, że każdego dnia na Ukrainę trafia 10 tys. (czeskich) pocisków i przynajmniej jeden czołg. (...) Oprócz tego (...) w ubiegłym roku podjęliśmy temat wspólnej produkcji zbrojeniowej realizowanej przez czeskie i ukraińskie firmy" - powiadomił Fiala podczas konferencji prasowej z Zełenskim. Wypowiedź szefa czeskiego rządu przytoczyła agencja Interfax-Ukraina.

09:19 W dniu 1 lipca 2023 roku rosyjska marynarka wojenna utworzyła nowy Azowski Okręg Marynarki Wojennej z siedzibą w okupowanym ukraińskim mieście portowym Mariupol - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że podporządkowany Flocie Czarnomorskiej okręg będzie dowodził ośmioma okrętami wojennymi, w tym trzema nowoczesnymi korwetami klasy Karakurt, które mogą wystrzeliwać pociski manewrujące SS-N-30A Kalibr.

Jak wskazano, Morze Azowskie jest ważnym obszarem morskim dla Rosji, ponieważ łączy jej śródlądowe drogi wodne z międzynarodowymi szlakami morskimi, a w kontekście wojny oferuje również alternatywną opcję zaopatrzenia wojskowego, gdyby rosyjskie szlaki lądowe do południowej Ukrainy zostały zakłócone.

09:10 Trzy osoby zginęły w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodach dniepropietrowskim i donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowały rano władze tych regionów.

W nocy z czwartku na piątek rosyjskie wojska zaatakowały nasz obwód Shahedami, czyli dronami kamikadze produkcji irańskiej. Ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej zestrzeliły aż sześć bezzałogowców. Niestety, odłamki jednej z maszyn spadły na drogę i trafiły w przejeżdżający tamtędy samochód. Dwaj mężczyźni zginęli na miejscu - relacjonował na Telegramie szef administracji regionu dniepropietrowskiego Serhij Łysak

07:25 Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ostrzału rakietowego Lwowa, przeprowadzonego w nocy ze środy na czwartek, wzrosła do dziesięciu - poinformował mer miasta Andrij Sadowy w serwisie Telegram. W ataku rany odniosły 42 osoby, w tym troje dzieci. Doszczętnie zniszczone zostały dwa budynki.

„Właśnie znaleziono dziesiąte ciało. To kobieta. Ratownicy wydobywają teraz zmarłą spod gruzów” – napisał mer dodając, że postanowiono już zakończyć akcję poszukiwawczo-ratunkową. W mieście ogłoszono żałobę.

22:56 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek podczas wspólnej konferencji z prezydentem Czech Petrem Pawłem, nawiązując do zbliżającego się szczytu Sojuszu Atlantyckiego w Wilnie , że Kijów chce „uczciwości” w stosunkach z NATO.

„Potrzebujemy uczciwości w naszych stosunkach z NATO” – powiedział dziennikarzom w Pradze Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Czech Petrem Pawłem. Nadszedł czas, aby zademonstrować "odwagę i siłę tego sojuszu" - dodał.

06:58 Należy Ukrainie wskazać ścieżkę do Sojuszu podobną do tej, przed jaką postawione zostały Finlandia i Szwecja - ocenił w rozmowie z magazynem "Polska. Metropolia Warszawska" prezydencki minister Marcin Przydacz.

"Jesteśmy za tym, by Ukraina stała się członkiem NATO, ale nie da się ukryć, że to wymaga zaistnienia odpowiednich warunków. Ukraina musi się najpierw obronić. Chciałbym tu jednak podkreślić, że taka perspektywa nie zwalnia nas z pracy w tym kierunku już dzisiaj" - mówił w wywiadzie dla "Polska. Metropolia Warszawska" Przydacz.

W jego ocenie jest wiele możliwości, by proces integracji Ukrainy z NATO przyspieszyć. "Polska proponuje podniesienie relacji NATO-Ukraina z poziomu Komisji do Rady, co da Ukrainie prawo zwoływania posiedzeń wspólnych z Radą Północnoatlantycką. Należy Ukrainie wskazać ścieżkę do Sojuszu podobną do tej, przed jaką postawione zostały Finlandia i Szwecja" - ocenił prezydencki minister.

06:48 Szczyt NATO w Wilnie potwierdzi powrót Sojuszu do pierwotnej roli obrony terytorium; nie przyniesie decyzji o członkostwie Szwecji ani ustaleń dotyczących wstąpienia Ukrainy – przewiduje dr Beata Górka-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Na szczycie nie da się ustalić – na co były ogromne nadzieje – członkostwa Ukrainy w NATO" – powiedziała PAP wykładowczyni wydziału nauk politycznych i studiów międzynarodowych UW. "Nie ma tutaj zgody wszystkich państw członkowskich, a przede wszystkim nie ma zgody Stanów Zjednoczonych. Wyraził to bardzo dobitnie prezydent Joe Biden, który powiedział już jakiś czas temu, że Ukraina musi spełnić wszelkie kryteria i nie będzie dla niej wyjątku" – dodała.

06:45 Przekazałam stronie ukraińskiej listę 20 postulatów związanych z udziałem polskich firm w odbudowie Ukrainy - powiedziała PAP wiceszefowa MFiPR Jadwiga Emilewicz. Dodała, że dotyczą one np. z terminów oczekiwania na transfery finansowe czy rozliczeń podatkowych.

Emilewicz poinformowała, że przygotowywane jest też dwustronne porozumienie precyzujące udział polskich firm - m.in. budowlanych - w odbudowie Ukrainy.

"Chodzi o budownictwo kubaturowe, w tym dotyczące Charkowa - zgodnie ze wstępną deklaracją podpisaną w marcu w Warszawie - ale też inwestycje drogowe i kolejowe - połączenie kolejowe torem europejskim Ukrainy z Europą, czyli Warszawy i Kijowa" - wskazała pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz.

01:31 Wołodymyr Zełenski przybył do Pragi po czwartkowej wizycie w Bułgarii, aby omówić z prezydentem Petrem Pawłem przystąpienie do NATO i zaapelować o przyspieszenie w trakcie prowadzonej przez Kijów kontrofensywy dostaw amunicji z Czech, informuje AFP.

„Potrzebujemy uczciwości w naszych stosunkach z NATO”, powiedział Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej z prezydentem Czech Petrem Pawłem konferencji prasowej. Nadszedł czas, aby zademonstrować "odwagę i siłę tego sojuszu" - dodał.

Wołodymyr Zełenski powiedział, że chce, aby w Wilnie Ukraina otrzymała „jasny sygnał”, że przystąpi do NATO. „Ukraina nie otrzymała zaproszenia w takiej czy innej formie” – powiedział Zełenski. „Myślę, że konieczne jest zademonstrowanie siły i jedności Sojuszu” – dodał.

22:01 Ratownicy odnaleźli ciało szóstek ofiary kobiety podczas usuwania gruzu. "Wyrazy współczucia dla bliskich i przyjaciół zmarłej" - napisał na Telegramie Kozycki 

Dodał, że zdołano już usunąć 70 procent  gruzowiska powstałego po rosyjskim ataku, ale ekipy ratownicze będą nadal pracować przez całą noc. W zgliszczach mogą być jeszcze uwięzione cztery osoby - informuje agencja Ukrinform.

Wcześniej mer Lwowa Andrij Sadowy przekazał, że doszczętnie zniszczone zostały dwa budynki. Wojska agresora ostrzelały Lwów przy pomocy pocisków manewrujących Kalibr. Siły powietrzne Ukrainy przechwyciły siedem spośród 10 rakiet.

21:06 Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który w czwartek wieczorem przyleciał do Pragi, spotkał się z prezydentem Czech Petrem Pavlem. O oficjalnym powitaniu na Hradczanach, na dziedzińcu Zamku Praskiego, poinformował na Facebooku sam Zełenski.

Pavel przywitał Zełenskiego podczas jego pierwszej wizyty w Czechach u bram praskiego zamku - podaje agencja CTK. Według służb prasowych czeskiego prezydenta rozmowy przywódców mają dotyczyć wzajemnych gwarancji wsparcia, a wizyta Zełenskiego jest formą podziękowania za pomoc, jakiej Czechy udzielają Ukrainie od początku rosyjskiej agresji.

Na Hradczanach, gdzie ukraińskiego przywódcę powitał tłum, ktoś rozwinął transparent z napisem "Ukraina w NATO" - relacjonuje CTK.

19:35 W następną podróż udaję się do Pragi, stolicy Czech; przeprowadzę tam rozmowy dotyczące m.in. wsparcia obrony Ukrainy w wojnie z Rosją, integracji naszego kraju z Unią Europejską i NATO, a także nadchodzącego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie - powiadomił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który w czwartek składał wizytę w Bułgarii.

"Kolejna jest Praga. (Zaplanowano) tam ważne negocjacje z prezydentem (Czech) Petrem Pavlem, premierem Petrem Fialą, a także przewodniczącymi Senatu oraz Izby Poselskiej - Miloszem Vystrczilem i Marketą Pekarovą Adamovą. Spotkam się z przedstawicielami rządu, parlamentu i mediów" - oznajmił ukraiński prezydent za pośrednictwem mediów społecznościowych. 

Jak dodał, tematami rozmów z czeskimi politykami będą również sytuacja w okupowanej przez Rosję Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, zakończenie wojny Kijowa z Moskwą zgodnie z "formułą pokoju" proponowaną przez stronę ukraińską, a także odbudowa Ukrainy po rosyjskiej inwazji.

18:41 Decyzją ukraińskiego sądu znacjonalizowano rosyjski samolot pasażersko-transportowy An-140-100, który jeszcze przed lutym 2022 roku, czyli początkiem agresji Kremla, znalazł się w naszym kraju i miał tam przejść obsługę techniczną - poinformowała w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Maszyna o wartości niemal 150 mln hrywien, czyli blisko 17 mln zł, należała do objętego sankcjami rosyjskiego państwowego koncernu Rostech, czyli podmiotu, który jest wiodącym producentem samolotów bojowych dla armii agresora. Przed wojną An-140-100 został przekazany ukraińskiemu koncernowi lotniczemu Antonow, a następnie miał powrócić do Rosji po dokonaniu niezbędnych modyfikacji technicznych, a następnie testów - czytamy na stronie internetowej SBU.

Decyzję w sprawie samolotu podjął Najwyższy Sąd Antykorupcyjny na wniosek resortu sprawiedliwości - dodano w komunikacie ukraińskiej służby.

18:09 W czwartek z rosyjskiej niewoli powróciło do domu 45 ukraińskich żołnierzy i przedstawicieli innych struktur siłowych - Gwardii Narodowej, straży granicznej i sił Obrony Terytorialnej; uwolniliśmy też dwoje dzieci w wieku sześciu i dziesięciu lat - powiadomił Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Wśród wojskowych powracających do kraju jest m.in. 41 szeregowych i dwóch oficerów. Uwolniliśmy obrońców zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, a także żołnierzy walczących pod Bachmutem w Donbasie oraz na kierunkach charkowskim i zaporoskim. Każdy spośród nich to bohater. Nie ustajemy w naszych wysiłkach, ponieważ wszyscy uwięzieni Ukraińcy mają znaleźć się w domach. I znajdą się - zadeklarował Jermak w komunikacie na Telegramie. 

17:29 W nocy ze środy na czwartek, gdy Rosja dokonała ataku rakietowego na Lwów, otrzymaliśmy 10 doniesień o zamkniętych schronach przeciwlotniczych na terenie miasta; dlatego zdecydowaliśmy, że odtąd wszystkie schrony mają być otwarte przez całą dobę - poinformował na Telegramie mer Lwowa Andrij Sadowy.

"To decyzja niełatwa, ale jedyna słuszna. Jako że nie można zagwarantować w 100 procentach, że schrony będą (na czas) otwierane, zabraniamy je zamykać. Odpowiednie osoby, wyznaczone przez właściciela budynku, muszą opracować procedury, zgodnie z którymi ukrycia będą swobodnie dostępne przez 24 godziny na dobę. (...) Postanowienie jest ostateczne i nie podlega dyskusji" - powiadomił mer.

"Odległość nie ma dla wroga absolutnie żadnego znaczenia - Lwów, Kijów i Kramatorsk mogą być ostrzelane w taki sam sposób. Dlatego należy przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo" - zaznaczył Sadowy.

17:11 Ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski podczas jednodniowej wizyty w Bułgarii spotkał się w czwartek z prezydentem Rumenem Radewem, który nie ukrywa swojego sprzeciwu wobec wspierania Ukrainy i utrzymuje, że pomoc taka przedłuża wojnę.

Radew przyjął ukraińskiego prezydenta, podkreślając, że został on zaproszony do Sofii przez bułgarski rząd. „Chcę wyrazić solidarność z narodem Ukrainy i ofiarami tej okrutnej wojny (...). W jej pierwszych miesiącach Bułgaria wyciągnęła rękę do tysięcy obywateli Ukrainy, a wielu z nich nadal znajduje się pod opieką bułgarskiego państwa” – oznajmił Radew.

Podkreślił jednak, że nie popiera przekazywania broni Ukrainie, ponieważ osłabia to "zdolności obronne Bułgarii" w okresie, w którym "sytuacja w naszym regionie jest dość niepokojąca".

16:54 Po zakończeniu wojny z Rosją zrezygnujemy z poboru do armii i utworzymy zawodowe siły zbrojne; chcemy, żeby nasz kraj spełniał wszystkie standardy NATO - zarówno pod względem uzbrojenia i sprzętu wojskowego, jak też analiz i planowania - oznajmił w czwartek na Telegramie premier Ukrainy Denys Szmyhal.

"Jednocześnie zostaną utworzone dwa komponenty sił rezerwy. Wszystkie osoby podlegające służbie wojskowej będą regularnie przechodzić obowiązkowe szkolenia w określonych specjalnościach" - dodał szef rządu.

16:04 Polscy obywatele nie ucierpieli w rosyjskim ataku rakietowym na Lwów, przeprowadzonym w nocy ze środy na czwartek – poinformował PAP konsul Tomasz Kowal, kierownik działu polityczno-ekonomicznego w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie. Są jednak informacje o śmierci dwóch parafianek katedry rzymskokatolickiej – dodał. W ataku zginęło w sumie pięć osób, 40 zostało rannych.

„Nie mamy informacji o tym, że obywatele Polscy ucierpieli w ataku, który miał miejsce dzisiaj w nocy we Lwowie” – powiedział Kowal w rozmowie telefonicznej. Według dyplomaty w ataku nie ucierpieli także członkowie społeczności polskiej Lwowa. „Mamy jednak informacje o tym, że dwie z osób, które zginęły, były parafiankami katedry rzymskokatolickiej we Lwowie. Były to osoby, które udzielały się także w fundacji polsko-ukraińskiej +Dajmy nadzieję+” - dodał Kowal.

Jak wyjaśnił, informację o śmierci dwóch parafianek, matki i córki, przekazał oficjalny profil Katedry Lwowskiej na Facebooku oraz metropolita rzymskokatolicki abp Mieczysław Mokrzycki.

15:45 Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na Lwów, przeprowadzonego w nocy ze środy na czwartek, wzrosła z czterech do pięciu; rannych zostało 36 mieszkańców, spod gruzów uratowano siedem osób - poinformowała na Telegramie ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

Z miejsca zdarzenia ewakuowano 64 osoby. Misja ratunkowa wciąż trwa - dodano w komunikacie DSNS.

Podobne informacje przekazał szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki. Samorządowiec powiadomił, że ze zrujnowanego budynku mieszkalnego wydobyto ciało martwej kobiety - piątej ofiary ostrzału. Wcześniej Kozycki skorygował wcześniejsze doniesienia na temat pozostałych zabitych osób. Według gubernatora w rosyjskim ataku zginęli: 60-letnia Myrosława i jej 32-letnia córka Anastasija, 35-letni Mychajło oraz 63-letnia Iryna. 

15:34 Tematy bezpieczeństwa i obrony stanowiły główną oś rozmów między prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Bułgarii Nikołajem Denkowem, jakie odbyły się w czwartek w Sofii. Ukraiński prezydent przyjechał do Sofii z jednodniową wizytą.

W dyskusjach uczestniczyła również wicepremier i szefowa dyplomacji Marija Gabriel. "Wyraziliśmy naszą solidarność z Ukrainą i z narodem ukraińskim" – oświadczyła Gabriel.

Po wspólnych rozmowach prezydent Zełenski podziękował Bułgarii za pomoc i za zrozumienie trudnej sytuacji jego kraju, będącego celem nieustannych ataków Rosji. "Dziękujemy rządowi i parlamentowi Bułgarii za ich moralną siłę w okazywaniu nam wsparcia" – stwierdził. Dodał, że Ukraina liczy na poparcie Bułgarii dla swojej europejskiej i euroatlantyckiej integracji. Premier Denkow podkreślił, że Ukraina dalej może liczyć na pomoc Bułgarii. Poinformował, że czwartkowe rozmowy dotyczyły również udziału Sofii w przyszłej odbudowie Ukrainy, w tym zabytków historii i kultury.

Prezydent Zełenski i premier Denkow podpisali wspólną deklarację o euroatlantyckiej integracji Ukrainy oraz memorandum o współpracy w dziedzinie energetyki. 

15:00 Rosja znajduje się na krawędzi wojny domowej, do sprowokowania której wystarczy mały wewnętrzny spór - powiedział w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "The Times" generał Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

Jak wyjaśnił, ocena ta opiera się na przeprowadzonej przez HUR analizie tajnego wewnętrznego badania przeprowadzonego przez rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych na temat poparcia społecznego podczas buntu Grupy Wagnera. Wyjaśnił, że rosyjskie MSW wykorzystuje technologię szpiegowską nowej generacji, która pozwala monitorować poszczególne aplikacje do komunikowania się w internecie, trendy w mediach społecznościowych i nastroje w sieci. W kluczowych dniach buntu, 24 i 25 czerwca, rosyjskie ministerstwo oceniło, że Jewgienij Prigożyn, szef Grupy Wagnera, miał większe poparcie społeczne w 17 z 46 obwodów Rosji, prezydent Władimir Putin w 21, a w pozostałych poparcie dla obu było zbliżone.

"To właśnie widzimy teraz: rosyjskie społeczeństwo jest rozdarte na dwie części. Sytuacja wskazuje dokładnie na to, o czym mówiły nasze służby: że Federacja Rosyjska znajduje się na krawędzi wojny domowej. Musi dojść do małej wewnętrznej 'afery', a konflikt wewnętrzny zostanie zintensyfikowany" - powiedział Budanow.

14:48 Od lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Rosji na Ukrainę, ukraińska armia zrównała się z rosyjską pod względem liczby czołgów, które mogą zostać użyte na polu walki; niewykluczone, że Kijów dysponuje obecnie nawet nieco większą liczbą tych pojazdów niż Moskwa - powiadomiła w czwartek agencja Bloomberga.

Rosyjska armia posiadała przed wojną około 3,4 tys. czołgów, lecz doznała pod tym względem ogromnych strat. Według wielu analityków, m.in. ekspertów Instytutu Gospodarki Światowej w niemieckiej Kilonii, a także holenderskiej grupy badawczej Oryx, liczba tych maszyn zmniejszyła się w Rosji o połowę, a nawet spadła do około 1,4 tys. - czytamy na portalu Bloomberga.

Półtora roku temu Ukraina dysponowała 987 czołgami. Biorąc pod uwagę mniejsze straty tego państwa podczas wojny, a także dostarczenie Kijowowi 471 maszyn przez kraje partnerskie, można zakładać, że arsenał pancerny ukraińskiej armii to obecnie około 1,5 tys. maszyn. Ponadto 286 czołgów obiecanych przez państwa Zachodu jeszcze nie dotarło na Ukrainę - zauważył Bloomberg.

13:47 Portugalska firma Tekever rozpoczęła wytwarzanie dronów bojowych dla sił zbrojnych Ukrainy, podały lizbońskie media, dodając, że za produkcją urządzeń nie stoi rząd Portugalii Antonia Costy.

Według publicznej telewizji RTP produkcja portugalskich dronów trafiających od lipca na Ukrainę jest finansowana za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu na rzecz Ukrainy (IFU).

Fundusz ten, jak przypomniała portugalska agencja prasowa Lusa, ma na celu “wzmocnienie zdolności Ukrainy do ochrony krytycznej infrastruktury, ludności cywilnej i wojska”. Lusa, która potwierdziła u władz firmy Tekever wytwarzanie dronów dla ukraińskiej armii, sprecyzowała, że fundusz, z którego opłacana jest inwestycja, działa “dzięki wsparciu finansowemu Danii, Islandii, Litwy, Norwegii, Szwecji, Holandii oraz Wielkiej Brytanii”.

13:10 Rosyjski szantaż atomowy wymierzony w państwa zachodnie osiąga częściowe sukcesy. Kreml nie chce jednak żadnego wypadku nuklearnego - ocenił w czwartek były estoński dyplomata i ekspert ds. bezpieczeństwa Rainer Saks.

"Kreml od początku wojny próbuje grozić bronią nuklearną. Pamiętajmy, że na początku Rosja okupowała teren elektrowni jądrowej w Czarnobylu, a także próbowała ostrzeliwać inne elektrownie jądrowe na południu Ukrainy, które obecnie znajdują się na terenach kontrolowanych przez Kijów. Przez cały czas angażowała się w szantaż nuklearny i był on skierowany przede wszystkim do krajów zachodnich" - przypomniał Saks.

"Myślę, że w pewnym stopniu to zadziałało, bo na pewno zwiększyło ostrożność krajów zachodnich. Rosja chce w ten sposób powstrzymać Zachód przed nieograniczonym wspieraniem Ukrainy" - dodał ekspert.

We wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski alarmował, że Rosjanie mogą doprowadzić do niebezpiecznego incydentu na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, by zamrozić działania wojenne. Według Zełenskiego jednym ze scenariuszy rozpatrywanych przez wroga jest dokonanie zdalnej detonacji w siłowni w momencie, gdy znajdzie się już ona w rękach ukraińskich.

12:59 Rosyjscy okupanci ściągają do okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy niedoświadczonych i niekompetentnych pracowników; co gorsza, takie osoby są tam powoływane na kierownicze stanowiska - ostrzegł ukraiński państwowy koncern energetyczny Enerhoatom.

"Kierownikiem zmiany w jednym z bloków energetycznych został (dotychczasowy) pracownik elektrowni atomowej w Bałakowie we Rosji. Jego doświadczenie zawodowe to zaledwie siedem miesięcy! Takie stanowisko wymaga znacznie większego doświadczenia, ponieważ wiąże się z operacyjnym zarządzaniem reaktorem" - czytamy w komunikacie Enerhoatomu opublikowanym na Telegramie.

Wykwalifikowany ukraiński personel, przez lata zabezpieczający pracę elektrowni, jest w dalszym ciągu poddawany różnym naciskom, a także szantażowany i zastraszany przez rosyjskich jądrowych terrorystów. Doświadczonych specjalistów zastępują młodzi Rosjanie, nie posiadający ani wymaganej wiedzy, ani odpowiednich nawyków zawodowych. To wszystko dzieje się w największym obiekcie atomowym w Europie - zauważył koncern.

Jak podkreślono, "nawet poprzez takie postępowanie (najeźdźcy) znowu narażają świat na niebezpieczeństwo".

12:19 Kreml nadal wykazuje zaniepokojenie ryzykiem zbrojnego buntu w Rosji po rebelii najemniczej Grupy Wagnera i jej szefa Jewgienija Prigożyna z 23-24 czerwca - informuje w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Jeden z prokremlowskich portali internetowych przekazał, że policja obwodu moskiewskiego będzie się szkolić w zakresie taktyk walki miejskiej, strzelania z lekkiego karabinu maszynowego, rzucania granatami i ratownictwa w celu doskonalenia swoich umiejętności w następstwie buntu Grupy Wagnera.

11:47 Dzisiaj Wilno i Warszawa są bliżej siebie niż kiedykolwiek w ostatnich wiekach. Litwa należy do najważniejszych partnerów i sojuszników Polski w regionie - podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda. Jesteśmy razem w UE i w NATO, a także podobnie widzimy stojące przed nami wyzwania - dodał.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą składają oficjalną wizytę w Republice Litewskiej; w czwartek polska para prezydencka wzięła udział w uroczystych obchodach Święta Narodowego Litwy – rocznicy koronacji króla Mendoga.

11:30 Wykorzystanie miliardów euro zablokowanych rosyjskich aktywów w belgijskim gigancie finansowym Euroclear dla odbudowy Ukrainy może stanowić zagrożenie dla stabilności finansowej. Takie stanowisko przedstawił bank centralny Belgii - donosi portal gazety "De Tijd", na który powołuje się agencja Belga.

Od początku wojny Rosji przeciwko Ukrainie Euroclear blokuje aktywa wszystkich swoich rosyjskich klientów.

Tim Hermans, dyrektor banku centralnego Belgii, powiedział, że rosyjskie aktywa o wartości około 300 miliardów euro są obecnie zamrożone. Ze względu na sankcje, dywidendy i inne aktywa wynikające z zablokowanych rosyjskich papierów wartościowych nie mogą opuścić Euroclear. Ponieważ Euroclear może reinwestować tych pieniędzy, dochody firmy wciąż rosną.

11:15 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w czwartek do Sofii - podała bułgarska telewizja publiczna. Wizyta odbywa się na zaproszenie rządu Bułgarii, ale Zełenski spotka się również z raczej niechętnym Ukrainie prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem.

Rozmowy z bułgarskimi władzami w obecności premiera, ministra obrony Todora Tagarewa i ministra energetyki Rumena Radewa (nazwiska tego ministra i prezydenta Bułgarii są takie same) dotyczyć będą poparcia politycznego Bułgarii dla Ukrainy i jej przyłączenia do NATO oraz współpracy w dziedzinie energetyki.

10:08 W ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ataków zginęło w całej Ukrainie sześć osób cywilnych, a około 50 zostało rannych - podał w czwartek rano portal Ukrainska Prawda na podstawie informacji z obwodowych administracji wojskowych z całego kraju.

Cztery osoby poniosły śmierć w ostrzale rakietowym Lwowa w nocy ze środy na czwartek, 34 zostały ranne.

W obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, w wyniku rosyjskiej agresji zginęły dwie osoby. W tym obwodzie odnotowano 10 rannych, w tym dziecko.

10:02 Nocny atak sił rosyjskich na Lwów pokazuje, że Ukraina potrzebuje więcej obrony powietrznej i konieczne jest wdrożenie mechanizmów karania państw trzecich za eksport do Rosji ważnych komponentów do produkcji rakiet - napisał na Telegramie szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

"Potrzebne są mechanizmy karania państw za reeksport do Federacji Rosyjskiej ważnych komponentów do produkcji rakiet" - stwierdził najbliższy współpracownik prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. 

Według Jermaka Władimir Putin obawia się możliwości udzielenia gwarancji bezpieczeństwa Ukrainie przez Zachód i przyłączenia Ukrainy do NATO. NATO to gwarancja tego, że Putin będzie się bał - napisał szef kancelarii prezydenta.

08:49 Wskutek nocnego ataku rakietowego sił rosyjskich na Lwów zniszczona została duża część budynku mieszkalnego w mieście, co widać na nagraniach zamieszczanych w mediach przez władze Ukrainy. Zginęły co najmniej cztery osoby.

"Lwów. Konsekwencje nocnego ataku rosyjskich terrorystów. Niestety, są ranni i zabici" - napisał w czwartek na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, publikując nagranie z miejsca zdarzenia 

07:53 Human Rights Watch (HRW), organizacja broniąca praw człowieka, oświadczyła w opublikowanym w czwartek raporcie, że Rosja i Ukraina powinny zrezygnować z używania amunicji  kasetowej, a Stany Zjednoczone "nie powinny dostarczać jej żadnemu państwu". Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 obie strony sięgnęły już po ten rodzaj amunicji - twierdzi HRW.

Rząd Ukrainy stara się przekonać władze USA do przekazania zapasów amunicji kasetowej, a zdaniem amerykańskiej stacji CBS decyzja w tej sprawie może zapaść jeszcze w tym tygodniu.

07:08 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w czwartek rano po nocnym rosyjskim ataku rakietowym na Lwów, że wróg dostanie odczuwalną odpowiedź. W rezultacie ataku zginęły co najmniej cztery osoby.

"Skutki nocnego uderzenia rosyjskich terrorystów. Niestety są ranni i zabici. Wyrazy współczucia bliskim. Z pewnością wróg otrzyma odpowiedź. Odczuwalną" - zapewnił prezydent Ukrainy.

06:55 Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko poinformował w czwartek rano, że do czterech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na Lwów. Wcześniej mer miasta Andrij Sadowy powiadomił o trzech zabitych. Trwa akcja ratunkowa po nocnym ostrzale, dziewięć osób jest rannych.

"W rezultacie rosyjskiego ostrzału rakietowego uszkodzony jest blok mieszkalny. Zniszczone zostały drugie i trzecie piętro w dwóch klatkach schodowych. Po ostrzale rakietowym we Lwowie (...)  na godz. 7.00 (godz. 6.00 w Polsce) zginęły cztery osoby, dziewięć zostało rannych. Pracownicy Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych uratowali siedmiu ludzi, ewakuowano 64" - napisał Kłymenko na Telegramie.