Zainteresowanie paszportami tymczasowymi rośnie. Wiceszef MSWiA: liczby mówią same za siebie

2023-07-07 08:08 aktualizacja: 2023-07-07, 10:37
Paszport. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Leszek Szymański
Paszport. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Leszek Szymański
Dzięki uruchomieniu punktu wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina udało się pomóc w wyjeździe nastoletniego sportowca, który w ostatniej chwili otrzymał powołanie do reprezentacji, umożliwić wyjazd rodziców na obronę pracy doktorskiej syna, czy wyjazd na ślub przyjaciółki.

"Liczby mówią same za siebie. Paszporty tymczasowe wyrobione przez nasz punkt na lotnisku w czasie trochę ponad dwóch miesięcy liczymy już nie w setkach, a w tysiącach. Popularność tego rozwiązania wśród Polaków pokazuje, jak potrzebna była ta usługa. Średnio w czerwcu wyrabialiśmy 70 paszportów dziennie. Rekordowym dniem był 19 czerwca, kiedy udało się pomóc 92 osobom" – poinformował podsekretarz stanu w MSWiA Bartosz Grodecki.

Wiceminister podkreślił, że zainteresowanie wśród podróżujących z miesiąca na miesiąc rośnie. "W maju na lotnisku wydaliśmy 1019 paszportów tymczasowych, a w czerwcu już 1451. To - porównując miesiąc do miesiąca - wzrost o niemal 50 proc. Liczymy, że w lipcu i sierpniu nasza usługa umożliwi podróż kolejnym tysiącom naszych rodaków" – podkreślił.

Rekordowy był przedostatni tydzień czerwca, podczas którego punkt wyrobił 370 dokumentów paszportowych.

Resort przypomniał, że procedura wyrobienia paszportu tymczasowego na lotnisku trwa około 15-20 min, ale do tego należy doliczyć ewentualny czas oczekiwania w kolejce. Z punktu w stolicy korzystają zarówno pasażerowie wylatujący z lotniska w Warszawie, jak również podróżni z innych zakątków Polski. Najczęstszymi kierunkami wyjazdów są: Turcja, Egipt, Tunezja oraz Wielka Brytania.

Do punktu mogą się zgłaszać obywatele Polski, którzy mimo zaplanowanego wyjazdu nie mają ważnego dokumentu podróży. Paszport tymczasowy otrzymują w oparciu o bilet lotniczy. W przypadku dzieci na wyrobienie dokumentu potrzebna jest też zgoda obojga rodziców - wydana za pośrednictwem systemu E-PUAP lub tradycyjnie w formie pisemnej z poświadczeniem zgodności podpisu w urzędzie lub u notariusza.

Paszporty tymczasowe wydawane na lotnisku nie są biometryczne. Mogą być ważne maksymalnie przez rok, ale termin ważności każdego dokumentu jest ustalany indywidualnie, w zależności od planów wyjazdowych i wymogów kraju, do którego wybiera się podróżny.

Warto też pamiętać, że nie wszystkie kraje uznają paszporty tymczasowe. "Jeżeli podróżny będzie wybierał się do kraju, który ich nie honoruje, zostanie o tym przez nas poinformowany" - zapewnił wiceminister Grodecki.

Przykładem Zjednoczone Emiraty Arabskie. Żeby tam pojechać, trzeba mieć paszport biometryczny ważny co najmniej przez kolejne 6 miesięcy.

Punkt wydawania szybkich paszportów tymczasowych działa od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-20. Mieści się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A.

Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność wyłącznie kartą płatniczą.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński, który zainaugurował działanie punktu, nie wykluczył, że taka usługa zostanie uruchomiona także na innych lotniskach. Jak wyjaśnił, zależy to od tego, na ile realne będą potrzeby. (PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

kgr/