„Miasto jest przygotowane, prace infrastrukturalne zakończono. W niedzielę na Starym Mieście rozpocznie się instalacja znaków informujących o przewidzianych ograniczeniach" – poinformował Benkunskas.
W ramach przygotowań do szczytu władze Wilna wydały około 10 milionów euro. Odnowiono m.in. kilkadziesiąt kilometrów nawierzchni dróg, wyczyszczono chodniki, umalowano miejskie słupy oświetleniowe. Ulice Wilna zostały udekorowane chorągiewkami NATO. Przy budynkach władz miejskich wywieszono flagi Litwy, NATO i Ukrainy. Wśród wilnian rozpoczęła się akcja wywieszania 33 tys. flag Ukrainy. Liczba jest symboliczna, gdyż Ukraina może stać się 33 członkiem NATO.
W piątek sekretariat NATO rozpoczął przejmowanie pomieszczeń i terenu wileńskiego centrum wystawienniczego Litexpo, które zostało przygotowane na obrady szczytu NATO.
"Po dwóch dniach inspekcji, dziś usłyszeliśmy ostateczny wniosek przedstawicieli NATO - wszystkie pomieszczenia, rozwiązania inżynieryjne i technologiczne zbudowane i przystosowane do szczytu są zgodne z wymogami NATO” – oznajmił Justinas Bortkeviczius, dyrektor Litexpo.
Na potrzeby szczytu NATO przygotowano łącznie 24 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, w tym nowo wybudowane pawilony na terenie zewnętrznym. Hale wystawowe zostały wyposażone w technicznie złożoną strukturę i dostosowane do obrad. Przygotowano sale konferencyjne dla 2 tysięcy dziennikarzy krajowych i zagranicznych, sale spotkań oraz do pracy uczestników szczytu.
Szacuje się, że w wileńskim szczycie NATO weźmie udział około 5 tysięcy gości.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
jc/