W czwartek w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca 60. Tydzień Kultury Beskidzkiej - jednej z najstarszych i największych imprez folklorystycznych w Europie.
"Kultura ludowa to jest sól kultury narodowej. My się bardzo cieszymy, że w Polsce kultura regionalna, tradycyjna, ludowa tak wspaniale się rozwija, a górale mają szczególne miejsce na mapie tej polskiej kultury ludowej" - powiedział szef MKiDN.
"Tydzień Kultury Beskidzkiej jest naszą perłą, o której z dumą mówimy, ale przede wszystkim jesteśmy wdzięczni tym wszystkim, dzięki którym ta impreza corocznie się odbywa" - dodał minister Gliński.
Zaznaczył, że MKiDN, zgodnie z zasadą pomocniczości, stara się "wspierać te działania". "To jest nasz obowiązek, ale to jest też nasza duma i w zasadzie honor, że możemy wspierać taką działalność".
Przypomniał, że festiwal to nie tylko jednorazowe wydarzenie w roku, ale działalność całoroczna. "Ludzie, którzy kultywują kulturę ludową praktykują ją na co dzień w różnych zespołach, domach czy centrach kultury. To jest działalność obywatelska oddolna, jednocześnie niebywale profesjonalna i szalenie istotna dla nas z wielu punktów widzenia. Przede wszystkim dlatego, że to jest ciekawe, interesujące poznawczo, bo to jest kultura, to jest sposób realizowania się przez bardzo wielu ludzi w Polsce, wszystkich pokoleń" - mówił minister.
Jak zaznaczył, "to ma także swój wyraz integracyjno-wspólnotowy i szerzej ma także wyraz tożsamościowy, ogólnopolski". "Polska tworzy się poprzez kulturę i w dużej mierze istnieje i tworzy się, bo przecież to jest proces, który trwa, poprzez kulturę ludową" - podkreślił Gliński.
Podziękował wszystkim, którzy praktykują kulturę ludową. Zapewnił, że MKiDN będzie dalej to wsparcie kontynuowało. "Od wielu lat Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspiera Tydzień Kultury Beskidzkiej, ale także od kilku lat wspiera nasza nowy Instytut, który jest pod auspicjami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi Polskiej. Bardzo się cieszę, że potrafimy tak partnersko współpracować, realizować wspólne działania - dodał.
60. Tydzień Kultury Beskidzkiej będzie odbywał się przez 9 dni (od 29 lipca do 6 sierpnia) w 5 miejscowościach: Wisła, Żywiec, Szczyrk, Maków Podhalański, Oświęcim oraz trzech towarzyszących: Istebna, Ujsoły, Jabłonków (Republika Czeska), a także w Cieszynie. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
pp/