Uczeń liceum Politechniki Łódzkiej wśród najlepszych młodych biologów na świecie

2023-07-13 15:42 aktualizacja: 2023-07-13, 16:06
 Mięsożerne rosiczki hodowane in vitro w Laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, fot. PAP/Adam Warżawa
Mięsożerne rosiczki hodowane in vitro w Laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, fot. PAP/Adam Warżawa
Aleksander Skóra, uczeń Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej, zdobył srebrny medal na 34. Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej, która odbyła się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

O sukcesie młodego biologa, który w czasie ceremonii wręczania medali wszedł na podium, trzymając polską flagę, poinformowała rzeczniczka Politechniki Łódzkiej dr inż. Ewa Chojnacka.

Międzynarodowa Olimpiada Biologiczna jest jednym z najważniejszych konkursów w dziedzinie biologii na świecie. W tym roku wzięło w niej udział ponad 320 utalentowanych młodych osób z 80 krajów, a także liczna grupa ekspertów w dziedzinie biologii z całego świata.

Aleksander Skóra, który zdobył w niej srebrny medal, właśnie skończył II klasę o profilu biologiczno-chemicznym w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Łódzkiej.

"Olek biologią pasjonuje się od wielu lat, do tego stopnia, że mówiąc o jakimś zwierzęciu lub roślinie, nie tylko potrafi je wnikliwie opisać, ale zna ich łacińskie nazwy. Jest wszechstronnym uczniem, osiąga znakomite wyniki z wszystkich przedmiotów. Mogę go również nazwać humanistą, jest oczytany i elokwentny, klasyka literatury polskiej nie ma dla niego żadnych tajemnic. W różnych sytuacjach lekcyjnych wykorzystuje znajomość cytatów z dzieł Mickiewicza czy Sienkiewicza. W ogóle wychowany został w duchu szacunku do tradycji i dawnej kultury" – podkreśliła wychowawczyni laureata, nauczycielka języka polskiego mgr Katarzyna Pawłowska-Raf.

Jak dodała wychowawczyni, przy wszystkich swoich zaletach naukowych Olek jest także lubiany przez uczniów i nauczycieli.

W ramach 34. olimpiady, oprócz warsztatów, uczestnicy przeszli kompleksową serię sześciu testów. Dwa z nich sprawdzały wiedzę teoretyczną i były realizowane za pośrednictwem komputera. Pozostałe cztery obejmowały eksperymenty, w szczególności w dziedzinie biochemii, biologii molekularnej roślin, bioinformatyki oraz ekologii i etyki.(PAP)

 

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

 

sm/

TEMATY: