Maląg: celem Maluch+ jest niwelowanie białych plam na mapie opieki żłobkowej [WIDEO]

2023-07-14 09:30 aktualizacja: 2023-07-14, 16:29
Marlena Maląg. Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Marlena Maląg. Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Celem programu Maluch Plus jest niwelowanie białych plam na mapie miejsc opieki żłobkowej. Przez ostatnie osiem lat ich liczba wzrosła trzykrotnie – powiedziała w Studiu PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Resort 6 lipca 2023 r. ogłosił kolejny nabór wniosków o dofinansowanie o charakterze ciągłym w ramach programu Maluch Plus 2022-2029. Do rozdysponowania z łącznej puli 5 miliardów złotych pozostało ponad miliard dwieście milionów złotych na tworzenie i funkcjonowanie nowych miejsc opieki żłobkowej.

Marlena Maląg w Studiu PAP wskazała, że "celem programu jest niwelowanie białych plam na mapie miejsc opieki żłobkowej". "Przez ostatnie osiem lat zwiększyliśmy trzykrotnie liczbę miejsc opieki żłobkowej. Było 80 tys. jest 240 tys. Postawiliśmy sobie ambitny cel stworzenia kolejnych 102 tys. miejsc" – przekazała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

"Największe potrzeby są w małych miejscowościach. (...) Dążymy do tego, żeby rozwój Polski był równomierny" – dodała.

Zaznaczyła również, że działania polityki prorodzinnej muszą być kompleksowe, a rodzice powinni mieć wybór i możliwość powrotu do pracy, dlatego, jak powiedziała, "ważne są także zmiany wprowadzone do Kodeksu pracy, dające możliwość łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym".

Zapytana, jakie zmiany zaszły w aktualnej edycji programu z punktu widzenia wnioskodawców, podkreśliła, że uproszczono procedurę aplikacyjną. Nabór potrwa nie dłużej niż do 31 grudnia 2025 r. lub do osiągnięcia wskaźników wskazanych w pkt 2.1. programu albo wyczerpania środków. Ciągły nabór wniosków odbędzie się w podziale na tury.

"Wnioski oczywiście składamy drogą elektroniczną. (...) Wnioskodawca nie musi mieć gotowej dokumentacji, tylko wyraża akces tego, że chce taką instytucję na swoim terenie utworzyć. Wtedy my sprawdzamy poziom użłobkowienia na danym terenie i przez wojewodę jest podejmowana decyzja o tym, że taki podmiot może na tyle i tyle miejsc otrzymać daną kwotę. Po okresie przygotowawczym podmiot ma trzy lata na wykonanie tej inwestycji" – przekazała minister Maląg.

"Zainteresowanie programem jest bardzo duże" – dodała.

Maląg: nie powiedzieliśmy ostatniego słowa, jeśli chodzi o rozwiązania prorodzinne

Minister Maląg zapytana w Studiu PAP o to, czy można spodziewać się w okresie przedwyborczym kolejnych odsłon programów prorodzinnych, odpowiedziała, że będą one prezentowane w kolejnych odsłonach.

"Nie mówimy ostatniego słowa. Polityka prorodzinna to nie tylko bezpośrednie wsparcie finansowe, ale także działania umożliwiające przede wszystkim rodzicom podejmowanie odpowiedzialnych decyzji. Nazywam to przywracaniem młodym ludziom marzeń o rodzinie i takie na pewno działania będą w programie Prawa i Sprawiedliwości" – zaznaczyła szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

"Nasz program jest tworzony z Polakami. Setki tysięcy spotkań, jakie parlamentarzyści, także rząd, odbywają, przekuwają się potem na konkretne rozwiązania, które pokazujemy i będziemy pokazywać" – zadeklarowała.

Podkreśliła również, że wydatki na rodzinę stale wzrastają. "Rozpoczęliśmy tę kampanię ogłoszeniem na ulu programowym zwiększenia świadczenia programu 500 plus. Ustawa wyszła już z Sejmu, trafiła do Senatu, a więc jesteśmy przekonani, że zapewne jeszcze w te wakacje prezydent Andrzej Duda ją podpisze. To jest potężne wsparcie dla rodzin. Ta inwestycja w rodzinę, bo tak kwalifikujemy takie wydatki, zwiększy się o kolejne 24 miliardy złotych" – przypomniała Maląg. (PAP)

Autorka: Anna Nartowska

jos/mmi/