O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Toksyczne algi atakują wybrzeża Hiszpanii. Zakazić się można nawet nie wchodząc do wody

Zmiany klimatyczne i wzrost temperatur sprzyjają rozprzestrzenianiu się na hiszpańskich wybrzeżach toksycznych mikroalg z gatunku Ostreopsis - poinformowali naukowcy z Instytutu Nauk o Morzu (ICM - CSIC) w Barcelonie.

Plaża w hiszpańskiej Valencii Fot. Manuel Bruque/PAP/EPA
Plaża w hiszpańskiej Valencii Fot. Manuel Bruque/PAP/EPA

Kontakt z tymi algami może powodować problemy zdrowotne o symptomach podobnych do grypy: m.in. nudności, ból gardła, zaczerwienienie oczu, uczucie zmęczenia, a nawet gorączkę. Objawy zachorowania najczęściej są lekkie i utrzymują się od kilku godzin do kilku dni.

Do zakażenia dochodzi przez wdychanie unoszących się w powietrzu kropel wody morskiej, przez kontakt skórny lub układ trawienny, po połknięciu wody.

Toksyczne algi Ostreopsis przybyły z tropików i zostały wykryte po raz pierwszy w latach 90. XX w, ale wtedy występowały sporadycznie. Stopniowo rozprzestrzeniły się na prawie wszystkie plaże Hiszpanii - powiedziała dr Magda Vila z ICM w rozmowie z portalem "20minutos.es" w niedzielę.

W ostatnich latach gatunek ten wykryto na obszarach portugalskiego Algarve i w Morzu Kantabryjskim, co jest wskaźnikiem zmian klimatycznych i ocieplania się mórz. Obecności alg w morzach nie można kontrolować, choć występują na małych głębokościach - dodała.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

mar/
 

Zobacz także

  • Martwe ryby wyłowione z Odry Fot. PAP/Jerzy Muszyński

    Biolog: w różnych krajach Europy zakwity alg powodowały gwałtowne pomory ryb

  • Martwe ryby wyłowione z Odry Fot. PAP/Lech Muszyński

    Niemieckie media: toksyczne algi mogły przyczynić się do wyginięcia ryb w Odrze

Serwisy ogólnodostępne PAP