Projekt "Trenuj jak żołnierz" jest skierowany do osób w przedziale wiekowym 18-55 lat, mających polskie obywatelstwo. Celem przedsięwzięcia jest przeszkolenie uczestników i budowanie potencjału rezerw polskiego wojska.
W kilkunastu jednostkach wojskowych rozpoczyna się szkolenie kilkuset ochotników w ramach projektu "Trenuj jak żołnierz". Podczas 14-dniowego szkolenia, pod opieką wojskowych instruktorów, ochotnicy będą uczyć się walki wręcz, posługiwania bronią, strzelania czy przetrwania w… pic.twitter.com/XGY9AUua5P
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) July 16, 2023
Ochotnicy uczestniczą w szesnastodniowym szkoleniu wojskowym, które zaplanowano w dwuetapowej formule. Pierwszy etap to dwudniowe poznanie jednostki i wojska, a drugi – czternastodniowe szkolenie w czasie wakacji.
Resort, informując o projekcie, zapowiadał, że w trakcie całego cyklu uczestnik nauczy się podstawowych umiejętności wojskowych, m.in. posługiwania się bronią i strzelania, taktyki, terenoznawstwa, przetrwania w trudnych warunkach, walki wręcz, łączności i podstaw musztry.
"W kilkunastu jednostkach wojskowych rozpoczyna się szkolenie kilkuset ochotników w ramach projektu +Trenuj jak żołnierz+" – przekazał w niedzielę na Twitterze szef MON.
"Podczas 14-dniowego szkolenia, pod opieką wojskowych instruktorów, ochotnicy będą uczyć się walki wręcz, posługiwania bronią, strzelania czy przetrwania w trudnych warunkach. To kolejny projekt, który wzmacnia bezpieczeństwo naszej ojczyzny" – dodał minister.
W trakcie szkolenia jednostki wojskowe zapewniają uczestnikom wyżywienie, zakwaterowanie, wyposażenie i ubezpieczenie. Dodatkowo każdemu szkolącemu przysługuje wynagrodzenie jako szeregowemu żołnierzowi rezerwy – 130 zł za dzień szkolenia. Szkolenie kończy się złożeniem przysięgi wojskowej i wejściem do pasywnej rezerwy Wojska Polskiego. (PAP)
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
mar/