Rzecznik wywiadu Ukrainy: Grupa Wagnera na Białorusi będzie szkolić żołnierzy i drażnić NATO [RELACJA NA ŻYWO]

2023-07-18 07:28 aktualizacja: 2023-07-19, 09:20
Fot. PAP/EPA/ARKADY BUDNITSKY
Fot. PAP/EPA/ARKADY BUDNITSKY
Na Białoruś przybyło około 700 najemników rosyjskiej Grupy Wagnera, którzy będą tam pełnić dwie funkcje: szkolić białoruskich żołnierzy i drażnić NATO - ocenił we wtorek przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR), Andrij Jusow. Jak dodał, część z tych około 700 najemników zostanie instruktorami i będzie szkolić armię białoruską, a potem być może oddziały zmobilizowanych na wojnę Rosjan. "A część będzie publicznie i świadomie zaangażowana np. w to, by denerwować Polskę i inne kraje członkowskie NATO i Unii Europejskiej" - oświadczył rzecznik HUR.

21:07 USA ofiarują Ukrainie dodatkowe 250 mln dolarów pomocy dla jej sektora rolnego - ogłosiła we wtorek w Odessie szefowa agencji pomocowej USAID Samantha Power. Jest to reakcja na decyzję Rosji o wycofaniu się z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej.

Jak podał w komunikacie Departament Stanu USA, pieniądze mają zostać przeznaczone na rozbudowę "krytycznej infrastruktury rolnej, w tym kanałów irygacyjnych, elewatorów zbożowych, instalacji do transportu produktów oraz infrastruktury portowej i granicznej". Dodatkowo USA wspierają inwestycje w portach na Dunaju, które mają przyczynić się do zwiększenia tempa przeładunku żywności, a także w usprawnienie transportu kolejowego.

Łącznie USA zadeklarowały dotąd 350 mln dol. na wsparcie sektora rolnego na Ukrainie. Dodatkowo agencja pozyskała 250 mln dolarów od sektora prywatnego i zamierza pozyskać dodatkowe 250 mln.

20:44 Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie ma charakter wojny kolonizatorskiej - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z afrykańskimi mediami. To te same zasady, inna jest tylko broń - dodał.

Zełenski w wywiadzie z mediami afrykańskimi nazwał Putina sadystą. "Zdecydował, że wszystkich nas zabije. Rozumiecie? Zdecydował, że zabije wszystkich, którzy nie zgadzają się z całkowicie faszystowską ideologią prezydenta Putina. Z jego ideologią" - powiedział szef ukraińskiego państwa. Jego słowa cytuje we wtorek agencja Interfax-Ukraina.

Szef państwa ocenił także, że rosyjska agresja przeciwko Ukrainie ma charakter wojny kolonizatorskiej. "Niczym się nie odróżnia. To te same zasady, tylko inna broń, a stosunek wobec ludzi jest taki sam" - dodał.

"Jest jedna klasa ludzi, nazywają ją Rosją. Jest jeden naród, nazywają go Federacją Rosyjską. Cała reszta to ludzie, którzy powinni na nich pracować, ludzie, którzy niby to żyją nie na swojej ziemi, a na ich ziemi" - kontynuował Zełenski.

"Dla nich my mamy inny kolor. Jesteśmy inni. Nie mają nas ani za równych, ani za nikogo... Taki mają stosunek" - wskazał prezydent.

W wywiadzie odniósł się też do dostaw amunicji kasetowej. Zaznaczył, że Ukraina otrzymała amunicję kasetową w 2023 roku, po dziewięciu latach prowadzenia działań bojowych przez Rosję przeciwko niej. Rosja w ciągu tych lat wykorzystywała różne uzbrojenie, w tym zabronione, takie jak amunicja kasetowa - wskazał.

20:39 Rosja skoncentrowała na północnym wschodzie Ukrainy 100 tys. żołnierzy, by zaatakować północny odcinek frontu i odwrócić uwagę ukraińskiej armii od kontrofensywy - pisze we wtorek brytyjski The Telegraph, powołując się na ukraińskich wojskowych.

The Telegraph napisał w tytule artykułu, że Rosja zgromadziła 100 tys. wojskowych, by zaatakować Charków, jednak w dalszej części tekstu mowa jest o obwodzie charkowskim oraz Kupiańsku. "Wróg skoncentrował bardzo silną grupę. Ponad 100 tys. osób, ponad 900 czołgów, ponad 500 systemów artyleryjskich i 370 systemów rakietowych" - powiedział rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty.

Przekazał, że Rosja wydała rosyjskim batalionom składającym się z byłych więźniów rozkaz przygotowania się do walki i wystrzeliwuje ponad 500 pocisków dziennie w stronę ukraińskich pozycji wokół Kupiańska. To miasto w obwodzie charkowskim zostało wyzwolone spod rosyjskiej okupacji jesienią ubiegłego roku.

Wiceminister obrony Hanna Malar oceniła, że atak na Kupiańsk może być przeprowadzony, by odwrócić uwagę ukraińskich sił prowadzących kontrofensywę.

20:19 Scenariusz, w którym wagnerowcy zostaną użyci do wzmacniania presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej, jest niestety prawdopodobny - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w Nowym Jorku, odpowiadając na pytanie PAP. Rau zaapelował też, by mimo gróźb Rosji ukraińskie zboże było nadal eksportowane drogą morską.

"Wystarczy się ograniczyć tutaj do faktów: to, że wagnerowcy są na Białorusi, to jest fakt potwierdzony przez reżim białoruski. To, że mają tam szkolić siły zbrojne, jest takim samym faktem. A przecież wiemy, że do tej pory funkcjonariusze państwa białoruskiego byli niejako przewodnikami i inspirowali nacisk migracyjny na naszą granicę. Więc jak połączymy wszystkie te fakty, to sprawa wygląda niepokojąco, ale też niestety prawdopodobnie" - powiedział Rau podczas briefingu prasowego w Nowym Jorku podsumowującego jego trzydniową wizytę w tej metropolii. Minister wskazywał na zagrożenie płynące z obecności najemników Grupy Wagnera na Białorusi m.in. podczas wystąpienia w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Pytany o komentarz do wypowiedzi szefa komisji ds. sił zbrojnych rosyjskiej Dumy Andrieja Kartapołowa o tym, że wagnerowcy mogliby zostać użyci do ataku na "przesmyk suwalski", Rau powiedział, że tego typu retoryka stanowi element wojny informacyjnej przeciwko Zachodowi i zwłaszcza przeciwko Polsce

18:29  Ukraina "w tragiczny sposób stała się laboratorium bojowym", ale wyciągnięte z wojny wnioski wpłyną na przyszłość naszych sił zbrojnych - powiedział we wtorek brytyjski minister obrony Ben Wallace.

Wallace przyznał, że skuteczność broni przekazanej Kijowowi przez jego sojuszników miała duży wpływ na zmiany, które jego resort wprowadził do zaktualizowanej wersji strategii obronnej. Pierwotna wersja dokumentu opublikowana została w 2021 r., a więc jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej napaści na Ukrainę.

"Bylibyśmy bardzo głupi, gdybyśmy zignorowali te lekcje i nie zaimportowali ich do naszych sił zbrojnych. Wojna na Ukrainie skupia uwagę, ponieważ istnieje bardzo realny przeciwnik, który jest bardzo agresywny, łamie wszystkie zasady wojny na kontynencie europejskim, tocząc wojnę mającą na celu zniszczenie kraju" - powiedział Wallace.

17:45 Po tym, jak 15 lat temu wolny świat nie był w stanie powstrzymać zła i brutalnej agresji militarnej Rosji na Gruzję, mamy do czynienia z agresją na Ukrainę - mówił we wtorek na konferencji pt. "Dzisiaj Gruzja, jutro Ukraina, następnie.... Bezpieczeństwo Europy 15 lat po rosyjskiej inwazji na Gruzję" były prezydent Litwy Valdas Adamkus. Konferencję w Parlamencie Europejskim zorganizowała europosłanka PiS Anna Fotyga.

"Piętnaście lat temu byliśmy świadkami powrotu mrocznych czasów, rodem z XX wieku, na kontynencie europejskim. Dzięki solidarności mojego regionu, jedności i przywództwu udało nam się ocalić gruzińską suwerenność. Tę niezwykłą historię zapamiętam na zawsze: czterech prezydentów i premier jadących wprost w rejon objęty działaniami wojennymi" - wspominał Adamkus.

"Ale to, co działo się w Gruzji, nie było tylko sprawą litewską, polską czy ukraińską. To była kwestia globalna, kwestia moralności, człowieczeństwa i historii. Być z naszymi przyjaciółmi, aby bronić wolności nie bronią, na której dostarczenie było już za późno, ale stawić się w Tbilisi z własnym oddaniem wartościom, o które walczyliśmy przez całe życie" - mówił były prezydent Litwy.

"Niestety, po tym, jak wolny świat nie był w stanie powstrzymać zła i brutalnej agresji militarnej na suwerenne państwo, mamy do czynienia z wydarzeniami, jakie dzieją się dziś na Ukrainie. Nadal potrzebujemy solidarności, jedności i przywództwa. W naszej części świata nie może być szarych stref, regionów ze zróżnicowanymi gwarancjami bezpieczeństwa. Takie szare strefy zawsze prowokują agresorów" - ocenił Valdas Adamkus.

17:34 Rosja prowadzi na Ukrainie wojnę kolonialną i chce totalnej i permanentnej kontroli nad podbitym terytorium - powiedział we wtorek w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Szef MSZ wyraził też zaniepokojenie stacjonowaniem Grupy Wagnera na Białorusi, która jego zdaniem może zostać użyta do prowadzenia wojny hybrydowej przeciwko sąsiadom.

"Ponad 500 dni po rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości, że Moskwa prowadzi XXI-wieczną wojnę kolonialną przeciwko swojemu sąsiadowi. W przeciwieństwie do zwykłych wojen, gdzie cele uczestników są ograniczone, wojny kolonialne zwykle są absolutne" - powiedział Rau w wystąpieniu podczas debaty na temat sytuacji ludności cywilnej na okupowanych terenach Ukrainy. "Agresor zmierza do sprawowania totalnej kontroli nad podbitym terytorium i ludności" - dodał.

17:07 Ambasadorowie państw członkowskich przy UE przyjęli we wtorek pakiet sankcji sektorowych i indywidualnych na Białoruś - przekazało PAP źródło unijne.

Informacje te w rozmowie z PAP potwierdził Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

„Po raz pierwszy od roku przełamany został impas, jeśli chodzi o sankcje białoruskie. W decyzji nie ma derogacji na nawozy, co oznacza, że są one nadal objęte sankcjami unijnymi. Wprowadziliśmy sankcje sektorowe na m.in. produkty wojskowe, broń, amunicję, produkty podwójnego zastosowania, technologie i produkty lotnicze. Sankcjami zostali objęci też wszyscy zaangażowani w skazanie Andrzeja Poczobuta” – powiedział PAP ambasador Andrzej Sadoś.

Sankcje UE wobec Białorusi za wspieranie rosyjskiej agresji wobec Ukrainy, jak również represje wobec opozycji białoruskiej, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała na początku stycznia tego roku. Od tego czasu negocjacje między stolicami nie przynosiły przełomu.

16:58 Na Białoruś przybyła druga w ciągu dnia kolumna najemników Grupy Wagnera, składająca się z ok. stu pojazdów - poinformował we wtorek projekt Biełaruski Hajun, zajmujący się obserwacją aktywności wojsk.

"Druga w ciągu dnia kolumna z najemnikami (Jewgienija) Prigożyna przybyła na Białoruś. Według naszych danych jest w niej od 90 do +100 jednostek sprzętu, jest większa od poprzedniej, zaobserwowanej dzisiaj rano" - napisał Biełaruski Hajun.

Kolumna przemieszcza się z granicy z Rosją w kierunku Osipowicz, w okolicy których znajduje się obóz polowy najemników. W skład kolumny wchodzą m.in. samochody osobowe, ciężarówki, autobusy, kilka cystern. Pojazdy jadą w asyście drogówki.

Wcześniej we wtorek na Białoruś przybyła czwarta kolumna, skłądająca się z ok. 80 pojazdów.

16:46 Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock potępiła rosyjskie ataki na ukraiński port w Odessie, który jest ważny dla eksportu zboża. "Każda rakieta na port w Odessie to także rakieta na głodujących ludzi na świecie" - powiedziała Baerbock podczas wizyty w centrum cyberobrony Deutsche Telekom w Bonn.

"Niestety, rosyjski prezydent po raz kolejny używa głodu jako broni w tej wojnie" - zauważyła Baerbock.

Świadczy o tym nie tylko zerwanie przez Rosję umowy zbożowej, ale także rosyjskie ataki na port w Odessie zeszłej nocy. "Każda rakieta na port w Odessie to także rakieta na głodujących ludzi na świecie" - podkreśliła minister spraw zagranicznych, cytowana przez portal dziennika "Bild".

Infrastruktura portu w Odessie, na południu Ukrainy, została uszkodzona w wyniku ostrzałów przeprowadzonych przez siły rosyjskie z użyciem pocisków rakietowych i dronów; ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła sześć pocisków manewrujących Kalibr - powiadomili we wtorek przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy.

15:25 Tajne negocjacje prowadzone przez Arabię Saudyjską i Turcję z Rosją i Ukrainą mają doprowadzić do powrotu dzieci, wywiezionych do Rosji w czasie wojny. Rozmowy mają trwać już od kilku miesięcy, a jedną z pośredniczących osób jest oligarcha Roman Abramowicz - twierdzi dziennik "Financial Times".

Bezprawne deportacje dzieci z zajętych przez Rosję terenów Ukrainy skłoniły Międzynarodowy Trybunał Karny do wydania nakazu aresztowania Władimira Putina i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej.

"FT" twierdzi, że rozmowy prowadzone są wyłącznie przez pośredników. "Nie ma komunikacji ze stroną rosyjską" - powiedziała ukraińska rzeczniczka praw dziecka, Daria Herasymczuk. "Co więcej, jesteśmy przekonani, że nie może być żadnych rozmów w tej sprawie. To nie jest kwestia wymiany jeńców wojennych, to są cywile, to są dzieci".

14:46 Amunicja kasetowa przekazana Ukrainie przez USA przybyła do kraju i będzie gotowa do użycia w najbliższych dniach - powiedział w wywiadzie dla BBC generał Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich wojsk lądowych.

Generał wypowiadał się dla BBC podczas jednej z wizyt na froncie w rejonie Bachmutu. BBC nie podała, kiedy dokładnie odbyła się rozmowa. Zaznacza, że na pozycjach w rejonie Bachmutu są już amerykańskie haubice M777, które - według BBC - będą używać tej amunicji.

Syrski potwierdził w wywiadzie, że jego celem jest odbicie Bachmutu z rąk Rosjan i przekonywał, że miasto nie ma wyłącznie znaczenia symbolicznego. Kontrola nad Bachmutem otworzy armii ukraińskiej drogę do innych ważnych miast w regionie - ocenił dowódca.

13:37 Wypracowanie odpowiednich mechanizmów eksportu ukraińskiego zboża to zadanie dla KE i administracji amerykańskiej. Nie będziemy na pewno zmuszeni do tego, żeby otworzyć nasz rynek wbrew interesom polskiego rolnika - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu był pytany na konferencji prasowej jak zerwanie przez Rosję umowy zbożowej może wpłynąć na Polskę, w tym import ukraińskich zbóż i innych produktów rolnych.

"My będziemy na pewno bardzo twardzi, jeśli chodzi o ochronę polskiego rynku, to mogę powiedzieć już dzisiaj" - powiedział premier Morawiecki.

13:13 Czwarta kolumna pojazdów rosyjskiej Grupy Wagnera przybyła do obwodu mohylewskiego na Białorusi, gdzie koło miejscowości Osipowicze znajduje się obóz polowy najemników - poinformował projekt Biełaruski Hajun, zajmujący się monitoringiem aktywności wojsk.

Kolumna zmierzająca trasą z Bobrujska w kierunku Osipowicz liczy co najmniej 80 rozmaitych pojazdów - podał Biełaruski Hajun. Dziennikarze wyliczają znajdujące się w konwoju pojazdy ciężarowe i minibusy marek rosyjskich - UAZ i KAMAZ. Samochody mają numery rejestracyjne wspieranych przez Rosję "republik ludowych" w ukraińskim Donbasie. Pierwsze pojazdy zbliżają się już do drogi prowadzącej do wsi Cel, gdzie znajduje się obóz Grupy Wagnera. 

12:20 Polsko-ukraińska współpraca nad powojenną odbudową Ukrainy powinna odbywać się nie tylko na poziomie dwóch stolic, ale i na szczeblu regionalnym – powiedziała PAP pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej, wiceszefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Jadwiga Emilewicz.

Na zaproszenie Warsaw Enterprise Institute, który otwiera na Ukrainie biura Serwisu Odbudowy Ukrainy, uczestniczyła ona w seminarium „Współpraca polsko-ukraińska a perspektywy odbudowy Ukrainy” w Łucku na Wołyniu.

„Odbudowa Ukrainy nie będzie odbywać się tylko na poziomie Warszawy i Kijowa, ale na poziomie regionalnym. Współpraca z regionami przygranicznymi, tworzenie specjalnych stref ekonomicznych, czyli warunków pewnego rodzaju uprzywilejowania dla biznesu z poza Ukrainy to są główne wątki, nad którymi będziemy starali się razem pracować” – wyjaśniła Emilewicz.

Podczas seminarium mówiono o potencjale polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej oraz przedstawiono instrumenty wsparcia dla przedsiębiorców, którzy działają lub zamierzają działać na rynku ukraińskim.

12:06 W środę na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE prawdopodobnie zapadnie decyzja o rozszerzenie sankcji na Rosję poprzez wpisanie na listy sankcyjne kolejnych osób i podmiotów – przekazało PAP źródło unijne.

„Lista sankcyjna zostanie prawdopodobnie rozszerzona o kilkanaście wpisów. Chodzi o osoby i podmioty odpowiedzialne za działania dezinformacyjne” – poinformowało źródło. 

11:26 W obwodzie jarosławskim w Rosji aresztowano prawniczkę, której Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) zarzuca współpracę ze służbami specjalnymi Ukrainy i przygotowywanie aktu terroru - podał we wtorek niezależny rosyjski portal Mediazona.

FSB twierdzi, że 35-letnia kobieta, mieszkająca w Ugliczu w obwodzie jarosławskim, "przekazała ukraińskim służbom specjalnym dane o jednym z obiektów infrastruktury krytycznej".

10:23 Infrastruktura portu w Odessie, na południu Ukrainy, została uszkodzona w wyniku ostrzałów przeprowadzonych przez siły rosyjskie z użyciem pocisków rakietowych i dronów; ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła sześć pocisków manewrujących Kalibr - powiadomili we wtorek przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Ułamki zestrzelonych rakiet i fala uderzeniowa po ich zestrzeleniu uszkodziły obiekty infrastruktury portowej i kilka budynków prywatnych" - oświadczyło Dowództwo Operacyjne Południe w komunikacie na Facebooku. Ranna została jedna osoba.

10:13 Dwudniowe spotkanie ministerialne państw G20 zakończy się we wtorek bez wspólnej deklaracji ze względu na różnice między krajami dotyczące stosunku do wojny Rosji przeciwko Ukrainie - przekazał agencji Reutera anonimowy przedstawiciel Indii, które są gospodarzem spotkania.

Większość krajów Zachodu, w tym USA, Wielka Brytania, Niemcy i Francja, naciskała na jednoznaczne potępienie Rosji i jej inwazji na Ukrainę, podczas gdy Rosja i Chiny wystąpiły przeciw.

9:07 Trzy osoby cywilne zginęły w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ataków w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; cztery osoby są ranne - poinformował we wtorek szef donieckiej administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

Jak przekazał Kyryłenko w komunikacie na Telegramie, zabici cywile byli mieszkańcami miejscowości Stepaniwka, Makariwka i Stepowe.

8:37 Na wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie koncentrują swe główne wysiłki na kierunku Kupiańska w obwodzie charkowskim; siły ukraińskie utrzymują obronę - poinformował we wtorek dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski w komentarzu na Telegramie.

"Przeciwnik skoncentrował główne wysiłki na kierunku Kupiańska, gdzie żołnierze ukraińscy utrzymują obronę. Nadal walczymy" - oświadczył Syrski. Jak dodał, Rosjanie przerzucają rezerwy w rejon Bachmutu w obwodzie donieckim, próbując powstrzymać tam postępy sił ukraińskich. Ogółem sytuację na froncie generał opisał jako "trudną, ale pod kontrolą".

8:16 Atak na rosyjski most na okupowany Krym wpłynie na rosyjską logistykę w perspektywie krótko- i długoterminowej oraz zaostrzy zapewne skargi na niewystarczające dostawy dla wojsk Rosji na południu Ukrainy - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Analitycy przypominają, że były dowódca 58. armii generał Iwan Popow skarżył się na traktowanie przez resort obrony Rosji podległych mu oddziałów powstrzymujących kontrofensywę ukraińską w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy. Wiele z tych skarg wskazywało, że dostawy dla 58. armii, jak i innych oddziałów rosyjskich są niewystarczające - wskazuje ISW. Sytuacja ta - zdaniem ekspertów - jeszcze się pogorszy, gdy logistyka zostanie utrudniona z powodu ruchu turystycznego i cywilnego na tych samych trasach, które armia rosyjska wykorzystuje do swych dostaw na front.

07:22 Rosja powinna przestać bawić się głodem na świecie, a kraje członkowskie ONZ powinny zażądać od niej kontynuowania umowy zbożowej - oświadczył szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w poniedziałek (czasu lokalnego) w Nowym Jorku.

"Wycofanie się Rosji z porozumienia doprowadzi do ponownego szybkiego wzrostu cen. To będzie mieć negatywne następstwa, w szczególności w krajach Afryki i Azji. Rosja powinna przestać bawić się głodem na świecie" - powiedział Kułeba, cytowany przez portal Suspilne.

Dodał następnie: "Apeluję, by wszystkie kraje członkowskie ONZ zażądały od Rosji kontynuowania udziału w tym porozumieniu".

"Rosja nie może się bawić, gdy chodzi o światowe bezpieczeństwo żywnościowe" - podkreślił Kułeba.

07:04 Na Białoruś przybyło około 700 najemników rosyjskiej Grupy Wagnera, którzy będą tam pełnić dwie funkcje: szkolić białoruskich żołnierzy i drażnić NATO - ocenił we wtorek przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR), Andrij Jusow.

06:45 Atak na Most Krymski to najprawdopodobniej forma sygnału i element negocjacyjny strony ukraińskiej przed rozpoczęciem oficjalnych rozmów z Rosją – mówi PAP były doradca Prezydenta RP ds. Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego i prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, Zbigniew Pisarski.

03:45 Rozpętana przez Rosję wojna z Ukrainą to nie tylko kwestia bezpieczeństwa w Europie, to zagrożenie dla ładu światowego i realne wyzwanie dla stabilności w wielu dziedzinach dla całego świata - powiedział w poniedziałek podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonna.

"Wszyscy, którzy mogą ulec pokusie myślenia, że ta wojna jest zbyt daleko, że jest to sprawa europejska, która ich nie dotyczy, powinni zdać sobie sprawę, że jeśli zaakceptujemy, że siła może przeważać nad prawem, to suwerenność i integralność terytorialna zostaną zlekceważone bezkarnie” – podkreśliła szefowa francuskiej dyplomacji.

Według niej, jeśli agresor nie zostanie teraz ukarany, przyczyni się to do powstania kolejnych wojen.

"Ta wojna dotyczy nas wszystkich także dlatego, że jej konsekwencje obciążają ludzi na całym świecie, zwłaszcza w krajach najuboższych i najbardziej narażonych, a także dlatego, że rosyjska agresja ma zbyt wiele negatywnych konsekwencji na całym świecie" - powiedziała szefowa MSZ Francji.

03:05 Na całym świecie jest 6,3 mln uchodźców z Ukrainy - poinformowała w poniedziałek zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. politycznych Rosemary Dicarlo podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa w Nowym Jorku.

"Obecnie ponad 6,3 miliona Ukraińców to uchodźcy, a około 5,1 miliona to przesiedleńcy wewnętrzni" – powiedziała Dicarlo.

Zaznaczyła, że od początku wojny na Ukrainie do swoich domów wróciło o

k. 4,75 mln Ukraińców, w tym 1,1 mln z zagranicy.

"Chociaż większość uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych chce wrócić do swoich miejsc pochodzenia, dla wielu dobrowolny, bezpieczny i godny powrót może nie być możliwy, biorąc pod uwagę obecną sytuację bezpieczeństwa" – zaznaczyła.

02:25 Rosja zaatakowała w nocy z poniedziałku na wtorek południe Ukrainy dronami szturmowymi - poinformowało dowództwo ukraińskich sił powietrznych. Eksplozje słychać było m.in. w Odessie.

Państwo terrorystyczne atakuje południe Ukrainy dronami szturmowymi. Prawdopodobnych jest kilka fal ataków" - podano w komunikacie.

Około drugiej nad ranem czasu lokalnego w Odessie rozległy się wybuchy, tam zaczęła działać obrona powietrzna. Według wstępnych danych wrogie cele zostały zestrzelone. 

02:04 Rosja musi zaprzestać szantażu światowego bezpieczeństwa żywnościowego – napisało w poniedziałek MSZ Francji w komunikacie prasowym po zawieszeniu przez Rosję udziału w czarnomorskiej inicjatywie zbożowej.

23:00 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek o skierowaniu do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa propozycji kontynuowania inicjatywy zbożowej albo jej analogicznej wersji w trójstronnym formacie.

22:00 Ukraińskie media pokazały w poniedziałek zdjęcia satelitarne uszkodzonego mostu prowadzącego na anektowany przez Rosję Półwysep Krymski. Jedno z przęseł mostu zostało całkowicie zniszczone i nie da się go naprawić.

(PAP)