Spotkanie ministra Glińskiego z izraelskim ministrem ds. diaspory. Rozmawiali m.in. o współpracy w sprawie wymiany młodzieży

2023-07-18 20:20 aktualizacja: 2023-07-18, 22:03
Spotkanie ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego z ministrem ds. diaspory i walki z antysemityzmem Izraela Amichaiem Chiklim, fot. www.gov.pl/Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Spotkanie ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego z ministrem ds. diaspory i walki z antysemityzmem Izraela Amichaiem Chiklim, fot. www.gov.pl/Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Kwestie dotyczące instytucji pamięci, współpracy w dziedzinie polsko-izraelskiej wymiany młodzieży oraz organizacji wizyt studyjnych dla specjalistów z Polski i Izraela - były wśród tematów spotkania szefa MKiDN Piotra Glińskiego z izraelskim ministrem ds. diaspory i walki z antysemityzmem Amichaiem Chiklim.

Jak przekazało ministerstwo kultury, ministrowie spotkali się we wtorek w Warszawie.

Gliński i Chikli omawiali m.in. kwestie dotyczące instytucji pamięci, a także współpracy w dziedzinie polsko-izraelskiej wymiany młodzieży oraz organizacji wizyt studyjnych dla specjalistów z obu krajów - zarówno na terenie Polski, jak i Izraela.

Porozumienie porządkujące zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce i gwarantujące także stronie polskiej możliwość organizacji wizyt edukacyjnych w Izraelu na tych samych zasadach podpisali 22 marca w Warszawie szefowie MSZ Polski i Izraela: Zbigniew Rau i Eli Cohen. W lipcu za ratyfikacją tej umowy opowiedział się polski parlament.

Podczas spotkania ministrowie podkreślili też - jak poinformował resort kultury - "zapomnianą rolę Żydowskiego Związku Wojskowego oraz konieczność upamiętnienia tej organizacji".

"Minister Piotr Gliński przypomniał też o filmie +Dwie Flagi. Opowieść o Żydowskim Związku Wojskowym+ w reżyserii Jolanty Kessler, który powstał z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim i był finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - przekazał resort kultury.

Według MKiDN, Chikli "zapewnił, że państwo Izrael stanowczo potępia wszelkie incydenty wymierzone w chrześcijan w Jerozolimie".

W ubiegłą sobotę dwóch mieszkańców Jerozolimy zostało aresztowanych pod zarzutem zdewastowania Klasztoru Polskich Sióstr Elżbietanek (Nowy Dom Polski).

Na Starym Mieście w Jerozolimie wzrosła w ostatnim czasie liczba antychrześcijańskich incydentów. Członkowie wspólnot chrześcijańskich mówią, że są nękani i zastraszani przez agresywnych żydowskich ultranacjonalistów.

W maju podczas demonstracji ortodoksyjnych Żydów przeciwko wydarzeniu z udziałem chrześcijan na Starym Mieście sfilmowany został wiceburmistrz Jerozolimy Arieh King, jak wraz z innymi osobami krzyczał: "Misjonarze wracajcie do domu!". Izraelskie MSZ, odnosząc się do tego protestu, potępiło "wszelkie szkody dla wolności wyznania i kultu w Jerozolimie". Prezydent Izraela Izaak Herzog potępił nasilające się ataki na chrześcijan w Izraelu, a zwłaszcza w Jerozolimie, nazywając je "prawdziwą hańbą", a w czerwcu główny sefardyjski rabin Jerozolimy Szlomo Amar potępił nękanie chrześcijan stwierdzając, że "takie zachowanie jest surowo zabronione".

Podczas wtorkowego spotkania ministrowie Gliński i Chikli poruszyli także temat niewypłaconych Polsce przez Niemcy odszkodowań za starty poniesione w wyniku II wojny światowej. "Minister kultury Piotr Gliński wręczył izraelskiemu ministrowi raport o polskich stratach wojennych. W związku ze zbliżającą się uroczystością Beatyfikacji Rodziny Ulmów, która odbędzie się 10 września br. w Markowej, prof. Piotr Gliński zaprosił stronę izraelską do udziału w tym ważnym wydarzeniu" - głosi komunikat resortu kultury. (PAP)

 

autorka: Wiktoria Nicałek

 

sm/