Prezydent Zełenski: potrzebujemy dodatkowych systemów do obrony Odessy [RELACJA NA ŻYWO]

2023-07-19 09:01 aktualizacja: 2023-07-20, 07:18
Rosyjskie ataki na Odessę, Fot. Twitter
Rosyjskie ataki na Odessę, Fot. Twitter
Potrzebujemy dodatkowych systemów obrony przeciwlotniczej, takich jak Patriot albo SAMP-T, by bronić Odessy - podkreślił w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. "Jeśli mielibyśmy odpowiednie dodatkowe systemy, obroniłyby infrastrukturę Odessy, nie tylko infrastrukturę portową" - powiedział na konferencji prasowej w Kijowie po spotkaniu z premierem Irlandii Leo Varadkarem. Zaznaczył, że posiadane przez Ukrainę obecnie systemy nie wystarczają do obrony infrastruktury.

22:24 Jeśli najemnicy rosyjskiej Grupy Wagnera spróbują wkroczyć na Ukrainę z Białorusi, czeka ich śmierć - oświadczył w środę dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Najew.

"Wiemy, że na terytorium Białorusi w ostatnim czasie przybywają najemnicy prywatnej firmy wojskowej Wagner. Ale już teraz reagujemy i tworzymy takie warunki, by granica państwowa Ukrainy była całkowicie nie do przejścia dla wrogich sił" - podkreślił gen. Najew. 

Jak dodał, w obwodzie czernihowskim na jednym z kierunków wykopano ponad 40 km rowu przeciwpancernego. Założono również ponad 30 tys. pułapek minowych. Wzmacnianie granicy trwa.

"Jeśli będą próbować nastąpić swoim brudnym buciorem na ukraińską ziemię, czeka ich śmierć" - zapowiedział.

22:01 Obecność wagnerowców na Białorusi zwiększa zagrożenie aktywizacji wojny hybrydowej – oświadczył w środę w Wilnie prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs. Nie wykluczył prób infiltracji najemników do grup nielegalnych migrantów usiłujących przedostać się z Białorusi.

"Nie możemy wykluczyć pewnego rodzaju scenariusza wojny hybrydowej z wykorzystaniem najemników Wagnera, prób ich infiltracji” do grup nielegalnych migrantów – powiedział Rinkeviczs podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Litwy. Przypomniał, że „Łotwa i Litwa od kilku lat są dotknięte przez reżim Łukaszenki próbami wykorzystania migracji jako broni”.

„Wszystkie te scenariusze należy wziąć pod uwagę" – oświadczył prezydent Łotwy.

20:24 60 tys. ton żywności zniszczonej w rosyjskim ataku na Odessę miało trafić do Chin - poinformował w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Ten atak terrorystów dowodzi, że ich cel to nie tylko Ukraina i nie tylko życie naszych ludzi. W portach, które dzisiaj zostały zaatakowane, magazynowany jest ok. 1 mln ton żywności" - podkreślił Zełenski na opublikowanym wieczorem nagraniu.

Dodał, że w terminalu portowym, który został zniszczony w rosyjskim ataku w największym stopniu, magazynowanych było 60 tys. ton żywności, która miała być wysłana do Chin.

"Więc rosyjski terror dotyczy wszystkich. Każdy na świecie powinien być zainteresowany pociągnięciem Rosji do odpowiedzialności za terror" - oznajmił.

19:38 Pentagon ogłosił w środę nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wart 1,3 mld dolarów. W ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative USA zakupią m.in. cztery dodatkowe systemy obrony powietrznej NASAMS, amunicję artyleryjską do posowieckich dział i drony kamikaze Phoenix Ghost i Switchblade.

"Ten pakiet USAI pokazuje zaangażowanie USA, by sprostać pilnym potrzebom Ukrainy poprzez dostarczanie kluczowych zdolności w krótkim terminie i jednocześnie budować trwałe zdolności Sił Zbrojnych Ukrainy do obrony swojego terytorium i odstraszania rosyjskiej agresji w średniej i długiej perspektywie" - napisano w komunikacie ministerstwa.

Na liście sprzętu, który USA zakupią dla ukraińskiej armii, są m.in. dodatkowe cztery systemy obrony powietrznej NASAMS (w dodatku do obiecanych dotąd ośmiu), amunicja artyleryjska kalibru 152 mm używana w działach produkcji rosyjskiej i sowieckiej, sprzęt do rozminowywania, pociski przeciwpancerne TOW, amunicja krążąca Phoenix Ghost i Switchblade, precyzyjne rakiety lotnicze, systemy przeciwdronowe, 175 pojazdów technicznych i sprzęt łączności.

18:53 Rosja oświadczyła w środę, że od czwartku będzie uznawać statki płynące na Ukrainę po Morzu Czarnym za "potencjalne jednostki wojskowe" - podały agencje AFP i Ukrinform, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.

"W związku z zakończeniem działalności Inicjatywy Czarnomorskiej i zamknięciem morskiego korytarza humanitarnego od godziny 00:00 czasu moskiewskiego 20 lipca 2023 r. wszystkie statki zmierzające do ukraińskich portów w rejonie Morza Czarnego będą traktowane jako potencjalnie przewożące ładunek wojskowy” – podało w komunikacie rosyjskie ministerstwo obrony.

Resort podkreślił, że "państwa, pod których banderami te statki będą płynąć, będą uważane za zaangażowane w konflikt po stronie Ukrainy".

18:03 Prowadzona na południu i wschodzie Ukrainy kontrofensywa będzie długa i trudna, główną przeszkodą w postępie wojsk ukraińskich są ustawione przez Rosjan rozległe pola minowe; potrzebujemy dodatkowo 200-300 zachodnich czołgów i 60-80 myśliwców F-16 - powiedział w środę agencji AFP Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Bez wątpienia ta operacja będzie trudna, długa i zajmie dużo czasu" - zaznaczył Podolak. Dodał, że obecnie główną przeszkodą w postępie wojsk ukraińskich są przygotowywane przez Rosjan miesiącami rozległe pola minowe, które rozciągają się na szerokość "od czterech do szesnastu kilometrów".

Mimo wsparcia zachodnich sojuszników Kijów wciąż ma "problemy z zaopatrzeniem wojska" - przyznał prezydencki doradca. Ukraina potrzebuje "200-300 pojazdów opancerzonych, przede wszystkim czołgów, 60-80 myśliwców F-16 i 5-10 dodatkowych systemów obrony powietrznej" takich jak amerykańskie Patrioty czy francusko-włoskie SAMP/T - wyliczył Podolak.

17:55 Prezydent Rosji Władimir Putin weźmie udział w sierpniowym szczycie krajów BRICS w Johannesburgu za pośrednictwem połączenia wideo - poinformowała agencja Reuters, powołując się na media rosyjskie. Wcześniej biuro prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy podało, że Putin nie pojawi się osobiście na szczycie.

Rząd RPA obawiał się wcześniej, że w przypadku przybycia ściganego przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) Putina do Johannesburga będzie zmuszony go aresztować, do czego zobowiązał się jako członek Trybunału.

Do bloku BRICS należą Brazylia, Rosja, RPA, Chiny i Indie. Szczyt państw tej grupy odbędzie się w dniach 22-24 sierpnia w Johannesburgu.

17:24 Jewgienij Prigożyn, który stoi na czele prywatnej firmy wojskowej tzw. Grupy Wagnera, powiedział najemnikom, że będą zajmować się szkoleniem białoruskiej armii - pisze w środę portal Ukrainska Prawda.

Prigożyn rzekomo wystąpił przed najemnikami, którzy przyjechali na Białoruś - podaje serwis, powołując się na kanały w Telegramie, związane z Grupą Wagnera.

Na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych Prigożyn powiedział, że "to, co dzieje się teraz na froncie, to hańba, w której nie powinniśmy brać udziału". Jak dodał, podjęto decyzję, że "przez jakiś czas" najemnicy będą przebywać na Białorusi.

16:30 Rosjanie w najbliższym czasie mogą przeprowadzić zbrojną prowokację w kontrolowanej przez nich Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południowym wschodzie Ukrainy - ostrzega w środę ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

"Prawdopodobnie w najbliższym czasie okupanci planują zorganizować kolejną zbrojną prowokację na terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej" - pisze w komunikacie wywiad. 

Według HUR departament kontrwywiadu wojskowego Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji rozpowszechnia wśród składu osobowego kontyngentu okupacyjnego informacje o rzekomym przygotowywaniu przez ukraińskie siły szturmu elektrowni. Rosyjskie służby specjalne twierdzą, że domniemany ukraiński szturm na obiekt miałby odbyć się pod koniec lipca.

Takie działania dezinformacyjne mogą świadczyć o przygotowywaniu przez Rosję operacji "pod fałszywą flagą", która doprowadzi do dużej awarii w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - ostrzega ukraiński wywiad.

16:12 Ukraina tworzy tymczasową alternatywną trasę morską dla eksportu swoich produktów rolnych przez Morze Czarne - poinformował w środę p.o. ministra ds. społeczności, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Wasyl Szkurakow. Szlak ma prowadzić wyłącznie przez wody terytorialne Rumunii. Pomoc oferują także Chorwacja i Litwa.

Szkurakow napisał w tej sprawie list do agencji żeglugowej ONZ - Międzynarodowej Organizacji Żeglugi, w którym stwierdził, że Ukraina "zdecydowała o tymczasowym ustanowieniu zalecanej trasy morskiej". "Jej celem jest odblokowanie międzynarodowej żeglugi w północno-zachodniej części Morza Czarnego" - stwierdził.

Trasa ma prowadzić wyłącznie przez wody terytorialne Rumunii i morską strefę ekonomiczną tego kraju.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek powiedział, że umowa zbożowa z Morza Czarnego może być kontynuowana bez udziału Rosji, a Ukraina pracuje nad opcjami dotrzymania swoich zobowiązań, dotyczących dostaw żywności.

15:28 Rosyjski żołnierz jednostek desantowych, któremu organizacja Gulagu.net zarzuca możliwość uczestniczenia w zbrodniach wojennych na Ukrainie, a który po tym, jak został ranny, odszedł z wojska, uzyskał azyl polityczny we Francji - poinformował niezależny rosyjski portal Agentstwo.

Były żołnierz wojsk desantowych Paweł Fiłatiew sam zwrócił się do redakcji portalu. Po opuszczeniu armii napisał książkę antywojenną - opublikował ją w internecie latem 2022 roku, po czym wyjechał z Rosji w obawie przed prześladowaniami ze strony władz. W październiku 2022 roku złożył wniosek o azyl we Francji. Redakcja portalu weszła też w posiadanie dokumentu wydanego przez francuski urząd ds. uchodźców, który potwierdza słowa Fiłatiewa.

15:13 Prezydent poinformował też, że Kijów analizuje możliwości bezpiecznego funkcjonowania tzw. korytarza zbożowego umożliwiającego eksport żywności morzem z Ukrainy. Wyjaśnił, że brany pod uwagę jest wariant konwojów ochraniających statki.

Zełenski ocenił, że Rosja wycofała się z realizowania umowy zbożowej, ponieważ chce wymusić na kimś pewne działanie, np. zniesienie sankcji.

Wojska rosyjskie przeprowadziły w nocy z wtorku na środę, po raz drugi z rzędu, atak na Odessę i obwód odeski. Jak poinformowała armia ukraińska, pociski uderzyły w terminal zbożowy i olejowy. 

14:33 Premier Irlandii Leo Varadkar odwiedził miejsca rosyjskich zbrodni wojennych w podkijowskiej Buczy w towarzystwie Prokuratora Generalnego Andrija Kostina - poinformowało biuro prasowe ukraińskiej Prokuratury Generalnej.

"Dziś Bucza jest wolnym i bezpiecznym miastem. Ale nigdy nie zapomnimy o straszliwych masakrach ludności cywilnej dokonanych tutaj przez rosyjskie wojska" - powiedział Prokurator Generalny Andrij Kostin podczas wizyty premiera Irlandii Leo Varadkara w podkijowskim miasteczku, które stało się słynne z powodu rosyjskich zbrodni wojennych.

Prokurator Generalny przypomniał premierowi, że w Buczy w pierwszym okresie agresji Rosji na Ukrainę zginęło ponad 1400 cywilów, a wielu innych było torturowanych.

14:27 W rosyjskim ostrzale portu Czornomorsk pod Odessą zniszczonych zostało 60 tys. ton ziarna, które miało być załadowane i wysłane dwa miesiące temu w ramach umowy zbożowej - poinformował minister rolnictwa Ukrainy, Mykoła Solski.

Minister powiedział, że w porcie "znaczna" część infrastruktury służącej do eksportu zboża została uszkodzona na skutek nocnego ataku - informuje agencja Reutera.

Krótko wcześniej ukraińskie ministerstwo infrastruktury podało, że w wyniku ostrzałów rosyjskich uszkodzone zostały zbiorniki i mola portów w Odessie i Czornomorsku.

13:19 Wicepremier, minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow zaapelował do społeczności międzynarodowej o ochronę infrastruktury portowej. Jej zniszczenie uniemożliwi bowiem dostawy zboża na rynki światowe i do krajów potrzebujących tej żywności - oświadczył.

Wojska rosyjskie przeprowadziły w nocy z wtorku na środę, po raz drugi z rzędu, atak na Odessę i obwód odeski. Jak poinformowała armia ukraińska, pociski uderzyły w terminal zbożowy i olejowy. Ataki zbiegły się z wycofaniem się Rosji z realizowania umowy zbożowej, gwarantującej bezpieczeństwo statkom ukraińskim transportującym zboże i produkty rolne, wypływającym m.in. z Odessy.

13:07 Szef brytyjskiego wywiadu MI6 Richard Moore wezwał w środę tych Rosjan, którzy są przerażeni okropieństwami wojny Władimira Putina przeciwko Ukrainie, by "przyłączyli się do nas" i szpiegowali dla Wielkiej Brytanii, aby pomóc zakończyć rozlew krwi.

W wystąpieniu w ambasadzie Wielkiej Brytanii w Pradze Moore ujawnił, że od początku wojny wielu Rosjan już podjęło taką współpracę.

"Jest dziś wielu Rosjan, którzy są w cichości przerażeni widokiem swoich sił zbrojnych niszczących ukraińskie miasta, wypędzających niewinne rodziny z ich domów i porywających tysiące dzieci. Z przerażeniem obserwują, jak ich żołnierze pustoszą spokrewniony kraj. W głębi serca wiedzą, że argumenty Putina za atakiem na bratni słowiański naród są fałszywe" - powiedział Moore.

12:51 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w środę, że wojska rosyjskie celowo ostrzelały infrastrukturę związaną z realizacją umowy o eksporcie ukraińskiego zboża. Zełenski zalecił wzmocnienie ochrony portu i działania na rzecz kontynuacji eksportu żywności.

Ukraiński przywódca poinformował o tym w komunikacie po spotkaniu rządu na temat nocnych ataków rosyjskich, których celem był m.in. obwód odeski.

"Terroryści rosyjscy absolutnie świadomie celowali w infrastrukturę umowy zbożowej" - oświadczył Zełenski w komentarzu na Telegramie. "Każdy pocisk rosyjski uderza nie tylko w Ukrainę, ale i we wszystkich na świecie pragnących normalnego i bezpiecznego życia" - oznajmił. 

12:29 Szef Białoruskiego Czerwonego Krzyża Dźmitry Szaucou przyznał, że kierowana przez niego organizacja bierze udział w wywożeniu na Białoruś dzieci z okupowanych przez Rosję terenów Ukrainy - podał niezależny białoruski portal Zierkało.

Portal powołał się na wypowiedź działacza dla państwowej telewizji białoruskiej.

Występując w reportażu z Donbasu, Szaucou powiedział, że jest oburzony oskarżeniami pod adresem Białorusi o uprowadzanie dzieci. Zapewnił, że dzieci "przyjeżdżają na leczenie" do jego kraju i dodał: "Białoruski Czerwony Krzyż brał, bierze i będzie brać w tym aktywny udział". Przekonywał, że jego organizacji zależy, by dzieci z Ukrainy "zapomniały o koszmarach wojny".

11:16 Rosyjskie wojska celowo ostrzelały terminale zbożowe i infrastrukturę portową w Odessie, by uniemożliwić eksport ukraińskiego zboża; pokazuje to postawę Moskwy wobec bezpieczeństwa żywnościowego - oświadczył w środę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

W komentarzu na Twitterze doradca szefa państwa oświadczył, że nocny atak jest świadectwem postawy Rosji wobec bezpieczeństwa żywnościowego i perspektywy głodu na świecie, wobec krajów Afryki i ONZ.

"Rosja z rozmysłem i celowo przeprowadziła atak na terminale zbożowe i inne obiekty portowe. Głównym zadaniem jest uniemożliwienie wysyłania zboża ukraińskiego" - oznajmił Podolak.

10:45 W błyszczących wieżowcach Dubaju prane są krwawe pieniądze rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera - podał dziennik „De Volkskrant”. Gdy rosyjskie miliardy nie są już mile widziane w Londynie czy Monako, oligarchowie uciekają do Zjednoczonych Emiratów Arabskich - twierdzi holenderska gazeta.

W sercu Dubaju, w budynku znajdującym się naprzeciwko luksusowego hotelu Ritz-Carlton, została zarejestrowana firma Industrial Resources General Trading. Jak pisze „De Volkskrant” kryją się za nią inwestorzy związani z 62-letnim właścicielem Grupy Wagnera Jewgienijem Prigożynem, a firma pośredniczy m.in. w transakcjach dotyczących wydobycia złota i diamentów w Republice Środkowoafrykańskiej.

„To nie przypadek, że Prigożyn lokuje swoje interesy w bogatych Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Więzi między Moskwą a ZEA są mocne i z każdym dniem stają się silniejsze” – twierdzi dziennik. W artykule podkreślono, że ZEA stały się dla Rosji najważniejszym krajem na Bliskim Wschodzie.

09:55 Rosyjskie pociski rakietowe Onyks i Ch-22, wystrzelone podczas ataku w nocy z wtorku na środę na obwód odeski, uderzyły w terminal zbożowy i olejowy - poinformowało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" w komunikacie na Facebooku.

"Wróg skierował rakiety Onyks i Ch-22 na infrastrukturę portową i krytyczną. Uderzył w terminal zbożowy i olejowy, uszkodził zbiorniki i sprzęt do załadunku. Wybuchł pożar. Wszystkie kompetentne służby pracują nad likwidacją skutków ostrzału" - głosi komunikat.

09:03 Oddziały ukraińskie odniosły sukcesy na froncie na południu kraju, na dwóch kierunkach: Wełyka Nowosiłka-Staromajorske oraz Nowosiłka-Staromajorske - poinformował w środę rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Andrij Kowalow.

W komunikacie na Telegramie rzecznik poinformował, że oddziały ukraińskie w obu rejonach "umacniają się na zdobytych rubieżach". 

06:59 W rosyjskiej bazie wojskowej na okupowanym Krymie wybuchł pożar; ogień spowodował zamknięcie pobliskiej autostrady - podała w środę agencja Reutera. Według mediów ukraińskich doszło do eksplozji magazynu amunicji w pobliżu miasta Stary Krym.

Reuters informuje, że o pożarze w rejonie (powiecie) kirowskim powiadomiła okupacyjna administracja Krymu. Media ukraińskie przekazały wcześniej, że na tamtejszych terenach wojskowych słychać było eksplozje. Władze okupacyjne zarządziły ewakuację ponad 2 tys. ludzi z pobliskich terenów.

05:46 Wojska rosyjskie dokonały w nocy z wtorku na środę, drugą noc z rzędu, ataków rakietowych na Odessę. Władze wezwały mieszkańców do pozostawania w schronach. Poinformowano, że obrona przeciwlotnicza odparła ataki.

Według opublikowanego w środę nad ranem komunikatu sił powietrznych Ukrainy ataków dokonano m. in. pociskami Kalibr wystrzeliwanych z rejonu Morza Czarnego.