Jak podał w środę w komunikacie UTK, stacja Wrocław Główny w ubiegłym roku zanotowała 54 proc. wzrost obsługi liczby pasażerów w stosunku do roku 2021. Łącznie dworzec obsłużył w 2022 r. ponad 26,4 mln pasażerów.
"Wrocław Główny w 2022 r. trzeci rok z rzędu odnotował największą wymianę pasażerską spośród wszystkich stacji w Polsce. Drugie miejsce, podobnie jak rok temu, zajął Poznań Główny, trzecie zaś Kraków Główny" – podał UTK.
Według statystyk przedstawionych przez UTK, w 2022 r. liczba pasażerów korzystających z usług kolei osiągnęła rekordowy poziom 342,2 mln osób. "Pasażerowie chętniej korzystali z transportu zbiorowego, a przewoźnicy rozwijali ofertę. Większe przewozy związane były także z wybuchem wojny w Ukrainie i przejazdami uchodźców do lub przez Polskę" – zaznaczono w komunikacie.
Jak wskazano, wszystkie duże miasta zanotowały wzrost wymiany pasażerskiej w 2022 r. "Największy, 171-procentowy, odnotowano w Zielonej Górze, gdzie m.in. duży przyrost wymiany pasażerskiej osiągnęła spółka PKP Intercity. Ok. 70-procentowy wzrost odnotował Lublin i Kraków. Ogólna wielkość wymiany pasażerskiej osiągnęła rekordowy poziom 681,7 mln wsiadających i wysiadających. To wzrost o 39,3 proc. w stosunku do 2021 r. i rekordowa wielkość odnotowana w ciągu ostatnich 10 lat - w 2019 r. odnotowano wymianę pasażerską na poziomie 669 mln wsiadających/wysiadających" – podano w komunikacie.
Według danych UTK, miasto o największej wymianie pasażerskiej spośród wszystkich miast wojewódzkich w 2022 r. to Warszawa z 95,2 mln pasażerów. "Oznacza to wzrost o 35,2 proc. w porównaniu do 2021 r. Także w Warszawie znajdują się stacje z największą średnią liczbą pociągów na godzinę. Na pierwszym miejscu pod tym względem jest Warszawa Zachodnia obsługująca średnio 32 pociągi na godzinę. Dla porównania liczba operacji lotniczych wykonywanych w ciągu godziny na lotnisku F. Chopina w Warszawie to ok. 42" – wskazano w komunikacie.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pp/