"Po uzyskaniu zgody od Straży Pożarnej i sprawdzeniu stanu toru oraz sieci trakcyjnej, o godz. 20:15 wznowiony został ruch pociągów na trasie Zielona Góra – Czerwieńsk. Przywracana jest rozkładowa organizacja ruchu pociągów jadących z Zielonej Góry w kierunku Wrocławia, Poznania i Szczecina" - poinformowały w komunikacie PKP Polskie Linie Kolejowe.
Przypomniano, że w sobotę, w wyniku pożaru hali z materiałami chemicznym w pobliżu torów kolejowych (niedaleko przystanku Zielona Góra Przylep), od godz.17:00 wstrzymany był ruch pociągów jadących z Zielonej Góry w kierunku Wrocławia, Poznania i Szczecina. Obowiązywała zmieniona organizacja ruchu pociągów.
"Przewoźnicy wprowadzili zastępczą komunikację autobusową. Niektóre pociągi kursowały trasą zmienioną przez Poznań i Leszno. Informacje o zmianach w kursowaniu pociągów były podawane na stacjach i przystankach oraz w pociągach" - dodały PKP PLK.
Od soboty z pożarem hali w Przylepie, w której składowane są niebezpieczne substancje walczyło ok. 200 strażaków. W niedzielę po posiedzeniu sztabu kryzysowego wojewoda lubuski Władysław Dajczak przekazał, że pożar hali jest opanowany, a wskaźniki pokazują, że zdrowie i życie mieszkańców nie jest zagrożone.
Zezwolenie na płonące od soboty składowisko odpadów w Przylepie wydał w 2012 r. starosta zielonogórski Ireneusz Plechan. PAP dotarła do tego dokumentu. Od tego czasu w Przylepie pod Zieloną Górą funkcjonowała hala pełna niebezpiecznych odpadów.
Zgodnie z polskimi przepisami pozwolenia na gromadzenie i utylizowanie niebezpiecznych substancji wydają starostowie. W 2012 r. Przylep był na terenie powiatu zielonogórskiego. W związku z tym, pozwolenie firmie Awinion wydał ówczesny starosta zielonogórski Ireneusz Plechan (PO). Zezwolił na zwożenie odpadów do hali po dawnych zakładach mięsnych.
"Na postawie art. 28 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach starosta zielonogórski 4 grudnia 2012 r. wydał firmie Awinion zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie zbierania odpadów na działce nr 765/23 obręb Przylep" - czytamy w dokumencie z 4 grudnia 2012 r. (PAP)
autor: Anna Bytniewska
gn/