Wojsko ukraińskie: w ciągu ostatniej doby w okolicach Bachmutu zneutralizowano niemal 300 Rosjan i osiem magazynów amunicji [RELACJA NA ŻYWO]

2023-07-25 07:12 aktualizacja: 2023-07-26, 09:08
fot. PAP/EPA/ROMAN PETUSHKOV
fot. PAP/EPA/ROMAN PETUSHKOV
W ciągu ostatnich 24 godzin w okolicach Bachmutu na wschodzie Ukrainy zneutralizowano niemal 300 Rosjan oraz zniszczono m.in. osiem magazynów amunicji - poinformował we wtorek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty. Na tym odcinku frontu zostało zabitych 95 rosyjskich żołnierzy, 187 rannych i trzech pojmanych - sprecyzował przedstawiciel Sił Zbrojnych Ukrainy.

22:16 Rosyjska Duma Państwowa uchwaliła ustawę o zmianie wieku poborowych i podwyższeniu jego górnej granicy do 30. roku życia, co oznacza, że do wojska będą powoływani mężczyźni w wieku od 18 do 30 lat – powiadomił we wtorek niezależny portal Meduza.

Duma Państwowa uchwaliła ustawę, która przewiduje podwyższenie górnej granicy wieku poborowych w drugim i trzecim czytaniu.

Początkowo zapowiadano, że podwyższona zostanie również dolna granica wieku poborowych – z 18 do 21 lat. Według pierwszej wersji ustawy wiek poborowych miał wynosić od 21 do 30 lat. Tak się jednak nie stało i w związku z tym, po wejściu zmian w życie, do armii będą powoływani mężczyźni w wieku 18-30 lat.

Zmiany zaproponowało w grudniu ubiegłego roku – po pierwszej fali mobilizacji na wojnę z Ukrainą – ministerstwo obrony.

Ustawa będzie następnie głosowana przez izbę wyższą Dumy – Radę Federacji. Później podpisze ją prezydent, a w życie wejdzie ona od 1 stycznia 2024 roku – pisze Meduza.

21:22 Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przybył we wtorek do Korea Północnej, by - jak podano oficjalnie - uczestniczyć w uroczystościach związanych z 70. rocznicą zawarcia rozejmu, który położył de facto kres wojnie na Półwyspie Koreańskim.

Na lotnisku w Pjongjangu Szojgu przywitał szef resortu obrony Korei Płn. Knag Sum Nam - podaje agencja AFP, powołując się na komunikat rosyjskiego ministerstwa obrony. (PAP)

20:49 Były więzień Kremla, eksżołnierz piechoty morskiej USA (Marines) Trevor Reed został ranny podczas walk na Ukrainie - podały we wtorek amerykańskie media. Reed, uwolniony w ramach wymiany więźniów w 2022 r., odniósł rany po wejściu na minę i został przetransportowany do szpitala w Niemczech.

Jak podał portal Messenger, który pierwszy przekazał informację, weteran Korpusu Piechoty Morskiej około dwa tygodnie temu został ranny po nadepnięciu na minę. Do tej pory nie było wiadomo, że brał udział w walkach po stronie ukraińskiej.

"Jesteśmy świadomi, że Trevor Reed został ranny, uczestnicząc w walkach na Ukrainie (...) i że dzięki wsparciu NGO (niezależnej organizacji pozarządowej - PAP) pan Reed został przetransportowany do Niemiec i otrzymuje opiekę medyczną" - potwierdził we wtorek podczas briefingu wicerzecznik Departamentu Stanu Vedant Patel.

Podkreślił jednocześnie, że Reed "nie był zaangażowany w żadne działania w imieniu rządu USA", a administracja wielokrotnie ostrzegała Amerykanów przed podróżami do Ukrainy.

19:42 USA ogłosiły we wtorek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, warty łącznie 400 mln dolarów. W transzy znalazło się 15 różnych rodzajów uzbrojenia, w tym m.in. dodatkowa amunicja do systemów Patriot, NASAMS, HIMARS, 32 wozy opancerzone Stryker oraz mini drony Black Hornet.

Jak przekazał Pentagon, nowy pakiet - już 43. od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji - obejmuje przede wszystkim świeże dostawy amunicji, w tym do systemów obrony powietrznej Patriot i NASAMS, artylerii rakietowej HIMARS, haubic kalibru 155 i 105 mm, moździerzy, pociski przeciwpancerne TOW i Javelin oraz rakiety lotnicze Hydra-70.

Dodatkowo USA przyślą 32 kolejne kołowe wozy opancerzone Stryker (w uzupełnieniu do wysłanych już 157), stosowane przez wojska specjalne mini drony Black Hornet, a także sprzęt do taktycznej nawigacji powietrznej, usuwania przeszkód, urządzenia noktowizyjne oraz części zamienne.

19:10 Na Białoruś przybyła 11. kolumna rosyjskich najemników z Grupy Wagnera - poinformował we wtorek projekt Biełaruski Hajun, zajmujący się obserwacją aktywności wojsk. Po raz pierwszy w kolumnie wagnerowców zauważono pojazdy opancerzone.

Biełaruski Hajun napisał w komunikatorze Telegram, że kolumna wagnerowców składa się z co najmniej 29 pojazdów, w tym m.in. pojazdów opancerzonych Szczuka (Czekan). Projekt zaznaczył, że samochody te są znakiem rozpoznawczym wagnerowców. W przybyłych wcześniej na Białoruś kolumnach najemników nie zaobserwowano tego rodzaju pojazdów.

W poniedziałek Biełaruski Hajun podsumował, że na Białorusi może znajdować się co najmniej 3,5 tys. najemników z Grupy Wagnera.

Pierwsze informacje o możliwym skierowaniu wagnerowców na Białoruś podały rosyjskie media niezależne pod koniec czerwca. Prognozowały one, że najemnicy w liczbie około 8 tys. będą stacjonowali w obwodzie mohylewskim, w rejonie Osipowicz. Znajduje się tam opuszczona do niedawna, a potem pospiesznie wyremontowana baza we wsi Cel - była baza wojskowa białoruskich wojsk rakietowych. (PAP)

18:58 Jurij Aristow, wiceprzewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu w Radzie Najwyższej Ukrainy, reprezentujący partię prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu złożył mandat po tym, gdy wyszło na jaw, że przebywał w lipcu w pięciogwiazdkowym hotelu na Malediwach - poinformował we wtorek portal Ukrainska Prawda.

W połowie lipca Aristow został zauważony w pięciogwiazdkowym hotelu Waldorf Astoria Maldives na prywatnej wyspie Ithaafushi na Malediwach, o czym w poniedziałek poinformował ukraiński portal Slidstvo.Info. Dziennikarze portalu uzyskali potwierdzenie od personelu hotelu, że Aristow rzeczywiście był ich gościem.

O rezygnacji z mandatu deputowanego poinformował we wtorek przewodniczący ukraińskiego parlamentu (Rady Najwyższej) Rusłan Stefańczuk. Podanie Aristowa ma zostać rozpatrzone na najbliższym posiedzeniu parlamentu.

18:49 Unia Europejska jest gotowa wyeksportować niemal wszystkie ukraińskie produkty rolne „korytarzami solidarności” i pomóc w pokryciu kosztów – powiedział we wtorek unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Korytarze solidarności to kolejowe i drogowe połączenia transportowe przez państwa członkowskie UE graniczące z Ukrainą takie jak Polska i Rumunia.

Wojciechowski powiedział, że UE przygląda się kilku inicjatywom państw członkowskich, aby opracować wspólny plan pokrycia dodatkowych kosztów transportu.

Rosja wycofała się w zeszłym tygodniu z umowy o eksporcie ukraińskiego zboża drogą morską. Zawarte za pośrednictwem ONZ i Turcji w lipcu ub.r. porozumienie miało pomoc w zapobieżeniu światowemu kryzysowi żywnościowemu poprzez umożliwienie bezpiecznego eksportu zboża zablokowanego przez wojnę na Ukrainie.

"Handel nie jest wystarczająco atrakcyjny (...) Beneficjentem tej sytuacji będzie Rosja, bo taniej będzie kupować zboże z Rosji niż z Ukrainy, które jest transportowane przez Polskę do portów bałtyckich" - powiedział Wojciechowski, nie podając kosztorysu.

Podczas funkcjonowania umowy zbożowej ok. 60 proc. ukraińskiego eksportu było wysyłane korytarzami solidarności, a 40 proc. przez Morze Czarne - zaznaczył komisarz.

18:29 Zatrzymano parlamentarzystę Ołeksandra Ponomariow, podejrzewanego o kolaborację z Rosją - poinformowała we wtorek prokuratura generalna Ukrainy. Polityk trafił do aresztu tymczasowego, oskarżono go o zdradę, grozi mu do 15 lat więzienia.

Ponomariow przebywał w trakcie wojny na okupowanych przez Rosję obszarach obwodu zaporoskiego, gdzie miał dobrowolnie rozpocząć współpracę z wrogiem - przypomniała agencja UNIAN.

W poniedziałek ukraińskie służby ujawniły działania obecnego parlamentarzysty Rady Najwyższej Ukrainy, który reprezentował prorosyjską i już nielegalną Opozycyjną Platformę – Za Życie.

Deputowany miał przerejestrować kontrolowane przez siebie przedsiębiorstwa zgodnie z prawem rosyjskim, otworzyć rachunki w lokalnych "oddziałach" instytucji bankowych Federacji Rosyjskiej, a także zorganizować produkcję dóbr materialnych i ich przekazanie rosyjskim siłom okupacyjnym.

18:23 Wiemy, że Rosja posiada plan ataku na cywilne statki na Morzu Czarnym i zrzucenia za niego winy na Ukrainę - powiedział we wtorek ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter, odpowiadając na pytanie PAP. Dyplomata stwierdził, że taki atak stanowiłby zbrodnię wojenną, a Ameryka podchodzi do sprawy "bardzo, bardzo poważnie"

Carpenter mówił o posiadanych przez USA informacjach dotyczących planowanego "ataku pod fałszywą flagą" podczas spotkania z prasą w Waszyngtonie. Pytany przez PAP, czy Ameryka ma już przygotowaną odpowiedź na taką prowokację, dyplomata odpowiedział, że USA podejmują podobne działania, jak przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji, kiedy ujawniły informacje wywiadu na temat szykowanego ataku.

"Staramy się to robić również w tej sprawie. Uważamy, że to ważne, by świat rozumiał, że plany są w toku. I z pewnością taki atak na cywilny statek transportowy byłby zbrodnią wojenną. Więc podeszlibyśmy do tego bardzo, bardzo poważnie" - powiedział. "Oczywiście, zobaczymy, co się zdarzy w kolejnych dniach. Ale mamy informacje, że takie plany istnieją" - dodał.

17:03 Rząd Ukrainy przygotowuje pierwszy przetarg na rozminowywanie kraju; władze chcą zaangażować w proces firmy prywatne - poinformował we wtorek portal Ukrainska Prawda.

Niemal wszystkie tereny, poza infrastrukturą krytyczną, będą mogły być rozminowywane przez firmy prywatne - zapowiedziała minister gospodarki Julia Swyrydenko.

"Zaminowane obszary dzielimy na kilka segmentów: infrastrukturę krytyczną, tereny mieszkalne, grunty rolne, lasy i obszary wodne. W przypadku segmentu pierwszego odpowiedzialność leży po stronie rządu, w przypadku kolejnych - znaczący będzie udział sektora prywatnego" - wyjaśniła ukraińska minister.

Dodała, że celem rządu jest zapewnienie firmom wszystkich niezbędnych dokumentów i zezwoleń.

Szacuje się, że obecnie skażony minami jest obszar 107 tys. km kwadratowych terytorium Ukrainy, czyli ponad jedna szósta powierzchni całego kraju. Rosjanie używają co najmniej 13 rodzajów min. Szczególnie gęsto zaminowane są obszary obecnych linii frontu, gdzie Rosjanie chcą w ten sposób powstrzymać ukraińską kontrofensywę.

16:58 Wielka Brytania ma informacje wskazujące na to, że "rosyjskie wojsko może rozszerzyć swoje ataki na ukraińskie zakłady zbożowe na ataki wymierzone w cywilną żeglugę na Morzu Czarnym" - oświadczyła we wtorek brytyjska ambasador przy ONZ Barbara Woodward.

Woodward powiedziała, że premier Rishi Sunak podzielił się tymi informacjami z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas ich rozmowy telefonicznej we wtorek rano.

"Nasze informacje wskazują również, że Rosja rozmieściła dodatkowe miny morskie na podejściach do ukraińskich portów. Zgadzamy się z oceną USA, że jest to skoordynowany wysiłek, mający na celu usprawiedliwienie i zrzucenie winy na Ukrainę za wszelkie ataki na statki cywilne na Morzu Czarnym" - powiedziała Woodward dziennikarzom.

16:49 Władimir Putin był "sparaliżowany" i niezdecydowany podczas pierwszych kilkunastu godzin buntu Jewgienija Prigożyna - przekazuje we wtorek "Washington Post", powołując się na zachodnie i ukraińskie źródła wywiadowcze. Dziennik podaje, że Putin wiedział o planowanym buncie na co najmniej dwa dni przed jego wybuchem, lecz nie zrobił nic, by go powstrzymać.

Według cytowanych przez gazetę ukraińskich i europejskich oficjeli, Putin "był sparaliżowany i niezdolny do zdecydowanego działania"; przez większość dnia nie wydał żadnego rozkazu. W obliczu braku takich rozkazów, lokalni dowódcy zdecydowali o niepowstrzymywaniu wagnerowców. Wielu z nich nie mogło uwierzyć, że bunt rozpoczął się bez przyzwolenia Kremla.

"WP" cytuje też oceny wywiadowcze, mówiące o tym, że rosyjskie służby informowały Putina przez "co najmniej dwa lub trzy dni" o możliwych działaniach Prigożyna, lecz nie zrobił nic poza wzmocnieniem bezpieczeństwa na Kremlu i kilku strategicznych obiektach.

"Putin miał czas, by podjąć decyzję o likwidacji (rebelii) i aresztowaniu organizatorów. Potem, kiedy to się zaczęło dziać, był paraliż na wszystkich szczeblach (...). Było absolutne przerażenie i dezorientacja. Przez długi czas nie wiedzieli, jak się zachować" - powiedział jeden z europejskich rozmówców dziennika.

16:16 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zakończył pierwszą w historii wizytę w Gwinei Równikowej. Eksport zboża jest głównym tematem trzeciej podróży szefa ukraińskiej dyplomacji po Afryce - poinformował we wtorek ukraiński resort dyplomacji.

"W niedzielę i w poniedziałek miała miejsce historyczna, pierwsza w historii relacji dwustronnych, wizyta ministra Kułeby w Gwinei Równikowej. W jej trakcie omówiono wspólne wysiłki na rzecz utrzymania eksportu ukraińskiego zboża z portów Ukrainy, stosunki bilateralne i inne istotne kwestie" - napisano na Twitterze ukraińskiego ministerstwa.

15:33 Zagraniczne filie niezależnej rosyjskiej telewizji Dożd (TV Rain) zostały uznane w Rosji za "organizacje niepożądane" - informuje we wtorek serwis Meduza. W ubiegłym roku stację uznano za "zagranicznego agenta" i zmuszono do zaprzestania nadawania w Rosji z powodu relacjonowania wojny na Ukrainie.

Rosyjska prokuratura generalna uznała za niepożądaną w Rosji działalność filii telewizji Dożd - łotewskiej SIA TV Rain i holenderskiej TVR Studios B.V.

Stwierdzono m.in., że w TV Rain pracują dziennikarze, uznani przez Rosję za "zagranicznych agentów". Zarzucono też stacji publikację materiałów "ekstremistycznych organizacji" i "zagranicznych agentów", np. Fundacji Walki z Korupcją opozycjonisty Aleksieja Nawalnego czy portalu Meduza. Telewizję oskarżono również o "dyskredytację" rosyjskich władz i rozpowszechnianie "fake newsów" o wojnie na Ukrainie.

14:47 W ciągu ostatnich 24 godzin w okolicach Bachmutu na wschodzie Ukrainy zneutralizowano niemal 300 Rosjan oraz zniszczono m.in. osiem magazynów amunicji - poinformował we wtorek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

Na tym odcinku frontu zostało zabitych 95 rosyjskich żołnierzy, 187 rannych i trzech pojmanych - sprecyzował przedstawiciel Sił Zbrojnych Ukrainy.

13:34 Komisja Europejska wypłaciła we wtorek szóstą transzę w wysokości 1,5 mld euro w ramach pakietu unijnej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy o wartości do 18 mld euro.

Wsparcie to pomoże Ukrainie w dalszym wypłacaniu wynagrodzeń i emerytur oraz zapewnieniu funkcjonowania podstawowych usług publicznych, takich jak szpitale, szkoły i mieszkania dla relokowanych osób. Pozwoli także Ukrainie zapewnić stabilność makroekonomiczną i odbudować infrastrukturę krytyczną zniszczoną przez Rosję w czasie jej agresji, taką jak infrastruktura energetyczna, wodociągi, sieci transportowe, drogi i mosty.

Wtorkowa płatność nastąpiła po tym, gdy Komisja stwierdziła, że Ukraina nadal czyni zadowalające postępy we wdrażaniu uzgodnionych warunków i spełnia wymogi w zakresie sprawozdawczości, które mają zapewnić przejrzyste i efektywne wykorzystanie funduszy. Ustalenie to odblokuje również wypłatę dwóch kolejnych transz o wartości 1,5 mld euro każda, w sierpniu i wrześniu tego roku. Ukraina poczyniła w szczególności istotne postępy w zwiększaniu stabilności finansowej, wzmacnianiu praworządności, ulepszaniu swojego systemu gazowego, zachęcaniu do efektywności energetycznej i promowaniu lepszego klimatu biznesowego - podała Komisja.

13:12 Mieszkańcy Niemiec przekazali miliard euro na pomoc dla Ukrainy w 2022 roku. Według Niemieckiego Centralnego Instytutu ds. Społecznych (DZI) w Berlinie była to najwyższa kwota, jaką kiedykolwiek przekazano w tym kraju w związku z pojedynczą sytuacją kryzysową - informuje portal telewizji ARD.

Darowizny na rzecz ofiar tsunami z 2004 r. w Azji Południowo-Wschodniej i na pomoc powodziową w 2021 r. zajęły drugie i trzecie miejsce, z odpowiednio 670 i 655 mln euro.

12:57 Dziennikarz redakcji wideo francuskiej agencji prasowej AFP został w poniedziałek ranny w ataku drona, podczas relacjonowania działań ukraińskiej artylerii w pobliżu Bachmutu, gdzie toczą się walki z siłami rosyjskimi - poinformowali reporterzy AFP, którzy byli świadkami ataku.

35-letni Amerykanin Dylan Collins odniósł wiele ran od odłamków, ewakuowano go do pobliskiego szpitala; według lekarzy jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - relacjonuje dziennik "Le Figaro".

11:56  Gmina Twenterand we wschodniej Holandii kupiła kemping dla uchodźców z Ukrainy, poinformował w środę samorząd. Kemping będzie mógł pomieścić ok. 200 uciekających przed wojną Ukraińców.

„Pragniemy przyczynić się do przyjęcia ukraińskich uchodźców, którzy uciekli ze swojej ojczyzny i szukają bezpiecznego środowiska do życia i pracy” – poinformowały władze 33-tysięczej miejscowości. Dlatego samorząd kupił za 2,2 mln euro cały kemping od dotychczasowego właściciela.

Jak zapewnia burmistrz miasta Hans Broekhuizen obiekt będzie gotowy na przyjęcie pierwszych mieszkańców pod koniec tego roku. Samorządowiec przekonuje, że inwestycja jest korzystna dla gminy, ponieważ po zakończeniu wojny i powrocie Ukraińców do kraju, samorząd będzie mógł go sprzedać.

11:46 Zdobyty przez ukraiński wywiad niejawny rosyjski raport świadczy o tym, że wszystkie działania w ramach zerwania umowy zbożowej to elementy wcześniej przygotowanego planu, a niszczenie infrastruktury ukraińskiej to jego kolejna część – poinformował ukraiński wywiad wojskowy HUR.

Zarząd Główny Wywiadu Wojskowego Ministerstwa Obrony Ukrainy powołuje się na pozyskany niejawny raport, sporządzony dla rosyjskich władz najwyższych, dotyczący działalności rosyjskiej część tzw. komitetu koordynacyjnego umowy zbożowej.

10:51 W rosyjskim ataku przeprowadzonym w nocy z poniedziałku na wtorek drony kamikadze uszkodziły infrastrukturę w obwodzie żytomierskim oraz pola i pustą stodołę w obwodzie czerkaskim w środkowej Ukrainie - podały lokalne władze.

"Wróg ponownie zaatakował obwód żytomierski dronami kamikadze typu Shahed. Wstępne ustalenia wskazują, że uszkodzono elementy infrastruktury; na miejsce zdarzenia wysłano odpowiednie służby, które nadal usuwają szkody" - napisał na Telegramie szef władz tego regionu Witalij Buneczko.

Dodał, że rozmiar szkód i informacje o ewentualnych ofiarach są ustalane.

Ihor Taburec, szef władz obwodu czerkaskiego, napisał na tej samej platformie, że w ataku na region drony trafiły w pola i pustą stodołę. "Nie odnotowano żadnych ofiar, nie wybuchły też pożary. Na miejscu pracują służby" - zaznaczył.

10:28 Powolne postępy ukraińskiej kontrofensywy, mającej na celu odbicie okupowanych przez Rosjan terenów, osłabiają nadzieje na to, że wojna może zakończyć się w tym roku i na powrót otwierają perspektywę przeciągającego się konfliktu bez określonej daty jego zakończenia - pisze we wtorek "Wall Street Journal".

Impas powoduje, że strategia prezydenta USA Joe Bidena przelewania miliardów dolarów pomocy militarnej dla Ukrainy może zostać poddana testowi - ocenia amerykański dziennik. Stanowi także wyzwanie dla zachodnich możliwości ciągłych dostaw broni i może zapewnić pożywkę dla Amerykanów przeciwstawiających się wsparciu Kijowa w obliczu wojny.

10:14 Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) zaobserwowali kierunkowe miny przeciwpiechotne na obrzeżach ukraińskiej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - poinformował we wtorek dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi na stronie internetowej kierowanej przez siebie organizacji.

Podczas niedzielnej inspekcji zespół MAEA zauważył kilka min znajdujących się w strefie buforowej pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi barierami otaczającymi elektrownię. Eksperci poinformowali, że znajdowały się one w obszarze o ograniczonym dostępie, do którego personel operacyjny nie ma wstępu. Zespół nie zaobserwował żadnych ładunków po wewnętrznej stronie ogrodzenia.

09:55 Od czasu wycofania się z udziału w Czarnomorskiej Inicjatywie Zbożowej Rosja wznowiła ataki na cywilną infrastrukturę w południowych portach Ukrainy, czego w czasie obowiązywania umowy raczej nie robiła - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że od 18 lipca Rosja przeprowadziła większą liczbę ataków dalekiego zasięgu na Odessę i inne obszary południowej Ukrainy, przy czym w użyto w nich niezwykle dużą liczbę pocisków oznaczonych w kodzie NATO jako AS-4 Kitchen, 5,5-tonowej broni pierwotnie zaprojektowanej do niszczenia lotniskowców. Uszkodzenia objęły kilka silosów zbożowych w porcie Czornomorsk na południe od Odessy, a także historyczne centrum miasta. W dniu 24 lipca Rosja przeprowadziła ataki przy użyciu jednokierunkowych dronów na doki na Dunaju, około 200 metrów od granicy z Rumunią. 

09:40 Będziemy nadal atakować okupowany Krym i most, który łączy półwysep z Rosją - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w wywiadzie opublikowanym we wtorek przez CNN; przyznał w nim, że ukraińska kontrofensywa idzie wolniej, niż zakładano.

Tydzień po tym, jak ukraińskie drony poważnie uszkodziły most łączący półwysep z Rosją kontynentalną, siły ukraińskie uderzyły w rosyjski skład amunicji na Krymie. "To są nasze legalne cele, uderzanie w nie zmniejszy zdolność Rosjan do walki i pomoże uratować życie wielu Ukraińców - powiedział Reznikow.

09:23 Na froncie południowym, w okolicach miejscowości Staromajorske armia ukraińska osiągnęła powodzenie – powiadomił rzecznik sztabu generalnego armii ukraińskiej Andrij Kowalow.

 

„Siły Obrony umacniają się tam na zajętych rubieżach. Przeciwnik stawia ogromny opór, przemieszcza oddziały, angażuje rezerwy” – powiedział Kowalow, cytowany w Telegramie Military Media Center. 

09:10 Blisko 70 procent uchodźców z Ukrainy to kobiety, a zdaniem analityka agencji Bloomberga Aleksandra Isakowa, jeśli 2,8 mln kobiet w wieku produkcyjnym, które opuściły Ukrainę, nie powróci do niej po wojnie, będzie to kosztować kraj 10 proc. przedwojennego PKB.

W najgorszym wypadku oznaczać to będzie straty w wysokości 20 mld dolarów rocznie, co z łatwością przewyższy proponowany czteroletni pakiet pomocy dla Ukrainy ze strony Unii Europejskiej, który każdego roku ma wynosić blisko 14 mld dolarów.

"Dla mnie osobiście zwycięstwo nadejdzie wówczas, gdy ukraińskie rodziny zjednoczą się na Ukrainie, a nie za granicą. Dlatego najważniejszym obecnie zadaniem dla Ukrainy, dla ukraińskiego rządu, jest zrobienie wszystkiego, co tylko możliwe, by kobiety i dzieci powróciły do swoich mężów" - powiedziała wiceminister gospodarki Tetiana Bereżna w wywiadzie dla Bloomberga.

08:28 Artykuł Putina, poświęcony współpracy Rosji z Afryką, ma na celu zniwelowanie jego strat wizerunkowych w tym regionie – pisze Instytut Badań nad Wojną. Ścigany listem gończym przez Międzynarodowy Trybunał Karny rosyjski prezydent twierdzi, że umowa zbożowa została zerwana z winy Zachodu, a Rosja może zastąpić ukraińskie zboże na światowym rynku.

W artykule opublikowanym w poniedziałek 24 lipca Putin próbuje złagodzić osłabienie pozycji Rosji i swojej własnej po wycofaniu się z umowy zbożowej na Morzu Czarnym, atakach na ukraińską infrastrukturę portową i w związku z tym, że z powodu nakazu aresztu Trybunału w Hadze nie może osobiście wziąć udziału w szczycie BRICS w RPA – pisze Instytut Badań nad Wojną.

W poniedziałkowym artykule, opublikowanym na stronie Kremla, Putin oskarżył Ukrainę i Zachód o merkantylne wykorzystanie umowy zbożowej, która umożliwiała eksport ukraińskiego zboża przez czarnomorskie porty. Wskazał również, że to Rosja może zastąpić swoją produkcją ukraińską pszenicę. Ukraina i eksperci wskazywali wcześniej, że wyjście Rosji z umowy zbożowej oraz niszczenie ukraińskich portów i magazynów zboża ma na celu wyeliminowanie Ukrainy jako konkurenta na światowym rynku zboża.

07:41 Wszystkie drony przeciwnika, które w nocy atakowały Kijów, zostały zestrzelone przez obronę powietrzną – powiadomiły władze ukraińskiej stolicy we wtorek rano.

„Tej nocy wróg zaatakował Kijów dronami uderzeniowymi. Alarm trwał trzy godziny. Według wstępnych ustaleń zastosowano irańską amunicję krążącą typu Shahed” – powiadomiły władze Kijowa. Jak podano, wszystkie cele powietrzne przeciwnika zostały wykryte i zniszczone.

07:14 Bułgarski premier Nikołaj Nenkow przyznał po poniedziałkowej wizycie w Grecji, że z premierem Kyriakosem Micotakisem omawiał możliwość przewozu ukraińskiego zboża pociągami przez Bułgarię do greckich portów.

Bułgarsko-grecka propozycja rozwiązania problemu wywozu ukraińskiego zboża polega na jego dostarczeniu przez Morze Czarne do Burgas w Bułgarii, skąd mogłoby być transportowane pociągami do greckich portów Aleksandropolis i Kawala. Nenkow powiedział, że Grecja jest zainteresowana pomysłem.

06:41 Rosja najwyraźniej poważnie potraktowała ostrzeżenia Kijowa dla swoich statków z bronią, którą przewozi po Morzu Czarnym na potrzeby wojny przeciw Ukrainie. Jedna z takich jednostek opóźnia rejs do Syrii – ocenił w rozmowie z PAP szef kijowskiego Centrum Globalistyki „Strategia XXI” Mychajło Honczar.

03:04 Administracja USA ogłosiła w poniedziałek sankcje przeciwko ministrowi obrony Mali oraz dwóm malijskim dowódcom za współpracę z Grupą Wagnera i prace na rzecz jej ekspansji w tym kraju. Według Departamentu Stanu, odkąd wagnerowcy pojawili się w Mali, liczba ofiar cywilnych operacji wojskowych wzrosła o 278 proc.

Objęci sankcjami urzędnicy to szef malijskiego MON płk Sadio Camara, dowódca sił powietrznych kraju płk Alou Boid Diarra i jego zastępca ppłk Adama Bagayoko.

"Stany Zjednoczone będą kontynuowały podejmowanie działań przeciwko tym, którzy umożliwiają destabilizacyjne działania Grupy Wagnera, które zagrażają pokojowi i bezpieczeństwu w Mali i regionie" - oznajmił w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken.

02:17 W Kijowie ogłoszono w nocy z poniedziałku na wtorek alarm lotniczy - poinformowały ukraińskie media. Siły zbrojne Ukrainy podały, że w regionie działają jednostki obrony powietrznej.

"Zagrożenie wrogim atakiem utrzymuje się w centrum oraz na północy Ukrainy, a także w obwodzie odeskim i rozszerza się na zachód kraju na obwody: tarnopolski, chmielnicki i rówieński" - poinformowały ukraińskie media.

Wcześniej alarm lotniczy został ogłoszony także we wschodnich rejonach Ukrainy.

W wyniku ostrzału amunicją kasetową Kostiantyniwki w obwodzie donieckim zginęło dziecko; siedem osób jest rannych – powiadomiły w poniedziałek lokalne władze. 

00:08 Ukraińska kontrofensywa przebiega wolniej, niż zakładano, ale rozwija się zgodnie z planem - powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, cytowany w poniedziałek przez ukraińską agencję UNIAN.

Polityk zapewnił, że "nie martwi się rozwojem sytuacji na froncie" ponieważ błędem jest zakładanie, że "każda ofensywa musi być błyskawiczna".

Reznikow zaznaczył, że czynnikami spowalniającymi ataki Ukraińców są: brak amunicji, szczególnie artyleryjskiej, samych systemów artyleryjskich oraz problem obrony powietrznej.

"Mamy bardzo długie linie frontu i wielu wrogów stojących nam na drodze. Dla nas najważniejsze pozostaje życie ukraińskich żołnierzy" - powiedział minister obrony Ukrainy.

22:19 Na wszystkich odcinkach frontu najważniejszy cel, to maksymalne niszczenie okupantów, ich sprzętu, zapasów, magazynów sztabów – oznajmił w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w tradycyjnym wieczornym wystąpieniu.

„Rosja codziennie ma nieść straty – tak jest sprawiedliwie” – powiedział Zełenski, podsumowując poniedziałkową naradę w naczelnym dowództwie. Jej głównym tematem, jak dodał, była sytuacja na froncie – te odcinki, na których Ukraina atakuje i te, na których jest w obronie.

Omawiano również sposoby obrony przed rosyjskimi atakami rakietowymi na infrastrukturę portową, zbożową i na cywilów. „Przygotowujemy mocną odpowiedź rosyjskim terrorystom na ich napaści” – powiedział.

Jako jeden z celów Ukrainy Zełenski wskazał rozpoczęcie negocjacji o członkostwie w Unii Europejskiej do końca roku. „Ukraina jest w pełni gotowa – z naszej strony robimy wszystko, co jest konieczne. I wszystko, co jest możliwe, by również UE była do tego w pełni gotowa” – oświadczył.

22:00 W wyniku ostrzału amunicją kasetową Kostiantyniwki w obwodzie donieckim zginęło dziecko; siedem osób jest rannych – powiadomiły w poniedziałek lokalne władze.

„Około godz. 19 Rosjanie ostrzelali zbiornik wodny, nad którym wypoczywali ludzie. Ostrzał prowadzono amunicją kasetową z wyrzutni Smiercz” – poinformował Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu.

Początkowo urzędnik podał, że wśród siedmiu rannych osób jest czworo dzieci w wieku od pięciu do 12 lat. Później przekazał, że jedno z dzieci zmarło.

Urzędnik zaapelował do mieszkańców, by ewakuowali dzieci z niebezpiecznych przyfrontowych regionów, ponieważ „Rosjanie walczą z cywilami i w swojej żądzy zabijania nie zatrzymają się przed niczym”.

(PAP)