O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Dzwon kościelny powraca z Monachium do Polski po ponad 80 latach. Miał być stopiony dla niemieckiego przemysłu zbrojeniowego

Po ponad 80 latach dzwon kościelny z Monachium powraca do Polski. Dzwon z kościoła w Kuźniczysku na Śląsku został zdemontowany przez Niemców podczas II wojny światowej. Nie wiadomo, w jaki sposób trafił do kościoła w Monachium - informuje portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung" (SZ).

Kościół w Kuźniczysku. Fot. Wikimedia commons/ Sławomir Milejski
Kościół w Kuźniczysku. Fot. Wikimedia commons/ Sławomir Milejski

Jak poinformował Dekanat Ewangelicko-Luterański, w czasie II wojny światowej dzwon został zdemontowany w Grosshammer (Kuźniczysko) na Śląsku w tamtejszym kościele ewangelickim i przewieziony do Hamburga. Tam miał być stopiony dla niemieckiego przemysłu zbrojeniowego.

Nie wiadomo, w jaki sposób dzwon, który według dekanatu stanowi ważny zabytek kultury, ocalał i trafił w nienaruszonym stanie do kościoła w Monachium. Kościół protestancki nie korzysta z samego kościoła od 2005 roku. Obecnie jest używany przez gruzińską Cerkiew Prawosławną - pisze SZ.

We wtorek został przekazany polskiej gminie Trzebnicy.

Dzwon został odlany we Wrocławiu w 1792 roku. Już w latach 90. potomek rodziny wywodzącej się z Kuźniczyska badał drogę dzwonu do Górnej Bawarii. Ponieważ gmina Trzebnica, do której należy Kuźniczysko, obecnie remontuje zdewastowany budynek kościoła, dzwon ma teraz powrócić - informuje SZ.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

pp/

Zobacz także

  • Nadkomisarz dr Marek Łuczak odnalazł serce XVII-wiecznego dzwonu fot. PAP/Marcin Bielecki

    Odnaleziono serce XVII-wiecznego dzwonu. Poszukiwania prowadził szczeciński policjant-historyk

  • Uroczystości odsłonięcia dzwonu "Pamięć i przestroga", 15 bm. na zrekonstruowanych ruinach wieluńskiej fary. Dzwon został zamówiony przez Kancelarię Prezydenta RP dla uczczenia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Fot. PAP/Roman Zawistowski

    Dzwon "Pamięć i Przestroga" trafił do Wielunia

Serwisy ogólnodostępne PAP