W razie oparzenia pierwszą pomoc uzyskasz w aptece. To "temat całoroczny"

2023-07-26 16:53 aktualizacja: 2023-07-26, 17:19
Apteka Fot. PAP/Andrzej Rybczyński
Apteka Fot. PAP/Andrzej Rybczyński
Pacjent bez zbędnego oczekiwania uzyska pierwszą pomoc w aptece od farmaceuty w przypadku m.in. oparzeń pierwszego lub drugiego stopnia - powiedział prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie mgr farm. Marian Witkowski. - Oparzenia nie dzieją się tylko w wakacje, kiedy więcej przebywamy na świeżym powietrzu i jest więcej atrakcji. Oparzenia zdarzają się cały rok - dodała Przewodnicząca Komisji Nauki i Szkolenia OIA Małgorzata Chmielak.

Konferencja prasowa pt. „STOP Oparzeniom u dzieci. Rola farmaceuty w pierwszej pomocy przy oparzeniu” organizowana przez Okręgową Izbę Aptekarską i Fundację „Po Oparzeniu” odbyła się w Warszawie.

W trakcie konferencji zostały poruszone m.in. tematy takie jak: rola farmaceuty w pierwszej pomocy przy oparzeniu, fakty i mity dotyczące leczenia oparzeń, znaczenie działań w ciągu 24 godzin od oparzenia na dalsze leczenie oraz praktyczne warsztaty z pierwszej pomocy przy oparzeniach u dzieci i dorosłych.

W konferencji wzięli udział: prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie mgr farm. Marian Witkowski, skarbnik OIA w Warszawie mgr farm. Emilia Gąsińska, przewodnicząca Komisji Nauki i Szkolenia OIA w Warszawie mgr farm. Małgorzata Chmielak, wiceprezes zarządu Fundacji „Po Oparzeniu” Anna Mossakowska-Ziemniak oraz ratownik medyczny Kamil Kasiak.

"Rok 2021 to rok, w którym weszła w życie ustawa o zawodzie farmaceuty. Akt ten bardzo znacząco rozszerzył zakres obowiązków zawodowych farmaceuty, wprowadził opiekę farmaceutyczną, ale również wprowadził usługi farmaceutyczne. Stąd też apteki na dzień dzisiejszy stają się powoli takimi lokalnymi centrami usług farmaceutyczno-medycznych, w których to farmaceuci pomagają pacjentom w najmniejszych dolegliwościach, dlatego, że do apteki jest najbliżej i do apteki najłatwiej się dostać. Pacjent bez zbędnego oczekiwania uzyska pomoc" - mówił prezes Witkowski.

Pomoc w tzw. małych dolegliwościach

"Myślę, że oparzenia pierwszego i drugiego stopnia, które pacjenci leczą z natury samodzielnie, to są właśnie tzw. małe dolegliwości, w których farmaceuta pomoże zarówno najszybciej, jak i najlepiej" - dodał prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie.

Przewodnicząca Komisji Nauki i Szkolenia OIA Małgorzata Chmielak zwróciła uwagę, że oparzenia to jest "temat całoroczny".

"Oparzenia nie dzieją się tylko w wakacje, kiedy więcej przebywamy na świeżym powietrzu i jest więcej atrakcji. Oparzenia zdarzają się cały rok" - mówiła.

Dodała również, że istotną rolą farmaceutów powinno być poinformowanie pacjentów, w jakim obszarze należy uzupełnić apteczkę domową. Przekazała, że specjalistyczne opatrunki hydrożelowe, które są opatrunkami atraumatycznymi, powinny obowiązkowo znaleźć się w takiej apteczce.

Przewodnicząca podkreśliła jednak, że farmaceuta nie jest osobą, która może udzielić pomocy w każdej sytuacji, kiedy pacjent trafi do apteki.

Dziecko powinno trafić do lekarza

"Są pewne obszary, gdzie farmaceuta nie jest osobą do udzielania pierwszej pomocy i to będą przede wszystkim małe dzieci. Dziecko, które uległo urazowi oparzeniowemu powinno trafić przynajmniej do lekarza pierwszego kontaktu" - podsumowała.

Jak poinformował ratownik medyczny Kamil Kasiak, w przypadku oparzenia najważniejsze w pierwszej pomocy jest natychmiastowe rozpoczęcie procesu chłodzenia, po to, żeby zmniejszyć postępowanie urazu.

"W przypadku, kiedy np. dziecko wyleje na siebie wrzątek to nie czekamy i nie idziemy z dzieckiem do łazienki, żeby zdjąć mokre ubranie, tylko należy natychmiast zdjąć zalane ciuchy i rozpocząć proces chłodzenia" - powiedział.

Wyjaśnił, że bardzo niska temperatura również niszczy tkanki skóry, więc nie można "agresywnie" chłodzić poparzonych miejsc. "W związku z tym na pewno nie lód, na pewno nie zimne kompresy z lodówki" - dodał.

"Proces chłodzenia powinniśmy rozpocząć letnią wodą. Chłodzenie powinno trwać minimum 15 minut. Następnie należy zastosować profesjonalny opatrunek, najlepiej właśnie opatrunek hydrożelowy, zarówno w postaci opatrunku, jak i w postaci sprayu. Powinniśmy zadbać o to, żeby jak najdłużej utrzymać wilgoć tego opatrunku, więc najlepiej przykryć go folią spożywczą lub użyć opakowania po opatrunku" - przekazał.(PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut

kno/