Nie żyje Sinead O’Connor. Miała 56 lat

2023-07-26 20:04 aktualizacja: 2023-07-27, 08:10
Sinead O'Connor zyskała sławę w 1990 r. dzięki coverowi piosenki Prince'a "Nothing compares 2 U". Fot. PAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT EDITORIA
Sinead O'Connor zyskała sławę w 1990 r. dzięki coverowi piosenki Prince'a "Nothing compares 2 U". Fot. PAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT EDITORIA
Irlandzka piosenkarka Sinead O'Connor zmarła w wieku 56 lat - przekazała w środę wieczorem jej rodzina. Artystka była najbardziej znana z przeboju "Nothing Compares 2 U", ale też z bezkompromisowo wyrażanych poglądów. Nie podano na razie przyczyn jej śmierci.

"Z wielkim smutkiem informujemy o śmierci naszej ukochanej Sinead. Jej rodzina i przyjaciele są zdruzgotani i poprosili o uszanowanie prywatności w tym bardzo trudnym czasie" - napisano w krótkim oświadczeniu wydanym przez rodzinę.

Wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów wydała dziesięć albumów studyjnych. Jej piosenka "Nothing Compares 2 U" napisana przez Prince'a została uznana za singiel numer jeden na świecie w 1990 r. przez Billboard Music Awards.

Dziennikarka muzyczna Maria Szabłowska zauważyła, że piosenka „Nothing Compares 2 U” była jej największym i jedynym powszechnie znanym przebojem.

„Gdy zaczynamy myśleć o dorobku O’Connor, to ta piosenka jest ponad wszystkim, co nagrała. To piosenka, której nie sposób nie zauważyć, nie tylko ze względu na tekst i muzykę, ale również jej pełen pasji sposób pisania, który był tak bardzo prawdziwy. Gdy pierwszy raz ją usłyszałam, to wiedziałam, że nigdy jej nie zapomnę” – zauważyła dziennikarka. „Niestety, zmarła bardzo młodo, mogłaby jeszcze długo pisać piosenki” – dodała.

Maria Szabłowska zwróciła uwagę także na wątki tradycyjnej muzyki irlandzkiej obecne w twórczości piosenkarki. „Nagrała dziesięć płyt, ale nigdy nie powtórzyła sukcesu jej największego przeboju. Być może zadecydowały o tym jej problemy pozamuzyczne” – mówi dziennikarka.

W ostatnich miesiącach irlandzka wokalistka wciąż nie mogła się podnieść po tragicznej śmierci swojego siedemnastoletniego syna, który na początku 2022 r. popełnił samobójstwo. „Wydaje się, że ta śmierć mogła ją ostatecznie załamać” – podkreśliła Maria Szabłowska. Po śmierci syna Sinead O'Connor zasugerowała zakończenie kariery muzycznej. 

„Powiem tylko, że sugestie, że będą jakieś występy w tym roku, w przyszłym lub kiedykolwiek, są błędne. Już nigdy nie będę miała o czym śpiewać” - napisała piosenkarka w lutym 2022 r.

Po tym wydarzeniu odwołała na czas nieokreślony zaplanowaną już trasę koncertową i wydanie płyty "No Veteran Dies Alone".

Shane O'Connor był jednym z czworga dzieci piosenkarki. Jego ojciec to irlandzki muzyk Donal Lunny.

Sinéad O'Connor zadebiutowała w latach osiemdziesiątych w zespole In Tua Nua. Karierę solową rozpoczęła w 1986 r. płytą „The Lion and the Cobra”. Największy rozgłos piosenkarka zyskała po wydaniu drugiej płyty z 1990 roku, "I Do Not Want What I Haven't Got", zawierającej utwór „Nothing Compares 2 U”, napisany przez Prince’a. Piosenka dotarła do pierwszych miejsc list przebojów i stała się jej największym przebojem karierze. Utworowi towarzyszył teledysk, nakręcony w Paryżu. W 1991 r. płyta „I Do Not Want What I Haven’t Got” została nagrodzona statuetką Grammy za najlepszy album muzyki alternatywnej.

Dzięki "Nothing Compares 2U" stała się gwiazdą światowego formatu, choć żadna z późniejszych płyt nie zbliżyła się do sukcesu "I Do Not Want What I Haven't Got".

O'Connor była także znana z występów z wieloma innymi wykonawcami, między innymi Rogerem Watersem i Peterem Gabrielem. W bieżącym roku wyróżniona nagrodą za Klasyczny Album Irlandii, przyznawaną przez irlandzką telewizję publiczną RTE.

W równym stopniu co z muzyki, artystka znana była też z ogolonej głowy i bezkompromisowo wyrażanych poglądów na tematy społeczno-polityczne, w tym religię. Najgłośniejszą kontrowersją w związku z tym było podarcie w 1992 roku podczas programu "Saturday Night Live" w amerykańskiej stacji NBC zdjęcia papieża Jana Pawła II, co miało być protestem przeciwko nadużyciom seksualnym ze strony księży.

Jej stosunek do religii był bardzo złożony - z jednej strony mówiła, że uważa się za chrześcijankę, ale atakowała instytucję Kościoła katolickiego. Pod koniec lat 90. została wyświęcona jako ksiądz nieuznającego zwierzchnictwa Watykaniu Irlandzkiego Ortodoksyjnego Kościoła Katolickiego i Apostolskiego. Z kolei w 2018 roku przeszła na islam i zmieniła nazwisko na Shuhada' Sadaqat, choć na scenie nadal występowała jako Sinead O'Connor.

Na jej skomplikowany stosunek do religii, seksualności, burzliwe życie osobiste - choć deklarowała się jako osoba biseksualna, cztery razy wychodziła za mąż i miała czwórkę dzieci - wpływały trudne dzieciństwo, w której było sporo przemocy domowej oraz choroba dwubiegunowa, na którą cierpiała.

W 2021 r. światową premierę miała jej autobiografia „Rememberings”, wydaną po polsku pod tytułem „Wspomnienia”. Między innymi na jej kartach opowiadała o swoich zaburzeniach psychicznych i trudnym dzieciństwie.

"Jej muzyka była kochana na całym świecie, a jej talent był niezrównany i nieporównywalny. Kondolencje dla jej rodziny, przyjaciół i wszystkich, którzy kochali jej muzykę" - napisał na Twitterze na wieść o śmierci artystki premier Irlandii Leo Varadkar. (PAP)

Autorzy: Michał Szukała, Bartłomiej Niedziński 

mmi/