"Bardzo chętnie powitamy Nową Zelandię i innych partnerów, którzy mogą się zaangażować, jeśli uznają to za stosowne" - powiedział Blinken na konferencji prasowej.
Had a great discussion today with New Zealand Prime Minister @chrishipkins. The relationship between the United States and New Zealand has never been stronger, I look forward to continuing our efforts in building a free and prosperous Indo-Pacific. pic.twitter.com/cGE0ULuUMB
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) July 27, 2023
Podczas jednodniowej wizyty w Wellington szef amerykańskiej dyplomacji spotkał się z premierem Nowej Zelandii Chrisem Hipkinsem i minister spraw zagranicznych Nanaią Mahutą.
"Od dawna współpracujemy w najważniejszych kwestiach bezpieczeństwa narodowego. Więc w miarę jak rozwijamy AUKUS, drzwi pozostają otwarte dla wszystkich" - dodał Blinken.
Kilkuetapowy projekt AUKUS to porozumienie w zakresie wymiany technologii zbrojeniowych, którego głównym celem jest zbudowanie przez Australię i Wielką Brytanię nowego okrętu podwodnego o napędzie nuklearnym. Nowe jednostki mają wykorzystywać również technologię amerykańską i wejść do służby pod koniec lat 30. Wcześniej Australia ma kupić co najmniej trzy nuklearne okręty podwodne od USA.
Wonderful to meet with @USAmbNZ and the talented and dedicated staff at @usembassynz. Their work representing the United States and expanding the U.S.-New Zealand partnership benefits both of our countries and the entire region. pic.twitter.com/01YZxoyliG
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) July 26, 2023
Mahuta zapewniła, że jest otwarta na współpracę wojskową w ramach AUKUS, ale nie jest gotowa na kompromis czy dyskusję wokół zmiany stanowiska Nowej Zelandii, jako państwa "wolnego od atomu". Dodała, że jej rozmowy z Blinkenem dotyczyły m.in. wyzwań związanych ze zmianami geopolitycznymi i klimatycznymi. Szefowa nowozelandzkiej dyplomacji podkreśliła przywiązanie obu państw do wartości demokratycznych i praw człowieka.
sm/