O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Uruchomienie Centralnego Rejestru Wyborców. PKW nie ma uwag

Państwowa Komisja Wyborcza nie zgłosiła uwag do projektu komunikatu premiera ws. uruchomienia Centralnego Rejestru Wyborców 4 sierpnia. Komisja uznała jednocześnie za niezbędne  przeprowadzenie dalszych testów systemu, w szczególności wydajnościowych, w tym z udziałem gmin.

Liczenie głosów przez członków komisji wyborczej Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Liczenie głosów przez członków komisji wyborczej Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Więcej

Posłowie na sali obrad Fot. PAP/Piotr Nowak

PiS na czele. Kto jeszcze wchodzi do Sejmu, kto tworzy rząd? Najnowszy sondaż

Wniosek o uruchomienie systemu 4 sierpnia trafił do Komisji w poniedziałek. W środę PKW nie zgłosiła do niego uwag.

PKW zwróciła jednocześnie uwagę na konieczność kontynuowania intensywnych prac mających na celu zapewnienie niezawodności Centralnego Rejestru Wyborców, w związku ze zbliżającymi się wyborami do Sejmu i Senatu. „Komisja w ramach tych działań za niezbędne uznaje przeprowadzenie dalszych testów systemu, w szczególności wydajnościowych, w tym z udziałem gmin” – podkreślono.

Ostateczna decyzja należy teraz do premiera Mateusza Morawieckiego.

„Mam wszelkie powody, żeby podejrzewać, że pan premier się przychyli do tego pomysłu” – powiedział PAP minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Zapewnił jednocześnie, że system przeszedł testy i jest gotowy na wybory parlamentarne. „Prowadziliśmy testy, podjęliśmy wiele działań, których celem było osiągnięcie gotowości do startu systemu. Dzisiaj już wiemy, że on działa” – zaznaczył Cieszyński.

Podstawą do utworzenia Centralnego Rejestru Wyborców jest nowelizacja Kodeksu wyborczego z marca b.r. CRW zastąpić ma system, w którym lokalny rejestr wyborców prowadzony jest w każdej z 2,5 tys. gmin.

CRW ma służyć ustaleniu liczby wyborców, sporządzaniu spisów wyborców oraz spisów osób uprawnionych do udziału w referendum oraz sprawdzaniu posiadania prawa wybierania. Dostęp do CRW będą mieli wójtowie, PKW i komisarze wyborczy za pośrednictwem Krajowego Biura Wyborczego, minister ds. informatyzacji, minister spraw zagranicznych i konsulowie. Aktualizacji CRW będą dokonywać gminy jako zadania zlecone. Rejestr ma być utrzymywany przez ministra ds. informatyzacji. W latach 2022–2031 wydatki na CRW mają wynieść maksymalnie 91,72 mln zł, z tego: w 2022 r. – 2,3 mln zł; w 2023 r. – 28,9 mln zł; w 2024 r. – 7,6 mln zł; a w latach 2025-2031 po 7,56 mln zł. (PAP)

Autorka: Aleksandra Rebelińska

mar/

Zobacz także

  • Logo PSL Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Afera w PSL. Działacz poparł w wyborach kandydata PiS

  • Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia podczas konsultacji u prezydenta Andrzeja Dudy Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Kto w wyborach głosował na Trzecią Drogę? Ciekawe wyniki sondażu

  • Fot. PAP/Valdemar Doveiko

    W Sądzie Najwyższym już 849 protestów wyborczych i 1664 referendalne

  • Poseł Piotr Zgorzelski, senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka, Małgorzata Kidawa-Błońska, Marek Pęk, Michał Kamiński oraz szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska podczas uroczystości Fot. PAP/Marcin Obara
    Specjalnie dla PAP

    Debiutanci w Senacie: odczuwamy dreszczyk emocji, robienie polityki będzie smakować

Serwisy ogólnodostępne PAP