Zalane posesje i drogi, połamane konary drzew. Strażacy interweniują po przejściu burz

2023-08-05 12:31 aktualizacja: 2023-08-05, 18:39
Interwencja straży pożarnej po intensywnych opadach deszczu. Fot. PAP/Artur Reszko (zdjęcie ilustracyjne)
Interwencja straży pożarnej po intensywnych opadach deszczu. Fot. PAP/Artur Reszko (zdjęcie ilustracyjne)
40 razy wyjeżdżali do tej pory strażacy do usuwania skutków burz, które w sobotę przechodzą przez Podkarpacie - poinformował w południe bryg. Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Interwencje strażaków polegają głównie na usuwaniu połamanych konarów drzew i gałęzi leżących na ulicach, chodnikach, posesjach i liniach energetycznych. Strażacy udrażniają przepusty drogowe oraz pompują wodę z zalanych posesji oraz piwnic.

"Najwięcej interwencji odnotowaliśmy powiatach leżajskim i rzeszowskim. Nikomu nic się nie stało, nikt nie został ranny" – przekazał bryg. Marcin Betleja.

Strażacy apelują o ostrożność i śledzenie prognoz meteorologicznych. „Jeśli nie musimy wychodzić z domów, zostańmy w nich, tam jesteśmy najbezpieczniejsi. Pozamykajmy okna, z balkonów pousuwajmy przedmioty, które zdmuchnięte silnym powiewem wiatru mogą zrobić komuś krzywdę. Nie parkujmy samochodów pod drzewami i reklamami wielkopowierzchniowymi, unikajmy terenów zadrzewionych” – przypomina rzecznik podkarpackich strażaków.

Silne deszcze i ulewy z gradem. Na obwodnicę Staszowa osunęła się ziemia 

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w regionie świętokrzyskim. Na obwodnicę Staszowa osunęła się ziemia z nasypu. "Zablokowany w tej chwili jest fragment obwodnicy od ronda na Chmielnik do Ronda na Kraków. Strażacy usuwają ziemię z jezdni” – powiedział PAP rzecznik świętokrzyskich strażaków st. pkt. Marcin Bajur.

Z kolei w Podlaskiem w związku z opadami deszczu możliwe jest gwałtowne podniesienie się poziomu wody w rzekach i lokalne podtopienia.

Synoptycy prognozują, że burze będą stopniowo przemieszczać się na północ i północy wschód regionu. "W najbliższym czasie ilość burz i natężenie opadów z nimi związanych będzie utrzymywało się na podobnym lub nieco silniejszym poziomie" - podało IMGW.

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu o charakterze burzowym IMGW wydał w sobotę ostrzeżenia o gwałtowanym wzroście stanu wód. Dotyczy to obszaru rzek: Narew, Supraśl, Biebrza, Pisa, Bug, Nurzec, Leśna, Niemen (w woj. podlaskim) i Liwiec (w woj. mazowieckim i podlaskim).

"W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W miejscach wystąpienia szczególnie intensywnych opadów punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych" - podał IMGW.

Ostrzeżenia przed opadami i możliwymi burzami z gradem dla całego woj. śląskiego wydało także Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie IMGW – PIB. Gwałtowne zjawiska mogą pojawiać się w tym regionie w sobotę do wieczora.

Do godz. 18. w sobotę prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym, od 30 mm do 50 mm. Opadom towarzyszyć mogą burze z porywami wiatru do 70 km/h. Możliwy jest grad.

Obowiązujące do godz. 20. w sobotę ostrzeżenia pierwszego stopnia o możliwych gwałtownych wzrostach stanów wody, szczególnie na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, z możliwymi lokalnymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych, dotyczą na terenie woj. śląskiego obszarów: Warty, Liswarty, Małej Wisły od zb. Goczałkowice oraz Soły.

Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia (m.in. z możliwością punktowych przekroczeń stanów alarmowych) obejmują obszary: Małej Wisły, Przemszy, Odry, Opawy, Opawicy, Olzy, Czadeczki, Psiny, Rudy, Bierawki, Kłodnicy oraz Straduni.(PAP)

Autorki: Agnieszka Lipska, Sylwia Wieczeryńska

mmi/