Prezydent Zełenski: nie mam wątpliwości, że F-16 będą na naszym niebie [RELACJA NA ŻYWO]

2023-08-09 06:53 aktualizacja: 2023-08-10, 07:45
Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Newscom/	Ukrainian President Press Office
Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Newscom/ Ukrainian President Press Office
Nie mam wątpliwości, że samoloty F-16 będą na ukraińskim niebie - oświadczył w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak dodał, strona ukraińska nieustannie pracuje nad tym, by zwiększyć liczbę systemów obrony przeciwlotniczej i rakiet, którymi dysponuje armia. "Na całe nasze terytorium potrzeba znacznie więcej systemów obrony przeciwlotniczej niż mamy teraz" - podkreślił prezydent na nagraniu. "Krok po kroku przekształcamy to +znacznie więcej+" w konkretne możliwości naszych sił - stwierdził.

22:07 Nie mam wątpliwości, że samoloty F-16 będą na ukraińskim niebie - oświadczył w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak dodał, strona ukraińska nieustannie pracuje nad tym, by zwiększyć liczbę systemów obrony przeciwlotniczej i rakiet, którymi dysponuje armia.

"Na całe nasze terytorium potrzeba znacznie więcej systemów obrony przeciwlotniczej niż mamy teraz" - podkreślił prezydent na nagraniu. "Krok po kroku przekształcamy to +znacznie więcej+" w konkretne możliwości naszych sił - stwierdził.

20:00 Zagorskie Zakłady Optyczno-Mechaniczne w Siergijew Posadzie pod Moskwą, gdzie w środę doszło do eksplozji, uczestniczą w pracach nad budową bombowca nowej generacji Posłannik - poinformowali dziennikarze niezależnego rosyjskiego kanału na Telegramie Agentstwo.

W godzinach porannych agencja Reutera powiadomiła za rosyjskimi mediami, że na skutek wybuchu w zakładach w Siergijew Posadzie, produkujących m.in. celowniki i noktowizory, poszkodowanych zostało co najmniej 16 osób. Po godz. 17 czasu polskiego państwowe rosyjskie agencje i związane z Kremlem portale donosiły o jednej ofierze śmiertelnej i co najmniej 56 rannych.

19:53 Rosyjskie wojska zaatakowały dzielnicę mieszkaniową w Zaporożu na południowym wschodzie Ukrainy; są zabici i ranni - przekazał w środę Anatolij Kurtiew z lokalnych władz. Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował o trzech zabitych w wyniku ataku.

Wcześniej media podały, że w mieście słychać było eksplozję i ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

18:35 Rzekomo skonfliktowany z Kremlem założyciel najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn wygrał przetarg na dostawy posiłków dla uczniów szkół w obwodzie moskiewskim; kontrolowane przez Prigożyna firmy zarobią w ten sposób 2,4 mld rubli, czyli około 100 mln zł - powiadomiły w środę niezależne rosyjskie profile na Telegramie Dossier i Możem Objasnit'.

Kontrakty z tymi przedsiębiorstwami o łącznej wartości około 2 mld rubli podpisano już po czerwcowym buncie Prigożyna i jego "marszu na Moskwę". Oprócz szefa Grupy Wagnera żywność do podmoskiewskich szkół dostarcza jeszcze tylko były parlamentarzysta Władimir Piekariow. Warto jednak zauważyć, że działa on na tym rynku już od dawna, natomiast Prigożyn, znany z wcześniejszego zaangażowania w branży cateringowej, zainwestował w dostawy posiłków dla uczniów po raz pierwszy - czytamy na Możem Objasnit'.

16:43 W ciągu minionej doby nasze siły zniszczyły osiem rosyjskich magazynów amunicji na kierunku taurydzkim, czyli na odcinku frontu w obwodzie zaporoskim i zachodniej części obwodu donieckiego - poinformował w środę na Telegramie dowódca ukraińskiego zgrupowania wojskowego Tauryda generał Ołeksandr Tarnawski.

Przeprowadziliśmy też uderzenie w stanowisko dowodzenia wroga. Łączne straty osobowe agresora wyniosły 244 osoby, w tym 93 zabitych - dodał Tarnawski. 

15:30 W środę na okupowanym przez Rosję Krymie odnotowano eksplozje w aż pięciu różnych miejscach, w tym m.in. w okolicach Sewastopola i na poligonie starokrymskim we wschodniej części półwyspu - powiadomiła ukraińska agencja UNIAN za lokalnymi mediami i profilami w sieciach społecznościowych.

W godzinach porannych pojawiły się też doniesienia o wybuchach w rejonie (powiecie) dżankojskim na północy Krymu, w porcie w Teodozji oraz w miejscowości Saki na zachodzie półwyspu. Rosyjskie okupacyjne władze tłumaczyły, że incydenty w pobliżu Sewastopola i w Teodozji były jakoby związane z ćwiczeniami wojskowymi.

Na Moście Krymskim (Kerczeńskim), łączącym Krym z Rosją, tymczasowo wstrzymano ruch pojazdów - czytamy na portalu agencji UNIAN.

Poczynając od sierpnia 2022 roku na Krymie niemal co kilka dni odnotowywane są wybuchy. W przypadku ukraińskich ataków przy pomocy dronów rosyjska administracja za każdym razem utrzymuje, że jest to jakoby efekt działań obrony przeciwlotniczej lub skutecznego niszczenia nadlatujących bezzałogowców.

Władze w Kijowie otwarcie przyznają się do części spośród tych operacji. W marcu sztab generalny armii potwierdził, że siły ukraińskie przeprowadziły atak na linię kolejową w mieście Dżankoj. Jak wówczas wyjaśniono, ta operacja miała na celu całkowite lub przynajmniej częściowe zniszczenie tras zaopatrzeniowych wroga w kierunku okupowanych terenów południa Ukrainy.

14:42 Kreml nie traktuje wojny wyłącznie w kategoriach starcia kinetycznego. To rozgrywka, w której można przerzucić Wagnerowców na Białoruś i w ramach działań hybrydowych niepokoić Polskę – powiedział dr Jacek Bartosiak w rozmowie z prezesem PAP Wojciechem Surmaczem.

W środę w programie „Gość Specjalny PAP” Wojciech Surmacz rozmawiał z dr Jackiem Bartosiakiem, dyrektorem think tanku Strategy & Future. Pytał o zagrożenia płynące z przemieszczenia się na Białoruś najemników z Grupy Wagnera.

Dr Bartosiak stwierdził, że ciężko jednoznacznie określić, czy bunt najemników był działaniem zaplanowanym na Kremlu, czy też faktyczną rebelią przywódcy grupy Jewgieniego Prigożyna przeciwko Putinowi. Jak powiedział: „skuteczny polityk potrafi obrócić tego typu sytuację na swoją korzyść”.

Jednocześnie wskazał, że z buntu Wagnerowców Polska powinna wyciągnąć odpowiednie wnioski. W ocenie eksperta, Rosja udowodniła, że „nie ma zamiaru poddać się w tej wojnie”. Wyjaśnił, że Kreml nie traktuje konfliktu wyłącznie w kategoriach starcia kinetycznego między dwoma armiami. „To rozgrywka, w której można przerzucić Wagnerowców na Białoruś i w ramach działań hybrydowych niepokoić Polskę: testować artykuł 5. NATO, naszą wewnętrzną sytuację polityczną i system odporności państwa polskiego” – podkreślił.

13:45 Liczba rannych w wybuchu w zakładzie przemysłowym, produkującym m.in. celowniki i noktowizory, w mieście Sergijew Posad pod Moskwą, wzrosła do 45 - informuje w środę agencja Reutera za lokalnymi władzami. Wstępnie podawano liczbę 16 rannych, inne źródła mówiły o 25 poszkodowanych.

Do eksplozji doszło w magazynie Zagorskich Zakładów Optyczno-Mechanicznych, w którym składowane były materiały wybuchowe. Według rosyjskich mediów, na które powołuje się Radio Swoboda, doszło do niej w innym magazynie, w którym nie powinny znajdować się materiały pirotechniczne.

Zakłady w Sergijew Posadzie (w czasach ZSRR - Zagorsk), to jedno z najstarszych przedsiębiorstw z branży optycznej w Rosji. Wśród jego klientów znajdują się rosyjskie służby bezpieczeństwa. Zakład produkuje m.in. sprzęt wojskowy, w tym celowniki noktowizyjne do czołgów; w czerwcu ubiegłego roku wybuchł w nim poważny pożar - przekazało Radio Swoboda.

13:41 Na koniec czerwca 2023 r. prawie 4,07 mln obywateli spoza UE, którzy uciekli z Ukrainy w wyniku rosyjskiej agresji 24 lutego 2022 r., miało status ochrony czasowej w krajach UE - podał Eurostat. Czechy, Polska i Estonia przyjęły najwięcej uchodźców z Ukrainy w relacji do populacji tych krajów

Głównymi krajami UE przyjmującymi uchodźców z Ukrainy były Niemcy (1 133 420 osób; 28 proc. ogółu), Polska (977 740; 24 proc.) i Czechy (349 140; 9 proc.).

W porównaniu z końcem maja 2023 r. liczba beneficjentów ochrony czasowej z Ukrainy wzrosła w UE o 45 800 (+1,1 proc.). Największy wzrost odnotowano w Niemczech (+21 830; +2,0 proc.), Czechach (+9050; +2,7 proc.) i Irlandii (+3100; +3,7 proc.).

Tylko dwa kraje odnotowały spadek liczby osób objętych ochroną czasową: Polska (-13 635; -1,4 proc.) i Włochy (-1 005; -0,6 proc.).

W relacji do populacji kraju najwyższą liczbę beneficjentów ochrony czasowej z Ukrainy na tysiąc obywateli w czerwcu 2023 r. odnotowano w Czechach (32,2), Polsce (26,6), Estonii (25,8), Bułgarii (24,9) i na Litwie (24,7), podczas gdy średni wskaźnik na poziomie UE wynosił 9,1 na tysiąc osób.

12:49 18-letnia mieszkanka Bachmutu w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, została skazana na dziewięć lat więzienia za przekazywanie rosyjskim służbom specjalnym danych o lokalizacji obiektów, które potem ostrzeliwały wojska rosyjskie - poinformowała Prokuratura Generalna Ukrainy.

Młodej kobiecie udowodniono, że w maju i czerwcu 2022 roku przekazała funkcjonariuszowi rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) dane o lokalizacji jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy w Bachmucie i okolicach. Została przez niego zwerbowana w zamian za wynagrodzenie i 14 razy przekazała informacje. Na zrzutach ekranu z Google Maps zaznaczała m.in. obiekty przemysłowe i placówki edukacyjne, a wojska rosyjskie ostrzeliwały te obiekty.

Prokuratura poinformowała, że kobietą kierowały, oprócz korzyści materialnych, również motywy ideologiczne. Do czasu ogłoszenie wyroku przebywała w areszcie; nie podano kiedy została zatrzymana.

11:32 Siły rosyjskie "stworzyły pięść" do uderzenia na kierunku Kupiańska w obwodzie charkowskim, ale nasza obrona pozostaje mocna - poinformował dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski, cytowany w środę przez portal Ukrainska Prawda.

Zdaniem generała Rosjanie wybrali kierunek Kupiańska jako główny punkt swoich działań ofensywnych, stworzyli grupę uderzeniową z ośmiu pododdziałów "Sztorm-Z".

"Toczą się bardzo intensywne walki, niektóre pozycje przechodzą z rąk do rąk po kilka razy" - zauważył Syrski. "Ich (Rosjan) głównym celem jest przedarcie się przez nasze pozycje obronne i dotarcie do Kupiańska" - dodał.

11:15 Dopiero w połowie lipca, a więc z ponad rocznym opóźnieniem, władze Włoch zawiesiły tzw. złote wizy dla rosyjskich i białoruskich inwestorów - podał ekonomiczny portal Altreconomia. Przypomina, że Komisja Europejska rekomendowała podjęcie tego kroku natychmiast po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Jak zaznaczono, w ciągu prawie 18 miesięcy sankcji Rosjanie najbardziej skorzystali na tym opóźnieniu.

Rząd Giorgii Meloni zamroził 14 lipca program Investor Visa for Italy, czyli wydawania wiz dla obywateli Rosji i Białorusi w zamian za inwestycje.

Według informacji uzyskanych w rządzie przez niezależny portal ekonomiczny Włochy wydały od zeszłego roku dwuletnie wizy inwestycyjne co najmniej 32 obywatelom Rosji. Zwróciło się zaś o nie 36 osób z tego kraju.

10:46 W kilku rejonach wokół Charkowa, na północnym wschodzie Ukrainy, przygotowywana jest obowiązkowa ewakuacja dzieci - powiedziała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk, cytowana w środę przez agencję Ukrinform.

Wicepremier dodała, że "w tej chwili nie może sprecyzować skali przymusowej ewakuacji".

"Decyzję muszą najpierw podjąć władze lokalne; rozmawiałam wczoraj z szefem administracji obwodu charkowskiego Ołehem Syniehubowem, który potwierdził, że decyzję akceptuje ze względu na prowadzone w regionie działania ofensywne wojsk ukraińskich" - wyjaśniła Wereszczuk.

"Wróg odpowiada, a my musimy się na te odpowiedzi przygotować. Musimy zrobić wszystko, by bronić cywilów" - zaznaczyła.

W marcu rząd Ukrainy zatwierdził mechanizm pozwalający przeprowadzać obowiązkowe ewakuacje dzieci z terenów objętych działaniami wojennymi. Władze wprowadziły przymus ewakuacji w związku z tym, że część rodziców i opiekunów pomimo zagrożenia nie zgadza się na opuszczenie miejsc objętych walkami z siłami rosyjskimi. Dzieci są wywożone w towarzystwie jednego z rodziców lub opiekuna prawnego.

10:02 Od rozpoczęcia w lutym 2022 roku pełnowymiarowej inwazji przeciwko Ukrainie siły rosyjskie zniszczyły w obwodzie donieckim, na wschodzie kraju, ponad 81 tys. domów jednorodzinnych i niemal 5,5 tys. bloków mieszkalnych - poinformował Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu, cytowany w środę przez portal Ukrainska Prawda.

Kyryłenko oświadczył, że wojska agresora zniszczyły również ponad 1,3 tys. obiektów infrastruktury cywilnej, w tym szpitale, szkoły i przedszkola oraz 90 mostów, skrzyżowań czy węzłów komunikacyjnych.

Szef władz obwodu donieckiego poinformował też, że na 51 proc. jego terenów, które znajdują się obecnie pod kontrolą Kijowa, przebywa nadal 492 tys. osób.

09:43 Ataki przy użyciu bezzałogowych statków nawodnych, czyli dronów nawodnych, są coraz ważniejszym elementem wojny morskiej i Ukraina wykorzystuje je do uderzania w rosyjskie morskie szlaki zaopatrzeniowe - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że 4 sierpnia rosyjski tankowiec "SIG" został zaatakowany i unieruchomiony w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, najwyraźniej przez bezzałogowy statek nawodny (USV) i nastąpiło to dzień po podobnym ataku na okręt desantowy "Oleniegorskij Gorniak" oraz dwa dni po najwyraźniej udaremnionym ataku na rosyjskie łodzie patrolowe, które prawdopodobnie eskortowały statek handlowy "Sparta IV".

Jak wskazano, "SIG" i "Sparta IV", choć pływają pod cywilną banderą, od dawna są zakontraktowane do transportu paliwa i zaopatrzenia wojskowego między Rosją a Syrią. Od 28 lutego 2022 roku rosyjskie okręty wojenne nie mogą przepływać przez Cieśninę Bosfor, przez co rosyjskie siły zbrojne w Syrii i na Morzu Śródziemnym są w dużym stopniu zależne od "SIG", "Sparty IV" i kilku innych statków cywilnych.

09:28 Polska nie może się godzić na "pokój za ziemię", bo przede wszystkim nie jest to polska ziemia, a uznając suwerenność Ukrainy, prawo Ukrainy do samoobrony, tę sprawę całkowicie zostawiamy decyzjom władz ukraińskich - mówił w środę w Radiu Wnet szef MSZ Zbigniew Rau.

09:26 Wojska ukraińskie kontynuują operacje ofensywne na kierunku bachmuckim, melitopolskim i berdiańskim; mają częściowe sukcesy w rejonie trzech miejscowości w obwodzie zaporoskim na południu kraju – powiadomił w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Na kierunkach Urożajne, Pryjutne i Werbowe (wojska ukraińskie) mają częściowe powodzenie, umacniają się na zajętych rubieżach” – podano w komunikacie Sztabu Generalnego na Facebooku.

W rejonie Bachmutu ukraińskie oddziały kontynuowały działania ofensywne na południe od tego miasta – poinformowano.

08:38 Wojska ukraińskie najprawdopodobniej przeprowadziły w obwodzie chersońskim ograniczony rajd na wschodni brzeg Dniepru, który jest kontrolowany przez siły rosyjskie – pisze w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Pododdziałom ukraińskim najwyraźniej udało się przeprowadzić ograniczony rajd na kontrolowaną przez Rosjan część obwodu chersońskiego, chociaż nie jest jasne, czy udało im się utrzymać tam trwałą obecność – ocenia amerykański think tank, opierając się m.in. na doniesieniach rosyjskich blogerów wojskowych. 

Według tych informacji 8 sierpnia ok. 40-50 żołnierzy (do siedmiu łodzi po 6-7 ludzi) przerwało rosyjską linię obrony w rejonie miejscowości Kozaczi Łaheri i posunęło się w głąb na odległość do ok. 800 metrów.

07:26 Reżim Alaksandra Łukaszenki stał się zagrożeniem także dla bezpieczeństwa regionalnego i międzynarodowego, czego dowodzą działania takie jak wymuszone lądowanie cywilnego samolotu w maju 2021 r. i utrzymująca się instrumentalizacja migrantów o nieuregulowanym statusie na wschodnich granicach UE - poinformował szef dyplomacji UE Josep Borrell w oświadczeniu wydanym w imieniu Unii Europejskiej w trzecią rocznicę sfałszowanych wyborów prezydenckich.

07:20 18-letni mężczyzna zginął, a trzy osoby zostały ranne w obwodzie dniepropietrowskim w wyniku rosyjskiego ostrzału – powiadomił Serhij Łysak, szef władz regionu położonego w środkowo-wschodniej Ukrainie.

04:22 Ukraina otrzyma około 30 czołgów Leopard 1, zakupionych przez niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall od belgijskiej firmy OIP Land Systems - poinformował we wtorek dziennik "Handelsblatt".

"Rheinmetall zakupił 50 czołgów Leopard 1 od belgijskiej firmy OIP Land Systems, po czym zostaną one wyremontowane w fabrykach koncernu w Duesseldorfie. Docelowo około 30 czołgów zostanie dostarczonych na Ukrainę” – napisał "Handelsblatt".

Ukraińska prasa przypomina, że kilka lat temu Belgia całkowicie wycofała ze służby 50 czołgów Leopard 1. Rząd belgijski sprzedał je firmie OIP Land Systems po 15 000 euro za sztukę, czyli po cenie starego żelaza. 

03:20 Mer Moskwy Siergiej Sobianin poinformował na Telegramie, że w nocy z wtorku na środę stolica Rosji została zaatakowana przez dwa drony - podała agencja AFP.

"Była próba wlotu do miasta dwóch dronów bojowych. Oba zostały zestrzelone przez obronę powietrzną. Jeden był w rejonie Domodiedowa, drugi w rejonie autostrady do Mińska" - napisał Sobianin.

Według mera Moskwy nie ma informacji o ewentualnych ofiarach spadających części dronów. 

00:05 Szwedzka firma Satcube wyśle na Ukrainę własnej produkcji satelitarne terminale internetowe, z których można będzie korzystać na terytoriach, gdzie nie działają sieci komórkowe i naziemne - poinformował we wtorek portal Ukraińska Prawda, powołując się na dziennik "Dagens Nyheter".

W pierwszym etapie Satcube planuje wysłać na Ukrainę około 100 przenośnych terminali internetowych.

Ukraińska Prawda przypomina, że Kijów zwrócił uwagę na Satcube po tym, jak kilka organizacji humanitarnych i dziennikarzy wykorzystało sprzęt szwedzkiej firmy do pracy na Ukrainie.

Dla Satcube to największe zamówienie od rozpoczęcia produkcji terminala w 2017 roku.

Dyrektor generalny Satcube Jakob Kallmer powiedział, że nie wie, czy sprzęt jego firmy będzie używany przez wojsko, ale temu nie zaprzeczył. "Może to być wszystko, od łączenia się ze szpitalami polowymi po utrzymywanie łączności w terenie" — stwierdził.

(PAP)