O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Dokumenty i zdjęcia por. phm. Konrada Okolskiego ps. Kuba zaprezentowano w Archiwum Akt Nowych [NASZE WIDEO]

W piątek zaprezentowano w AAN unikatowe materiały archiwalne por. phm. Konrada Okolskiego ps. Kuba, poległego w Powstaniu Warszawskim żołnierza Batalionu "Zośka". "Prezentowana dziś dokumentacja jest uzupełnieniem naszych zbiorów dotyczących Batalionu +Zośka+" – powiedziała PAP dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak.

Prezentacja unikatowych materiałów archiwalnych por. phm. Konrada Okolskiego ps. "Kuba" w Archiwum Akt Nowych Fot. PAP/Mateusz Marek
Prezentacja unikatowych materiałów archiwalnych por. phm. Konrada Okolskiego ps. "Kuba" w Archiwum Akt Nowych Fot. PAP/Mateusz Marek

W 79. rocznicę śmierci por. phm. Konrada Okolskiego, dzięki siostrzenicy "Kuby" pani Marii Agacie Kaczorowskiej-Kamińskiej, w Archiwum Akt Nowych zostały zaprezentowane nieznane dokumenty i fotografie jednego z legendarnych żołnierzy Batalionu "Zośka".
 
"Prezentowana dziś dokumentacja jest uzupełnieniem naszych zbiorów dotyczących Batalionu +Zośka+" – powiedziała PAP dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak. "Naszym obowiązkiem jest, aby pamięć tkwiącą w tych dokumentach i fotografiach zachowywać w zbiorach państwowych. Jesteśmy zobowiązani do tego, bo śmierć tych młodych ludzi dla Polski była aktem heroicznym. O takich ludziach musimy opowiadać kolejnym pokoleniom" – dodał. 
      
Wśród prezentowanych archiwaliów znajdują się m.in.: oryginalne dokumenty osobiste por. phm. Konrada Okolskiego ps. Kuba, bogaty zbiór fotograficzny, a także dokumenty rodzinne, w tym dokumenty osobiste ojca "Kuby", dr. Konrada Okolskiego, dyrektora Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie.
 
"Z dokumentów, zdjęć oraz relacji jego kolegów wyłania się obraz +Kuby+ jako młodego, stonowanego i zdyscyplinowanego człowieka, potrafiącego okiełznać bardzo charakternych kolegów i podwładnych" – ocenił dyr. Olczak.
  
"Wydarzenie nazwane zostało prezentacją zbiorów archiwalnych, ponieważ część dubletów rodzina przekazuje do Archiwum Akt Nowych, ale duża część pozostaje nadal w zbiorach rodziny" – wyjaśnił dyr. Olczak.
  
"W naszej rodzinie pamięć o +Kubie+ jest bardzo pielęgnowana. Moje córki i wnukowie są bardzo zaangażowani w poznawanie tego, co działo się w 1944 roku i wcześniej, dlatego do archiwum przekazuje tylko dublety, a resztę materiałów pozostawiam rodzinie" – powiedziała PAP siostrzenica    por. phm. Konrada Okolskiego "Kuby" Maria Agata Kaczorowska-Kamińska.

 

Porucznik, podharcmistrz Konrad Okolski, ps. Kuba urodził się 1923 r. w Skierniewicach. Przed wojenną należał do 80. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. W czasie okupacji był członkiem Szarych Szeregów a następnie Grup Szturmowych. Ukończył konspiracyjną Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty. Uczestniczył w wielu akcjach bojowych, m.in.: "Pod Arsenałem", "Celestynów", "Góral", "Sieczychy", "Wilanów", "Pogorzel". Był odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.
 
W powstaniu warszawskim był dowódcą plutonu "Felek" 2. kompanii "Rudy" Batalionu AK "Zośka". Podczas walk na Woli, 11 sierpnia 1944 r. otrzymał śmiertelny postrzał w głowę. Pochowany został w kwaterach żołnierzy i sanitariuszek baonu "Zośka" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.(PAP)

Autor: Tomasz Szczerbicki 

mar/

Zobacz także

  • Archiwalia związane z niepodległością w AAN. Fot. PAP/Albert Zawada

    Unikalne dokumenty archiwalne z okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości [NASZE WIDEO]

  •  Pokaz archiwaliów z okresu powstania warszawskiego w siedzibie Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Wśród zaprezentowanej dokumentacji znajdują się rozkazy i raporty z archiwum Komendy Głównej Armii Krajowej, pochodzące zarówno z okresu przygotowań do powstania, jak i z okresu walk. Fot. PAP/Albert Zawada

    "Obcowanie z tymi dokumentami wzbudza wiele emocji". Unikatowe fotografie z powstania [NASZE WIDEO]

  • PREZENTACJA ARCHIWALIÓW DOT. ZBRODNI KATYŃSKIEJ, Fot. PAP/Mateusz Marek

    Archiwum Akt Nowych zaprezentowało oryginalne dokumenty z ekshumacji zamordowanych w Katyniu polskich oficerów

  • Por. Jan Rodowicz "Anoda", członek Szarych Szeregów, oficer AK, bohater akcji pod Arsenałem, żołnierz batalionu „Zośka” , Fot. PAP/Archive PL/Alamy Stock Photo
    Specjalnie dla PAP

    Archiwum Akt Nowych: zachowało się niewiele dokumentów dotyczących Akcji pod Arsenałem

Serwisy ogólnodostępne PAP