Niemcy: Antonio Guterres laureatem Nagrody Karola Wielkiego

2019-01-29 22:00 aktualizacja: 2019-01-29, 22:00
Fot. EPA/LAURENT GILLIERON
Fot. EPA/LAURENT GILLIERON
Nagrodę Karola Wielkiego (Karlspreis) za zasługi dla integracji europejskiej otrzymuje w 2019 roku sekretarz generalny ONZ Antoni Guterres - poinformowała we wtorek w Akwizgranie kapituła przyznająca to wyróżnienie.

Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w Akwizgranie, w ratuszu zbudowanym na fundamentach pałacu Karola Wielkiego, tradycyjnie w dniu święta Wniebowstąpienia Pańskiego, które w bieżącym roku przypada 30 maja.

Jak zaznaczyła kapituła, Guterres jest wybitnym promotorem europejskiego modelu społecznego w czasie, gdy uniwersalne prawa i demokratyczne zasady podlegają coraz silniejszym naciskom. 

69-letni były premier Portugalii "jest człowiekiem tolerancji, dialogu i z naszego punktu widzenia przede wszystkim współczłowieczeństwa" - powiedział rzecznik kapituły Juergen Linden. Laureat jest za europejskim modelem społecznym, za otwartymi solidarnymi społeczeństwami i za współpracą państw. Ucieleśnia on spostrzeżenie, że żadne państwo nie zdoła samo rozwiązać takich kwestii jak zmiany klimatyczne i migracja - dodał rzecznik. 

"Tym wyborem laureata kapituła Nagrody Karola Wielkiego przeciwstawia się nacjonalizmowi, protekcjonizmowi i polityce odgradzania się" - powiedział Linden. Agencja dpa zwraca uwagę, że nie nawiązał jednak jednoznacznie ani do brexitu, ani do szykujących się do majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego eurosceptyków. 

Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego przyznawana jest corocznie od 1950 roku ludziom bądź instytucjom za zasługi na rzecz jedności europejskiej. Jest to najbardziej znana i prestiżowa nagroda polityczna w Niemczech.

Wśród laureatów nagrody są m.in.: Konrad Adenauer, Winston Churchill, Komisja Europejska, Helmut Kohl, Vaclav Havel, Bronisław Geremek, Bill Clinton, Angela Merkel, 
Donald Tusk. W 2004 roku jej nadzwyczajną edycję przyznano papieżowi Janowi Pawłowi II. W roku 2016 otrzymał ją papież Franciszek, a w roku ubiegłym prezydent Francji Emmanuel Macron. 

Karol Wielki - od 768 roku król Franków, a od 800 roku cesarz rzymski - uważany jest za jednego z prekursorów zjednoczonej Europy. Jego celem była odbudowa cesarstwa zachodniego. (PAP)

dmi/ mc/

TEMATY: