O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Odsypianie w weekend nie poprawia metabolizmu organizmu

Dobrze jest odespać w weekend zaległości snu z minionego tygodnia, jednak nie poprawia to metabolizmu naszego organizmu, a zatem nie zmniejsza ryzyka cukrzycy i otyłości – wynika z badań opublikowanych przez „Carrent Biology”.

Fot. PAP/Jacek Turczyk
Fot. PAP/Jacek Turczyk

Badania przeprowadzono w laboratorium, uczestniczyło w nich 36 osób w wieku 18-39 lat, które podzielono na trzy grupy. Jedni przez około dwa tygodnie mogli spać jedynie przez pięć godzin. Osobom w drugiej grupie pozwolono odsypiać w weekend, tyle ile chcą. Trzecia grupa ochotników miała najlepiej – zarówno w dni powszednie, jak i w weekend spała tak długo, jak było im wygodnie.

W tych obserwacjach nie chodziło o wykazanie, czy w weekend można było odespać zaległości snu w minionych dniach roboczych. Specjaliści pod kierunkiem prof. Chrisa Depnera z University of Colorado Boulder chcieli sprawdzić, jaki to ma wpływ na nasze zdrowie, a zatem czy odespanie w weekend zmniejsza ryzyko cukrzycy i otyłości.

Z wielu badań wynika, że notoryczne niedosypianie zaburza przemianę materii naszego organizmu, przez co jesteśmy bardziej narażeni na choroby cywilizacyjne, szczególnie na cukrzycę i otyłość. „Niestety, nasze obserwacje nie wykazały, że odespanie zaległości snu z minionych dni poprawia nasz metabolizm” – przyznał prof. Depner. 

Badania specjalisty potwierdziły, że osoby z obu grup, które nie dosypiały, przytyły w okresie kilkunastu dni obserwacji średnio o 1 kg, jednocześnie spadła ich wrażliwość na działanie insuliny, co zwiększa ryzyko cukrzycy. W przypadku ochotników, którzy mogli odsypiać w weekend, zmniejszyła ona się o 13 proc., a w grupie tych, którzy przez cały, tydzień spali jedynie 5 godzin na dobę - spadła od 9 proc. do 27 proc.

Czy to oznacza, że odsypianie w weekend nie ma większego znaczenia? Niezupełnie.

Prof. Malcolm von Schantz z University of Surrey, który nie uczestniczył w badaniach, powiedział „BBC News”, że odsypianie ma istotne znaczenie dla naszego samopoczucia i wydolności psychicznej oraz umiejętności koncentracji uwagi. 

„Sądzę, że powinniśmy przekonywać wszystkich do tego, żeby się regularnie, odpowiednio dobrze wysypiali, ale tym, którzy nie mają tego luksusu, nie można powiedzieć, że w weekend nie muszą odsypiać” – podkreśla specjalista. (PAP)

zbw/ ekr/ 

Tematy

Zobacz także

  • Studenci medycyny. Fot. PAP/Albert Zawada

    Te kierunki budzą coraz większe zainteresowanie studentów z zagranicy

  • Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Marek Zakrzewski
    Specjalnie dla PAP

    Ekspert: mapujemy serce w 3D [NASZE WIDEO]

  • Modlitwa. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

    Religijność sprzyja wierze w teorie spiskowe dotyczące medycyny – twierdzą polscy badacze

  •  Studenci medycyny (zdj. ilustracyjne) Fot. PAP/Albert Zawada

    Wiceminister zdrowia zapowiada zmiany w lekarskim egzaminie końcowym

Serwisy ogólnodostępne PAP