O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Mariusz Błaszczak - kandydatem na ministra spraw wewnętrznych i administracji

Zaufany współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, szef klubu PiS w parlamencie, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków tej partii Mariusz Błaszczak jest kandydatem na ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Beaty Szydło.

Mariusz Błaszczak - kandydat na ministra spraw wewnętrznych i administracji Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak / Mariusz Błaszczak - kandydat na ministra spraw wewnętrznych i administracji Fot. PAP/Paweł Supernak

Droga Błaszczaka do objęcia teki ministra spraw wewnętrznych i administracji to powolne i konsekwentne wspinanie się po szczeblach politycznej kariery. Po wygranej PiS w 2005 r. staje na czele kancelarii premiera Kazimierza Marcinkiewicza, pełni tę funkcję również za rządów J. Kaczyńskiego; w 2007 r. zostaje ministrem bez teki w rządzie Kaczyńskiego.

W wyborach 2007 r. zdobywa mandat poselski z okręgu podwarszawskiego. Od 2009 r. rzecznik prasowy klubu PiS, a w 2010 r. szef tego klubu. Błaszczak zastąpił wówczas zmarłą w katastrofie smoleńskiej Grażynę Gęsicką. Na stanowisko szefa klubu rekomendował Błaszczaka prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Wyważone wypowiedzi, nieuleganie emocjom sprawiły, że był jednym z częściej występujących w mediach politykiem. Tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów parlamentarnych zapowiedział, że klub PiS w pierwszych dniach Sejmu nowej kadencji złoży zapowiadane projekty ustaw.

"To jest pakiet ustaw, który prezentowaliśmy podczas kampanii wyborczej. Zgłosimy go niezwłocznie, one są gotowe. Chodzi o projekt 500 plus (500 zł na drugie dziecko i kolejne, i na pierwsze w mniej zamożnych rodzinach – PAP), Narodowy Program Zatrudnienia dający miejsca pracy dla młodych ludzi, 15-proc. CIT dla drobnych i średnich przedsiębiorstw, darmowe leki dla seniorów powyżej 75. roku życia, a także projekty prezydenckie, te, na które koalicji PO-PSL nie starczyło czasu - przywrócenie dawnego wieku emerytalnego, podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł i 12-złotowa minimalna stawka" - wyliczał Błaszczak.

W wyborach 25 października otwierał listę podwarszawską partii; zdobył tam 73 139 głosów (drugi wynik po Małgorzacie Kidawie-Błońskiej - PO). W ostatnich dniach kampanii na spotkaniu wyborczym w Legionowie poparcia udzielił mu prezes PiS.

"Propaństwowiec z dużą wiedzą"

Błaszczak – zanim został posłem - przez wiele lat był urzędnikiem. Koledzy z partii mówią o nim, że jest "propaństwowcem", który posiada dużą, merytoryczną wiedzę.

Mariusz Błaszczak ma 46 lat. Urodził się 19 września 1969 roku w Legionowie. Z tym podwarszawskim miastem jest związany do dziś - mieszka w nim razem z rodziną: żoną i trójką dzieci.

W 1991 roku - jeszcze na studiach - przystąpił do Porozumienia Centrum - partii, której liderem był obecny prezes PiS Jarosław Kaczyński. Błaszczak należał m.in. do młodzieżówki PC. Wcześniej działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów i Stowarzyszeniu Katolickiej Młodzieży Akademickiej.

Po studiach Błaszczak pracował w administracji samorządowej. W latach 2002 - 2004 był zastępcą burmistrza warszawskiej dzielnicy Wola. W 2004 został burmistrzem Śródmieścia. Sam na swojej stronie internetowej chwali się, że jego zasługą było m.in. uruchomienie projektu rewitalizacji zabudowy mieszkaniowej tej dzielnicy.

31 października 2005 premier Kazimierz Marcinkiewicz powołał Błaszczaka na stanowisko szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pełnił tę funkcję również w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W 2007 roku został w rządzie ministrem bez teki. (PAP)

kno/ as/ je/

Zobacz także

  • Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Szef MON o słowach Koboski dot. zakupów zbrojeniowych: "ale" będziemy z ust koalicji chaosu słyszeć bardzo często

  • Michał Kobosko i Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Piotr Nowak

    Kobosko: nie liczba żołnierzy decyduje o tym, jak armia radzi sobie na polu walki

  • Joanna Lichocka. Fot. PAP/Kalbar

    Lichocka: wybór PiS to kontynuacja dobrych rządów dla Polski, który zapewni bezpieczną przyszłość Polaków

  • Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

    Szef MON: w Nidzicy powstanie Brygada Zmechanizowana

Serwisy ogólnodostępne PAP