Odkrycia dokonano w miejscowości Ueken w dystrykcie Laufengurg, w kantonie Argowia w północnej Szwajcarii.
Sadownik zauważył kilka monet w kopcu wykopanym przez kreta wśród sadzonek i domyślił się, że stare monety mogą pochodzić z czasów rzymskich, gdyż kilka miesięcy temu w pobliskiej miejscowości Frick archeolodzy odkryli pozostałości rzymskiej osady.
Powiadomieni o odkryciu archeolodzy przeprowadzili na miejscu prace badawcze i wykopaliskowe oraz wydobyli - jak się okazało – jeden z największych skarbów tego rodzaju z czasów rzymskich, jakie odkryto w Szwajcarii.
Jak poinformował archeolog Jerzy Matter, skarb z Ueken zawiera 4166 rzymskich monet pochodzących w III wieku. Monety zostały wybite z brązu z domieszką srebra i zachowały się w dobrym stanie, a ich łączna waga wynosi 15 kilogramów.
Monety pochodzą z czasów od okresu panowania cesarza Aureliana (270-275 r.) do panowania cesarza Maksymiana (286-305 r.), a najmłodsze zostały wybite w 294 roku. Przeleżały w ziemi ponad 1700 lat w stanie nienaruszonym, gdyż od najdawniejszych czasów teren stanowiska był wykorzystywany wyłącznie pod uprawy.
Zdaniem ekspertów doskonały stan odkrytych monet można wyjaśnić w ten sposób, że ich właściciel systematycznie odkładał kolejne porcje monet wkrótce po ich wejściu do obiegu i zakopywał w ziemi w niewielkich skórzanych sakiewkach.
Po przeprowadzeniu zabiegów konserwacyjnych monety z Ueken zostaną umieszczone jako eksponaty w Muzeum Vindonissa w Brugg. (PAP)
jot/agt/