W zoo w Płocku zamieszkały renifery fińskie
Para reniferów fińskich zamieszkała w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku (Mazowieckie). To największy, a zarazem jedyny zagrożony wyginięciem podgatunek renifera. Zwierzęta trafiły do płockiego zoo z ogrodów w Rotterdamie (Holandia) i Berlinie (Niemcy).

W warunkach naturalnych renifery fińskie, zwane też leśnymi, zamieszkują w Finlandii i Rosji. W obu krajach liczebność tych zwierząt szacowana jest łącznie na ok. 8700 osobników.
„Renifery fińskie, które zamieszkały w naszym zoo, to samiec i samica w wieku 2 i 3 lat. Wiosną z ogrodu w czeskiej Pradze przyjedzie do nas druga młoda łania. Na razie jest jeszcze zbyt młoda na taki transport” – powiedział PAP Krzysztof Kelman, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku.
Renifery fińskie (Rangifer tarandus fennicus) bytują w stadach liczących do ok. 40 osobników. Spędzają zimę w lasach, gdzie żywią się mchem i porostami, a w lecie przebywają na obszarach bagiennych, żerując na terenach porośniętych trawami i turzycą. Zjadają też owoce leśne, pąki krzewów, liście i drobne gałązki, trawią nawet zamarznięty pokarm.
Dorosłe osobniki tego podgatunku renifera osiągają długość ciała do ponad 200 cm, wysokość do ponad 130 cm i wagę od 150 do 250 kg w przypadku byków, a w przypadku łań od 100 do 180 kg. Cechą charakterystyczną tych reniferów są długie kończyny i szeroko rozstawione racice, ułatwiające brodzenie w głębokim śniegu, a u byków także rozłożyste poroże.
Do XVII w. renifery fińskie zamieszkiwały niemal cały obszar północnej Europy. Jednak w wyniku intensywnych polowań oraz wycinania lasów populacja tych zwierząt zaczęła systematyczne spadać. Z końcem XIX w. w Finlandii obserwowano już pojedyncze, niewielkie stada. Liczba osobników wzrosła tam ponownie w połowie XX w. m.in. za sprawą wcześniejszej migracji zwierząt z terenów ówczesnego ZSRR.
Obecnie Finlandia i Rosja współpracują w ramach programu reintrodukcji renifera leśnego. Podgatunek ten objęty jest Dyrektywą Środowiskową Unii Europejskiej. Został też wpisany na Czerwoną listę gatunków ginących zarówno w Finlandii, gdzie liczba reniferów leśnych szacowana jest na ok. 2200 oraz w Rosji, gdzie żyje ok. 6500 osobników.
Konkurs na imionaUroczyste powitanie reniferów w obecności św. Mikołaja odbędzie się w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku 6 grudnia. Wtedy też rozstrzygnięty zostanie konkurs z nagrodami niespodziankami na imiona dla młodej pary tych zwierząt. Propozycje można wpisywać na specjalnie utworzonym internetowym profilu https://www.facebook.com/ZOO-P%C5%82ock-151881614829144/
Jak powiedziała PAP rzeczniczka płockiego zoo Magdalena Kowalkowska, w konkursie mogą wziąć udział wszyscy, bez względu na miejsce zamieszkania i wiek. „Liczą się ciekawe, oryginalne propozycje. Autorzy zwycięskich, wybranych przez specjalne jury z udziałem św. Mikołaja, otrzymają nagrody, które wyślemy kurierem, nawet za granicę” – zaznaczyła Kowalkowska.
Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku powstał w 1951 r. Ma ok. 15 ha. Mieszka tam ponad 3900 zwierząt z 312 gatunków, w tym wielu rzadkich. Placówka posiada jeden z największych w kraju pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym znajduje się ekspozycja gadów i płazów, a także aranżacja lasu tropikalnego z oryginalną, egzotyczną roślinnością. Od 2002 r. zoo należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych.
W ostatnim czasie płocki ogród rozpoczął przygotowania do stworzenia specjalnej, zimowej trasy zwiedzania. Będzie ona obejmowała m.in. 6 wybiegów, w tym z ekspozycją reniferów fińskich, a także panter śnieżnych oraz tygrysów syberyjskich, które mają zamieszkać już wkrótce. (PAP)
mb/ gma/