Cameron w Polsce - będą dalsze rozmowy ws. ograniczenia imigrantom zasiłków

2015-12-10 18:16 aktualizacja: 2018-09-27, 06:30
Warszawa, 10.12.2015. Premier Beata Szydło (P) i premier Wielkiej Brytanii David Cameron (L) podczas powitania w KPRM, 10 bm. Tematem spotkania będą m.in. propozycje Londynu dotyczące dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, w tym ograniczenie świadczeń socjalnych dla imigrantów z UE Fot. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 10.12.2015. Premier Beata Szydło (P) i premier Wielkiej Brytanii David Cameron (L) podczas powitania w KPRM, 10 bm. Tematem spotkania będą m.in. propozycje Londynu dotyczące dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, w tym ograniczenie świadczeń socjalnych dla imigrantów z UE Fot. PAP/Radek Pietruszka
Zgadzamy się, że Unia potrzebuje reform; Polsce zależy, by Wlk. Brytania nadal była członkiem UE - takie deklaracje padły podczas rozmów premier Beaty Szydło i prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Davidem Cameronem. Politycy zapowiadają dalsze rozmowy ws. postulatu ograniczenia zasiłków imigrantom.

Premier Szydło stwierdziła po porannym spotkaniu z brytyjskim premierem Cameronem, że w dyskusji między Polską a Wielką Brytanią "są kwestie, co do których nie ma między nami pełnej zgody". "To są kwestie, które będziemy jeszcze omawiali, próbowali wspólnie rozwiązać" - zapowiedziała w czwartek.

W tym kontekście wymieniała sprawę zasiłków i pomocy socjalnej. "Rozumiemy i akceptujemy prawo Wielkiej Brytanii do podejmowania takich decyzji, które są suwerennymi, jeśli chodzi o realizację polityki socjalnej i społecznej państwa. To szanujemy. Natomiast chcemy, szanując zasadę wolnego przepływu osób w Unii Europejskiej, wypracować takie stanowisko, które z jednej strony będzie możliwe do zaakceptowania dla państwa brytyjskiego i będzie jednocześnie szanowało zasadę wolnego przepływu osób" - dodała Szydło.

Głos w tej sprawie zabrał także Cameron. "Jeśli chodzi o kwestie najtrudniejsze, dotyczące kwestii socjalnych, będziemy razem szukać rozwiązania. Wspieram zasadę swobodnego przepływu osób. (...) Chodzi tylko o skalę tych przepływów ludności w ciągu ostatniej dekady w Europie, i presję, jaką to powoduje na usługi publiczne. To jest problem, z którym musimy sobie poradzić, widzę tutaj wolę polityczną w Polsce i wierzę, że możemy znaleźć wspólne rozwiązanie" - zaznaczył brytyjski premier.

Bez porozumienia w kwestii zasiłków

Dopytywany o kwestie zasiłków powiedział, że nie osiągnięto jeszcze porozumienia, ale jest dobrej myśli, ponieważ słyszał od premier Polski i innych liderów europejskich głosy wsparcia za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski pytany, czy Andrzej Duda podczas rozmowy z Cameronem wprost powiedział, że nie zgadza się na ograniczenia wypłaty zasiłków dla imigrantów, odparł: "Prezydent jasno powiedział, że państwo polskie ma obowiązki wobec swoich obywateli, gdziekolwiek mieszkają i te obowiązki, te prawa, które posiadają Polacy, są pod ochroną polskiego państwa".

"Panowie zgodzili się, że w tej sprawie wymagana jest dużo większa kreatywność w rozwiązaniach niż proste zasady, które mogłyby naruszać zasady niedyskryminacji" - mówił Szczerski. "Czekamy na ofertę ze strony brytyjskiej, bo strona brytyjska jest inicjatorem tych reform" - dodał.

Na deklaracjach polskich i brytyjskich polityków dot. planu ograniczenia imigrantom dostępu do świadczeń społecznych skupiły się brytyjskie media.

Szydło nie poparła Camerona

"Nadzieje Camerona w sprawie ograniczenia zasiłków dla migrantów (zostały) rozwiane w Polsce" - napisał korespondent "Financial Timesa" w Polsce, Henry Foy.

W nadawanym na żywo programie na antenie BBC News dziennikarz Norman Smith ocenił, że komentarze obojga liderów były "bardzo dyplomatyczne". "Nie możemy jednak mieć wątpliwości - Cameron napotkał bardzo poważny opór (wobec swojej propozycji). Wiele europejskich stolic wyraża swoje zastrzeżenia, ale tutaj widzieliśmy polską premier, która na konferencji prasowej mówi wprost: +nie zgadzamy się co do pewnych kwestii+" - podkreślił.

Poświęconą spotkaniu relację na żywo na stronie "Guardiana" zatytułowano: "Cameronowi nie udało się uzyskać poparcia polskiej premier dla zmian w systemie zasiłków".

Po spotkaniach polscy politycy podkreślali, że stanowiska polskie i brytyjskie są bliskie w dyskusji o reformach, które zwiększałyby rolę parlamentów narodowych.

NATO i Ukraina

Cameron rozmawiał z premier Szydło i prezydentem Dudą także o kwestiach obronnych. Cameron wyraził nadzieję, że kolejny szczyt NATO, który odbędzie się w 2016 roku w Warszawie, będzie tak samo udany jak szczyt NATO w Walii.

"Wielka Brytania bardzo chce bronić i rozbudowywać wschodnią flankę NATO, brytyjskie siły zbrojne uczestniczą w patrolach powietrznych nad Morzem Bałtyckim, uczestniczą w szkoleniach, także na terenie Polski. Chcemy jednak robić więcej, Wielka Brytania jest jednym z pierwszych krajów, który się włączył do sił szybkiego reagowania NATO i dba o obecność NATO na wschodniej flance" - powiedział szef brytyjskiego rządu podczas konferencji z Szydło.

Duda i Cameron rozmawiali także o sytuacji na Ukrainie. "Bardzo jasno obaj panowie zgodzili się, że należy przedłużyć sankcje wobec Rosji w związku z kryzysem ukraińskim, że porozumienia mińskie nie są w pełni realizowane i że droga do pokoju na Ukrainie jeszcze jest przed nami" - powiedział minister Szczerski.

Będą dalsze rozmowy

Jak poinformował też, prezydent Duda i Cameron rozmawiali o sytuacji w Syrii i możliwości rozwiązania kryzysu uchodźców "z wyraźnym położeniem nacisku na to, że kryzys uchodźców należy rozwiązywać przede wszystkim poprzez pomoc ludziom blisko ich domów, tak żeby mieli nadzieję na powrót".

Politycy rozmawiali też o współpracy gospodarczej. "Wierzę, że jesteśmy naturalnymi partnerami w handlu - Wielka Brytania to drugi co do wielkości partner handlowy Polski, w zeszłym roku zainwestowaliśmy tutaj (w Polsce) 3 miliardy euro" - zaznaczył premier Wielkiej Brytanii.

Premier Szydło podkreśliła, że była to pierwsza z cyklu rozmów. "Umówiliśmy się z panem premierem na kolejne, one będą toczyły się na początku przyszłego roku" - zapowiedziała.

Szef brytyjskiego rządu przebywał w Warszawie z wizytą podczas kolejnego objazdu europejskich stolic, w trakcie którego próbuje uzyskać poparcie pozostałych 27 państw członkowskich dla kluczowych postulatów reformy wspólnoty przed zaplanowanym przed końcem 2017 roku referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. (PAP)

tgo/ eaw/ abr/